17 pomysłów na najciekawsze dekoracje okien. Zasłony, rolety rzymskie, okno dachowe, żaluzje i shuttersy

2024-06-18 9:05

Ochrona przed słońcem i wzrokiem sąsiadów to główna rola rolet, żaluzji i zasłon. Ale równie ważne są też funkcja dekoracyjna i zapewnienie domownikom kameralności. Jak udekorować okna, by były ozdobą pokoju i chroniły przed światłem? Polecamy rozwiązania godne stylistów wnętrz.

Spis treści

  1. Zasłony
  2. Rolety rzymskie
  3. Pod skosami
  4. Żaluzje, rolety
  5. Shuttersy

Wśród modnych zasłon i rolet wyróżniają się zwłaszcza te wzorzyste oraz inspirowane kolorami natury. Woale rezerwowane są głównie do pomieszczeń z deficytem promieni słonecznych. Natomiast tkaniny grubsze, zaciemniające – np. typu blackout – lub termiczne (odbijają do 90% promieniowania cieplnego) coraz częściej goszczą we wnętrzach bardzo jasnych i ciepłych.

A co z pokojami, których okna wychodzą na głośne ulice? W tym przypadku sprawdzają się tkaniny akustyczne, wyciszające pomieszczenia nawet o kilkanaście decybeli. Do wnętrz wysokich polecamy rolety, żaluzje lub karnisze sterowane elektrycznie – przy pomocy pilota lub aplikacji w telefonie komórkowym.

Za dużo technologii? Miłośnikom klasycznych rozwiązań powinny się spodobać rolety rzymskie, żaluzje drewniane i shuttersy. Na okna dachowe najlepsze będą natomiast rolety z materiału idealnie dopasowanego do szyby.

Zobacz, jak projektantka poradziła sobie z dekoracją okien w mieszkaniu urządzonym stylu tribal boho

Zasłony

Dodają pokojowi przytulności. Wzorzyste dynamizują aranżację, a gładkie – ją uspokajają. Jak sprawić, by pokój wydawał się wyższy? Tu pomoże długa zasłona z pionowym motywem, np. pasków, wisząca na karniszu lub szynie mocowanych do sufitu.

Dwa albo nawet trzy rodzaje tkanin pozwolą ci stworzyć efektowną dekorację okienną, dopasowaną do twoich potrzeb. Cienka jak mgiełka firana sprawdzi się w roli moskitiery, grubsza – zapewni przyjemny półcień w pokoju, a zaciemniająca – zatrzyma promienie słoneczne na zewnątrz.Wybierając karnisz z trzema szynami, sprawdź tylko jego maks. udźwig

Rolety rzymskie

Mają ozdobne zakładki, które z łatwością ustawisz na wybranej wysokości okna. Przy wąskim oknie rozważ montaż szerszej rolety, która optycznie je poszerzy. Do wnęki okiennej dodaj minimum 5 cm materiału z każdej strony – otrzymasz właściwą szerokość rolety. A na jakiej wysokości ją przymocować? Najlepiej 20-25 cm nad oknem (wtedy nie utrudni jego otwierania)

Pod skosami

Pod skosami najlepiej sprawdzą się rolety. Ale zasłonki też sobie dobrze poradzą. Wystarczy „mieć na nie sposób”. Nie chcesz zaciemniać pokoju, wystarczy ci rozproszenie światła wpadającego przez okno? Oto rozwiązanie dla ciebie: roleta półprzezroczysta, plisowana 

Dekoracja okna
Autor: serwis prasowy marki IKEA Na zdj. Vidga, 140 cm, 44 zł, IKEA.

Żaluzje, rolety

Drewniane lamele wpisują się w trend boho. Efekt pasków gwarantuje też tkanina z rolki.

Dekoracja okna
Autor: serwis prasowy marki Anwis

Shuttersy

Okiennice wewnętrzne z ruchomymi lamelkami to hit ostatnich lat. Pomalowane na biało idealnie oddają styl New Hampton.