apartament w stylu industrialnym

Styl industrialny swój początek ma w latach 50. XX wieku. To właśnie wtedy artyści w USA zaczęli masowo zasiedlać nieczynne fabryki i hale, tworząc spersonalizowane lofty, w których nie tylko mieszkali, ale również tworzyli (a czasem nawet wystawiali swoje dzieła). Apartament industrialny powinien przypominać halę fabryczną, a więc być przestronny, otwarty i dość wysoki. Apartament w stylu industrialnym często nie ma podziału na pomieszczenia takie jak salon, kuchnia czy sypialnia - wszystko mieści się w jednej strefie. 

Apartament industrialny można urządzić w prosty sposób. Wystarczy wylożyć podlogę betonem lub drewnianymi deskami, ściany pomalować na kolor szary, czarny czy zabrudzony biały, pokryć czerwoną, surową cegłą albo betonem. Odkryte (ale zabezpieczone) kable i instalacja wodna również nada wnętrzu industrialnego charakteru. Apartament w stylu industrialnym warto wyposażyć w meble wykonane z drewna i metalu. Możemy kupić stare meble na targach staroci, wykonać je własnoręcznie z palet lub kupić specjalne industrialne meble w sklepie.

Apartament industrialny powinien być minimalistyczny i odpowiednio oświetlony. Jeśli nie mamy dużych okien, warto zamontować industrialne lampy imitujące oświetlenie w fabryce lub wiszące na długich kablach nieosłonięte żarówki. Ponadto, w apartamencie industrialnym najlepiej zrezygnować z firanek i zasłon, a w zamian zamontować żaluzje lub rolety.