Kuchnia z wyspą otwarta na salon. Tak urządzisz modne wnętrze

2024-06-18 13:03

Kuchnia z wyspą połączona z salonem to rozwiązanie, które odmieni każde mieszkanie. Najczęściej spotykane na większych przestrzeniach w domach jednorodzinnych lub w przestronnych apartamentach. Jak urządzić modną kuchnię na miarę 2024 roku? Jakie kupić meble i dodatki? Jaki kolor szafek wybrać? Zobacz i zainspiruj się!

Spis treści

 1. Nietypowe wyspy kuchenne
 2. Dlaczego warto mieć wyspę w kuchni?
 3. Z czego zrobić wyspę w kuchni?
 4. Wady otwartej kuchni z wyspą
 5. Nowoczesna kuchnia z wyspą. ZDJĘCIA

Nietypowe wyspy kuchenne

Są takie wyspy kuchenne, które funkcjonalnością i dobrym designem zachwycają, czyniąc kuchnię architektoniczną perełką. Jedną z nich jest wyspa z wbudowanym akwarium, stolikiem do tenisa stołowego czy stołem bilardowym.

Dzięki takiemu rozwiązaniu kuchnia stanie się nie tylko miejscem do gotowania, ale też rozrywki. Czymś, co jest niezwykle praktyczne to wbudowane siedzenia oraz półki. Pomoże nam to zaoszczędzić cenną przestrzeń i uczynić z naszej wyspy stylową biblioteczkę. Jakie jeszcze wyspy zachwycają nas swoją funkcjonalnością?

 • Wyspa z wbudowanym zlewozmywakiem i stacją do recyklingu:
 • Wyspa z wbudowanym paleniskiem
 • Wyspa z miejscem na niewielki ogródek ziołowy lub szklarenkę.

Takie rozwiązania są nie tylko pomysłowe, ale też designerskie.

Zobacz: 26 inspiracji na powiększenie salonu i kuchni

Dlaczego warto mieć wyspę w kuchni?

Wyspa kuchenna gustownie uzupełni przestrzeń, zamiast ją zagracać. Połączona z salonem tworzy modną przestrzeń typu open space. Dzięki temu mamy dużo swobody podczas gotowania i możemy uczestniczyć w życiu domowników, którzy przebywają w tym czasie w salonie. Poza tym zyskujemy dodatkowy blat roboczy, dzięki któremu unikniemy bałaganu w innych miejscach. 

Na blacie warto postawić miskę z owocami czy bukiet świeżych kwiatów w eleganckim wazonie. Dzięki temu nasza wyspa może się delikatnie zmieniać w zależności od naszych preferencji.

Z czego zrobić wyspę w kuchni?

Do wykonania wyspy polecamy naturalne materiały. Wystarczą nam na wiele lat, a gdy będą się starzeć, zyskają oryginalnego wyglądu. Poznaj materiały, z jakich warto wykonać wyspę:

 • Drewno - idealna dla każego, kto lubi takie style jak: Japandi, rustykalny, prowansalski czy klasyczny.
 • Granit - jest odporny na zarysowania i wysoką temperaturę. Poza tym to trwały i elegancki kamień.
 • Stal nierdzewna - nowoczesny wygląd sprawia, że uwielbiają ją miłośnicy eklektycznych i futurystycznych wnętrz. 
 • Sztuczny kamień - na przykład kwarc. Jest tańszy niż granit, ale równie praktyczny.
 • Beton - idealny do wnętrz w stylu industrialnym. Poza tym bez problemu dopasujemy kształt, rozmiar i fakturę do naszych oczekiwań i metrażu. 
 • Marmur - niezwykle modny już od kilku lat. Może być na przykład w kolorze białym lub czarnym. Jest równie elegancki co granit, ale nico bardziej delikatny i podatny na plamy i zarysowania.

Jak widać, aż wybór jest naprawdę spory. Warto przeanalizować wszystkie wady i zalety, aby wyspa w kuchni była dokładnie taka jak chcemy i służyła nam przez wiele lat.

Wady otwartej kuchni z wyspą

Wadą otwartej kuchni może być przenoszenie się zapachów do salonu. O ile w przypadku tych smakowitych jest to pożądane, o tyle w przypadku gotowania potraw np. z cebulą czy brokułami, można zmienić zdanie. Warto zamontować nad kuchenką okap, jednak nie zawsze jest on w stanie pochłonąć w całości zapach gotowanego jedzenia.

Zaaranżowanie kuchni jest drogim wydatkiem, w czym nie pomoże wybudowanie wyspy. W zależności od wykorzystanych materiałów i wielkości, może być to koszt kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Poza tym, jeśli mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, wyspa jeszcze bardziej nam ją odbierze.

Warto pamiętać, że decydując się na otwartą kuchnię z wyspą szczególnie należy dbać o porządek. Gdy niespodziewanie odwiedzą nas goście nie będziemy mogli zamknąć drzwi od salonu, aby ukryć bałagan. Ten fakt może mobilizować nas do większego dbania o porządek, ale - jak wiadomo - nie zawsze mamy ku temu okoliczności. Dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas aranżowania kuchni.

Nowoczesna kuchnia z wyspą. ZDJĘCIA