dom w stylu prowansalskim

Styl prowansalski we wnętrzach jest wciąż popularny i raczej szybko się nie znudzi. Kojarzony ze słońcem, zapachem lawendy i wakacyjnym klimatem, daje poczucie swobody i relaksu. I wbrew pozorom nie króluje tam wyłącznie biel: prowansalskie wnętrza są kolorowe!

Lubimy wracać do stylu prowansalskiego we wnętrzach, bo kojarzy nam się ze słońcem, zapachem lawendy, wakacjami, a także klimatem, w którym czujemy się szczęśliwi. Większości z nas wydaje się, że prowansalskie wnętrza są białe i jasne jak skandynawskie śniegi. A to nie do końca prawda.

Wnętrze w stylu prowansalskim: łagodne kolory natury

Prowansalski mas (czyli kamienny dom) jest kolorowy. Zbudowany z jasnego wapienia bywa tynkowany i malowany, zawsze na ciepłe barwy. Z kamieniołomów w Roussillon pochodzi naturalny barwnik ochra w odcieniach od jasnożółtego do oranżu, którym barwi się ściany. Często przeciera się je wapnem – kolory wtedy jaśnieją, zyskują ciekawą fakturę.

Podłogi wykłada się rudą terakotą albo kamieniem, by chroniły przed upałem. Domowe sprzęty z drewna owocowego lub orzechowego czasem zdobione są delikatnymi rzeźbieniami z motywami kłosów, owoców czy kwiatów. Często malowane są na żółto, zielono, niebiesko.

Przecierany kolor jest stanem naturalnym, wynika z wieloletniego używania mebla. Krzesła i kanapy z kutego żelaza, u nas uchodzące za meble ogrodowe, tam rezydują w salonie. Tkaniny zdobiące wnętrza to kretony i żakardy w barwach charakterystycznych dla tego regionu: żółcieniu, oranżu, kobaltowych błękitach i zieleni.

W tych samych kolorach jest miejscowa ceramika, najpiękniejsza pochodzi z Moustiers. Warto pamiętać o prowansalskich motywach zdobniczych: lawendzie, oliwkach, cykadach.

Dobre połączenia we wnętrzach prowansalskich

Styl prowansalski śmiało można wykorzystać także w nowoczesnych wnętrzach. We współczesnej kuchni możemy otynkować ściany na biało, zostawiając na przykład na jednej naturalny kamień, a posadzkę wyłóżmy terakotą. Fronty szafek możemy przetrzeć na biało, niebiesko lub w łagodnym odcieniu turkusu.

Pokój dzienny w prowansalskim domu to często malownicza zbieranina sprzętów w różnych stylach. Ludwiki sąsiadują z ogrodowymi i starymi wiejskimi meblami, a współczesne wygodne kanapy okrywa się boutis albo domowej roboty pokrowcami. Na ścianach często królują duże, stylowe lustra, które lata świetności mają dawno za sobą – ale właśnie w tym tkwi ich urok!

Jak wprowadzić styl prowansalski do wnętrza?

Chcąc wprowadzić styl prowansalski do własnych wnętrz, musimy pamiętać, że aranżacje w tym stylu wymagają odpowiedniej przestrzeni i dużo światła, inaczej nie prezentują się już tak efektownie.

Nie oznacza to, że nie można przemycić pewnych elementów stylu prowansalskiego do małego mieszkania w mieście. Nie należy wtedy jednak z nimi przesadzać, by nie stworzyć karykatury aranżacji w stylu prowansalskim.

Mając niewielkie mieszkanie, powinniśmy zdecydować się na bardziej minimalistyczne formy mebli, które jedynie delikatnie nawiązują do stylu prowansalskiego żłobieniami czy delikatną ornamentyką.

Styl prowansalski charakteryzuje się utrzymaniem jasnej kolorystyki, co z pewnością powiększy optycznie niewielkie wnętrze i doda mu świeżości. Dzięki zastosowaniu kilku dodatków, odpowiedniej zastawy stołowej i tekstyliów dopełnimy wystrój i nadamy mu prowansalski szlif, nie przesadzając z konwencją.

Cechy charakterystyczne stylu prowansalskiego w pigułce

Jak sama nazwa wskazuje, styl prowansalski pochodzi z rejonu Prowansji w południowej Francji. Meble w stylu prowansalskim mają ograniczoną, ale bardzo charakterystyczną ornamentykę. Są tłoczone lub frezowane, czasem z rzeźbiarskimi motywami nawiązującymi do natury. Zwłaszcza do roślin występujących w rejonie Prowansji takich jak gałązki oliwne, lawenda, lub winorośle.

Meble najczęściej są drewniane, w kolorze naturalnego drewna lub rozbielone, czasem pomalowane na pastelowe, ciepłe kolory. Dodatki najczęściej spotkamy wykonane z gliny, ceramiki, metalu bądź szkła. Poszewki na poduszki, obrusy, serwetki i inne tekstylia koniecznie muszą być bawełniane bądź lniane, z grubym i wyraźnym splotem.

Wszystkie materiały, które wykorzystuje styl prowansalski, są naturalne lub nawiązują do natury swoją formą.