Projekt wnętrz: styl artystyczno-industrialny i PRL-owski duch w oryginalnym projekcie mieszkania

2015-03-11 15:26

Oto projekt wnętrz z prawdziwego mieszkania łączący różne style. Czy styl industrialny z nutą artystycznego zacięcia może iść w parze z PRL-owskim wzornictwem rodem z lat 50. i 60. ubiegłego wieku? Tak! Efektem jest niezwykły projekt mieszkania urządzonego w całkiem krótkim czasie, a wyglądającego, jakby obrastało w sprzęty przez lata. O projekt wnętrz przepięknego 180-metrowego apartamentu zadbało Luuq Design Studio.

Prezentujemy ciekawy projekt wnętrz z prawdziwego mieszkania. Główną cechą 180-metrowego apartamentu jest panujący w nim niepowtarzalny klimat, będący mieszanką stylu lat 50. i 60. XX wieku i nieco nowocześniejszego, industrialno-artystycznego ducha. Ta atmosfera wnętrz doskonale odzwierciedla upodobania właścicieli, którzy pragnęli podejść do tworzenia projektu wnętrz w nowoczesnym budynku jak do aranżacji przestrzeni w starej kamienicy. By osiągnąć ten efekt, nie pozbyli się z mieszkania wszystkiego, co zostawili w nim poprzedni właściciele, a jedynie odświeżyli tak zwaną bazę, czyli stałe elementy wyposażenia i okrasili je wpasowującymi się w konwencję nowymi meblami, industrialnymi akcesoriami i dziełami sztuki. W realizacji ciekawego projektu wnętrz pomogli im Paweł Wyrzykowski i Piotr Skorupski – architekci z Luuq Design Studio.

Projekt wnętrz: odświeżona baza i nowe wyposażenie

W momencie kupna 180-metrowego apartamentu przez obecnych właścicieli, wnętrza były już „zrobione” przez ich poprzedników – z podłogami, drzwiami, kuchnią, kominkiem, wyposażonymi łazienkami, w większości urządzone w stylu francuskim. Panujący w wystroju wnętrz mieszkaniu nieco staroświecki klimat natchnął właścicieli do postąpienia z nim bardzo nietypowo – postanowili oni nie „zdzierać” wszystkiego do żywego, nie wyburzać ścianek i nie zmieniać układu wnętrz. Potraktowali apartament w nowoczesnym budynku jak wnętrze starej kamienicy z własną historią, którego bazę wystarczy odświeżyć, a następnie stworzyć projekt mieszkania wypełnionego sprzętami o charakterze bliskim ich stylowi życia. Projekt wnętrz zakładał więc następujące prace: odświeżono  ściany i drewniane podłogi, pozostawiono obwiedzione marmurową ramą palenisko, płytki i sanitariaty w łazience oraz zabudowę kuchenną. Pożądanym przez właścicieli stylem wyposażenia wnętrz mieszkania była konwencja przywołująca przytulną, a zarazem nieco awangardową atmosferę lat 50. i 60. ubiegłego wieku, z tego względu aranżacja wnętrz mieszkanie została wypełniona oryginalnymi meblami z epoki, które doskonale dogadują się ze stylizowanymi, zaprojektowanymi przez architektów meblami w podobnym duchu i pojedynczymi sprzętami w stylu art déco. Są więc utrzymane w ciemnych odcieniach drewna meble o staroświeckich kształtach, nieco bardziej designerskie, ale wciąż współgrające z nimi stylistycznie sprzęty i całkiem zwykłe, acz stonowane i nie burzące konwencji meble o tradycyjnych formach.

Projekt wnętrz: designerskie lampy o industrialnym charakterze

Podczas tworzenia projektu mieszkania okazało się, że właściciele, podobnie jak architekci z Luuq Design Studio, wolą tradycyjne lub halogenowe żarówki niż nowoczesne źródła światła, najlepiej czując się we wnętrzach ze światłem rozproszonym przez abażury. Efektem tych wspólnych upodobań jest wyposażenie apartamentu w całkiem pokaźną kolekcję lamp o interesującym wzornictwie. Kolekcja składa się zarówno z absolutnych klasyków, takich jak modele Artemide czy Zeitraum, jak i lamp mniej znanych światowych marek oraz dzieł polskiego studia Nie/Bo Design. Cechą, która spaja ten zbiór w harmonijną całość jest industrialny charakter wszystkich lamp, wprowadzający świeży powiew do wnętrz z PRL-owsko-artdecowym zacięciem.

Projekt wnętrz: ściany dla sztuki

Dodatkami dekoracyjnymi dominującymi w przedstawionym projekcie wnętrz są obrazy w nasyconych kolorach oraz plakaty i fotografie, których stylistyka doskonale wpisuje się w staroświecką atmosferę apartamentu, jednocześnie podkreślając artystycznego ducha aranżacji. Zostały one wniesione do projektu przez właścicieli, co ułatwiło nieco pracę przedstawicielom Luuq Design Studio – dzięki nim nie pojawił się tak częsty w pracy architekta problem „pustych ścian”.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021