Wnętrza mieszkania o pow. 40 m2: aranżacja w stylu loft

2015-09-23 11:02

Wnętrza niedużego mieszkania o pow. 41 m2 urządzono wygodnie i efektownie w klimacie loftu. Salon z kuchnią jest w odcieniach bieli, szarości i czerni. Czy taka aranżacja może być przytulna? Tak. Oto projekt wnętrz apartamentu na Wyspie Spichrzów, zrealizowany przez architektów z pracowni Raca Architekci.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrza mieszkania: salon z kuchnią
  2. Loft: nowoczesna aranżacja wnętrza mieszkania
  3. Salon z kuchnią: trzy kolory w aranżacji wnętrz
  4. Wnętrza mieszkania: aranżacji łazienki

Salon z kuchnią tworzą część dzienną w mieszkaniu o pow. 41 m2. Aranżacja wnętrza mieszkania nawiązuje do stylu loftu. W wystroju dominują trzy kolory: biały, szary i czarny. Uzupełniem aranżacji są ciekawe i pomysłowe dekoracje ścian, jak cegła i grafika (mandale). Aranżacja salonu i otwartej kuchni mimo że nawiązuje do stylu loftowego, jest przytulna i ciepła. Projektantom z pracowni Raca Architekci udało się zaprojektować wygodny mały apartament, który czaruje bezpretensjonalnym, domowym klimatem i kilkom nietypowymi pomysłami w aranżacji wnętrz. Partnerem wykonawczym realizacji była sieć salonów Dekorian.

Aranżacja wnętrza mieszkania: salon z kuchnią

Położona na rzece Motławie Wyspa Spichrzów to jedna z najbardziej malowniczych, a zarazem prestiżowych lokalizacji w Gdańsku. To właśnie tutaj architekci wnętrz Marta i Michał Raca z pracowni Raca Architekci (www.raca-architekci.pl) podjęli się wyzwania zaprojektowania wnętrza niedużego mieszkania o powierzchni 41 m2 dla pary 30-latków. Pierwotnie mieszkanie przygotowane zostało jako kawalerka, ale właściciele zapragnęli, aby z ogólnej przestrzeni wydzielić sypialnię. W tym celu architekci znacznie przearanżowali rozkład funkcji w mieszkaniu, zmieniając między innymi usytuowanie kuchni, którą otworzono na salon, przez co znalazła się w głębi strefy dziennej.

Loft: nowoczesna aranżacja wnętrza mieszkania

Zgodnie z oczekiwaniami przyszłych domowników powstało wnętrze o nowoczesnym, surowym i lekko industrialnym wystroju, nawiązującym do loftu. Zamiast drogich designerskich elementów wyposażenia architekci postawili na niestandardowe, często zaskakujące rozwiązania w aranżacji wnętrza mieszkania rodem z przestrzeni fabrycznych. Stanowią one znak rozpoznawczy i atut tego mieszkania. Wystrój wnętrza budują m.in. pomalowane na biało ceglane płytki zakupione w salonie z wyposażeniem wnętrz Dekorian (www.dekorian.pl) oraz industrialne oświetlenie - czarne kable poprowadzone po suficie i „nagie” żarówki z kolorowymi oplotami. Ta surowość materiałów nawiązuje do wystroju loftu. Elementy industrialne w aranżacji mieszkania zostały złagodzone subtelnymi mandalami, które stały się motywem przewodnim wystroju wnętrza. Najciekawszą z nich - sowę, architekci umieścili w salonie jako element dekoracji ściany. Jest to wielkoformatowy nadruk na płycie PCV. Zabieg ten pozwolił na przełamanie monotonii głównej ściany salonu.

Salon z kuchnią: trzy kolory w aranżacji wnętrz

Bardzo ważną rolę w aranżacji salonu z kuchnią pełnią kolory. Architekci - Marta i Michał Raca, zdecydowali się na chłodne odcienie kolorów białego, czarnego i szarego z palety kanadyjskiej marki Para Paints, które tworzą we wnętrzu mieszkania spokojną, zrównoważoną bazę. W całym mieszkaniu do pomalowania ścian zastosowano farbę Elite Ceramic 4090 (Para Paints) o podwyższonej odporności na usuwanie zabrudzeń, która ułatwi właścicielom utrzymanie mieszkania w czystości. Pomimo użycia chłodnych odcieni kolorów w aranżacji wnętrza mieszkania panuje przytulny, domowy klimat. Przełamaniem stonowanej kolorystyki są niebieskie akcenty w postaci tekstyliów i dekoracji.

Pomysłowym rozwiązaniem w aranżacji mieszkania jest duży stół usytuowany na granicy salonu i otwartej kuchni. Może on w zależności od potrzeb pełnić funkcję stołu jadalnianego, biurka do pracy, a dzięki regulacji wysokości również dodatkowego blatu kuchennego. Centralna ściana w kuchni pomalowana została farbą tablicową włoskiej marki Metropolis (dostępna w salonach Dekorian), po powierzchni której można pisać kredą. Jest to idealne miejsce do zapisywania przepisów kulinarnych, dat ważnych spotkań czy listy zakupów spożywczych.

Wnętrza mieszkania: aranżacji łazienki

Łazienka podobnie jak całość mieszkania jest minimalistyczna, w stylu loftu i utrzymana w chłodnej tonacji. Wobec braku ceramiki na ścianach architektka zdecydowała się na farbę Platinum Plus 4200 Kitchen & Bath marki Para Paints, która dedykowana jest do pomieszczeń „wilgotnych”. Całość aranżacji łazienki ociepla drewniany blat i stołek w kolorze naturalnego drewna. Aby uczynić to wnętrze wyjątkowym projektanci z pracowni Raca Architekci wykorzystali efekt odbicia lustrzanego. Zainspirowani okładką książki Paula Ardena stworzyli grafikę, która dopiero w sąsiedztwie lustra nabiera pełnego sensu - „Whatever you think, think the oposite".

W sypialni zwraca uwagę pomysłowe łóżko, którego stelaż i bezgłowie wykonane zostały z odpowiednio przygotowanych palet drewnianych. To kolejny industrialny akcent w aranżacji wnętrza mieszkania.