Projekt wnętrz: styl artystyczno-industrialny i PRL-owski duch w oryginalnym projekcie mieszkania

2015-03-11 15:26

Oto projekt wnętrz z prawdziwego mieszkania łączący różne style. Czy styl industrialny z nutą artystycznego zacięcia może iść w parze z PRL-owskim wzornictwem rodem z lat 50. i 60. ubiegłego wieku? Tak! Efektem jest niezwykły projekt mieszkania urządzonego w całkiem krótkim czasie, a wyglądającego, jakby obrastało w sprzęty przez lata. O projekt wnętrz przepięknego 180-metrowego apartamentu zadbało Luuq Design Studio.

Spis treści

  1. Projekt wnętrz: odświeżona baza i nowe wyposażenie
  2. Projekt wnętrz: designerskie lampy o industrialnym charakterze
  3. Projekt wnętrz: ściany dla sztuki

Prezentujemy ciekawy projekt wnętrz z prawdziwego mieszkania. Główną cechą 180-metrowego apartamentu jest panujący w nim niepowtarzalny klimat, będący mieszanką stylu lat 50. i 60. XX wieku i nieco nowocześniejszego, industrialno-artystycznego ducha. Ta atmosfera wnętrz doskonale odzwierciedla upodobania właścicieli, którzy pragnęli podejść do tworzenia projektu wnętrz w nowoczesnym budynku jak do aranżacji przestrzeni w starej kamienicy. By osiągnąć ten efekt, nie pozbyli się z mieszkania wszystkiego, co zostawili w nim poprzedni właściciele, a jedynie odświeżyli tak zwaną bazę, czyli stałe elementy wyposażenia i okrasili je wpasowującymi się w konwencję nowymi meblami, industrialnymi akcesoriami i dziełami sztuki. W realizacji ciekawego projektu wnętrz pomogli im Paweł Wyrzykowski i Piotr Skorupski – architekci z Luuq Design Studio.

Projekt wnętrz: odświeżona baza i nowe wyposażenie

W momencie kupna 180-metrowego apartamentu przez obecnych właścicieli, wnętrza były już „zrobione” przez ich poprzedników – z podłogami, drzwiami, kuchnią, kominkiem, wyposażonymi łazienkami, w większości urządzone w stylu francuskim. Panujący w wystroju wnętrz mieszkaniu nieco staroświecki klimat natchnął właścicieli do postąpienia z nim bardzo nietypowo – postanowili oni nie „zdzierać” wszystkiego do żywego, nie wyburzać ścianek i nie zmieniać układu wnętrz. Potraktowali apartament w nowoczesnym budynku jak wnętrze starej kamienicy z własną historią, którego bazę wystarczy odświeżyć, a następnie stworzyć projekt mieszkania wypełnionego sprzętami o charakterze bliskim ich stylowi życia. Projekt wnętrz zakładał więc następujące prace: odświeżono  ściany i drewniane podłogi, pozostawiono obwiedzione marmurową ramą palenisko, płytki i sanitariaty w łazience oraz zabudowę kuchenną. Pożądanym przez właścicieli stylem wyposażenia wnętrz mieszkania była konwencja przywołująca przytulną, a zarazem nieco awangardową atmosferę lat 50. i 60. ubiegłego wieku, z tego względu aranżacja wnętrz mieszkanie została wypełniona oryginalnymi meblami z epoki, które doskonale dogadują się ze stylizowanymi, zaprojektowanymi przez architektów meblami w podobnym duchu i pojedynczymi sprzętami w stylu art déco. Są więc utrzymane w ciemnych odcieniach drewna meble o staroświeckich kształtach, nieco bardziej designerskie, ale wciąż współgrające z nimi stylistycznie sprzęty i całkiem zwykłe, acz stonowane i nie burzące konwencji meble o tradycyjnych formach.

Projekt wnętrz: designerskie lampy o industrialnym charakterze

Podczas tworzenia projektu mieszkania okazało się, że właściciele, podobnie jak architekci z Luuq Design Studio, wolą tradycyjne lub halogenowe żarówki niż nowoczesne źródła światła, najlepiej czując się we wnętrzach ze światłem rozproszonym przez abażury. Efektem tych wspólnych upodobań jest wyposażenie apartamentu w całkiem pokaźną kolekcję lamp o interesującym wzornictwie. Kolekcja składa się zarówno z absolutnych klasyków, takich jak modele Artemide czy Zeitraum, jak i lamp mniej znanych światowych marek oraz dzieł polskiego studia Nie/Bo Design. Cechą, która spaja ten zbiór w harmonijną całość jest industrialny charakter wszystkich lamp, wprowadzający świeży powiew do wnętrz z PRL-owsko-artdecowym zacięciem.

Projekt wnętrz: ściany dla sztuki

Dodatkami dekoracyjnymi dominującymi w przedstawionym projekcie wnętrz są obrazy w nasyconych kolorach oraz plakaty i fotografie, których stylistyka doskonale wpisuje się w staroświecką atmosferę apartamentu, jednocześnie podkreślając artystycznego ducha aranżacji. Zostały one wniesione do projektu przez właścicieli, co ułatwiło nieco pracę przedstawicielom Luuq Design Studio – dzięki nim nie pojawił się tak częsty w pracy architekta problem „pustych ścian”.