Jak urządzić industrialne mieszkanie? To zaaranżowano w starym, neogotyckim szpitalu

2024-04-24 9:39

Czy istnieje lepsze miejsce, w którym można urządzić industrialne wnętrze, niż oryginalna, stara zabudowa? Prezentowane przez nas dzisiaj mieszkanie znajduje się w najstarszym szpitalu Wrocławia, który zbudowano przeszło 200 lat temu! Surowość jego ścian wpisała się idealnie w nowoczesną aranżację. Aby nie było zbyt surowo, w środku pojawiła się sztuka. Jak urządzić industrialne mieszkanie?

Spis treści

  1. Industrialny styl w apartamentowcu w starym szpitalu
  2. Jak urządzić industrialne mieszkanie?
  3. Antresola w domu. Genialny pomysł na ekstra metraż
  4. Industrialny styl w historycznym budynku
  5. Jak ocieplić surowe wnętrze?
  6. Industrialnie mieszkanie we Wrocławiu. Zdjęcia

Industrialny styl w apartamentowcu w starym szpitalu

Opisywany przez nas dzisiaj apartamentowiec znajduje się w samym centrum Wrocławia, przy Promenadzie Staromiejskiej w neogotyckim, najstarszym w mieście kompleksie szpitalnym, który po rewitalizacji zamienił się w luksusową przestrzeń.

Historia tego miejsca sięga 200 lat wstecz. Allerheiligen Hospital, czyli Szpital Wszystkich Świętych, został założony w XVI w., jednak jego główny, do dziś istniejący budynek wybudowano na przełomie XVIII i XIX w. według projektu niemieckiego architekta Karla Gottfrieda Geisslera. 

Obiekt o ceglanej, bogato zdobionej elewacji w neogotyckim stylu to jeden z bardziej charakterystycznych budynków na planie Wrocławia. Uwagę zwraca jego stromy dach, ale również smukłe, strzelające w niebo wieżyczki. 

Jego niewątpliwą zaletą jest jego lokalizacja. Znajduje się nie tylko w zielonej enklawie miasta, nieopodal parku, który stworzono się w miejscu dawnej fosy miejskiej, ale też Rynku, Narodowego Forum Muzyki czy Opery Wrocławskiej. Również jego otoczenie jest imponujące. Otaczają go bowiem zabytkowe kamienice z przełomu XIX i XX w. 

Nie tylko otoczenie apartamentowca robi wrażenie, ale również jego kompleksowo zrewitalizowane wnętrza: klatki schodowe, korytarze, ale również mieszkania o sufitach na poziomie 4 m! Przez ogromne okna zwieńczone łukami do środka wpada ogromna ilość naturalnego światła. 

Jak urządzić industrialne mieszkanie?

Właścicielką prezentowanego mieszkania jest “pewna Polka odnosząca sukcesy zawodowe za granicą”, jak mówią tajemniczo architekci z Loft Faktory. Ponieważ obecnie apartament jest wystawiony w jednym z serwisów służących do rezerwacji zakwaterowania online, inwestorka zapewne mieszka tam tylko okazyjnie.

 Apartament w neogotyckim gmachu z wnętrzem
Autor: Projekt wnętrza i stylizacja: Loft Factor, zdjęcia: Stan Zajączkowski

Mimo tego miała ściśle sprecyzowane wymagania i życzenia.

 – Jedno z pierwszych dotyczyło wydobycia historycznej cegły spod warstwy tynku. Praco- i czasochłonna renowacja, wykonana przez wyspecjalizowaną firmę, dała jednak doskonałe rezultaty. Dziś oglądamy na suficie oryginalną cegłę, a nie naśladownictwo – wspomina architektka Agata Kasprzyk-Olszewska.

Cegła zestawiona z klasycznymi dla stylu industrialnego barwami: bielą i antracytem ożywiła tę aranżację. Jest obecna nie tylko na ścianach, suficie, ale też zewnętrznych glifach okiennych, co sprawia, że to, co w środku, jest spójne z tym, co na zewnątrz. 

Odcień cegły jest głównym motywem tego mieszkania: jest widoczny bowiem praktycznie w każdym pomieszczeniu: w sypialni pojawia się w postaci zagłówka, a w salonie — kanapy. 

Antresola w domu. Genialny pomysł na ekstra metraż

Kolejnym z życzeń właścicielki było powiększenie metrażu apartamentu o antresolę.

 – Tu wyzwaniem stało się obliczenie konstrukcji tak, aby przy odpowiedniej nośności nie stanowiła nadmiernego obciążenia dla samego budynku. Równie istotne stało się dopasowanie jej wielkości i formy do przestrzeni niewielkiego apartamentu. Nie chcieliśmy go przytłoczyć – mówi autorka projektu. 

 Apartament w neogotyckim gmachu z wnętrzem
Autor: Projekt wnętrza i stylizacja: Loft Factor, zdjęcia: Stan Zajączkowski

Stalowa konstrukcja została wykonana na zamówienie przez Warszawskiego Kowala. W podobnej estetyce utrzymano drzwi zrobione ze szkła i metalu, które połączyły sypialnię z salonem. Początkowo oba pomieszczenia dzieliła ściana. 

 – Otwarcie jej prześwitem dodało mieszkaniu światła i powietrza. Poprawiło też proporcje niedużego metrażu do imponującej wysokości wnętrz – dodaje architektka.

Industrialny styl w historycznym budynku

Dolny poziom mieszkania tworzą salon z aneksem kuchennym, sypialnia oraz łazienka. Na antresoli znalazły się sypialnia dla gości, zabudowa pod garderobę oraz biblioteczka. 

Stylistka mieszkania miała wpisać się w industrialny charakter budynku. Jego wnętrza są surowe: podłogi wyłożono olejowaną deską, listwy przypodłogowe nie są drewniane, a metalowe, grzejniki z bezbarwnie lakierowanej stali, a fronty szaf i kuchni pokrył betonowy dekor.

Styl industrialny jest mocno widoczny również w łazience, która w całości została pokryta mikrocementem. Ten został przełamany jedynie akcentami w postaci armatury o kolorze szczotkowanego mosiądzu. 

— Kompozycja wnętrz jest lekka. Bazuje na meblach i dodatkach w minimalnej liczbie. Dominują tu proste formy, choć z ożywiającymi wątkami vintage – przede wszystkim w postaci krzeseł, przywiezionych przez właścicielkę z Europy Północnej — opowiada autorka projektu.

Jak ocieplić surowe wnętrze?

Surowy charakter wnętrz przełamano za pomocą sztuki, a konkretnie obrazów Anny Mierzejewskiej, która przyjaźni się z inwestorką. Zawisły one w sypialni, salonie oraz na antresoli. 

Niektóre meble również mogą zostać uznane za dzieła sztuki. Wystarczy tylko przyjrzeć się stolikom wykonanym według projektu rzeźbiarza Jakuba Biewalda dla marki Perler Design!

Industrialnie mieszkanie we Wrocławiu. Zdjęcia

  • Projekt wnętrza i stylizacja: Loft Factory, Agata Kasprzyk-Olszewska
  • Zdjęcia: Stan Zajączkowski

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Metamorfoza mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Zdjęcia przed i po

Kultowe przedmioty PRL Czy wiesz, jak działają? Rozwiąż QUIZ

Pytanie 1 z 14
Do czego służy ten przedmiot?
Przedmiot z PRL
Jak dobrać doniczkę i osłonkę do rośliny? Doniczki terakotowe, ceramiczne i plastikowe