Styl wiejski w wersji eleganckiej: pomysły na wystrój domu

2017-09-27 17:52

Wiejskie domy – zarówno te zamieszkane przez stałych mieszkańców wsi, jak i mieszczuchów szukających spokoju i dobrego powietrza – można urządzać na wiele sposobów. Proponujemy dziś wariant bliski miejskiej elegancji, ale jednak wyraźnie sielski. Poznaj styl wiejski w wersji eleganckiej!

Spis treści

  1. Styl wiejski po angielsku
  2. Z Anglii do Prowansji
  3. Styl wiejski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Klimat angielskich wnętrz, sielska francuska prowincja, lawendowa Prowansja, a może po prostu „dobre, bo polskie”? Styl wiejski daje ogromne możliwości aranżacyjne. Tym bardziej w wersji plus, czyli wzbogaconej o wpływy miejskie.

Styl wiejski po angielsku

Wnętrza skromnych cottage i okazałych dworów zachwycają wyposażeniem, kolorami i klimatem zasiedziałej dawności, której na imię Tradycja. Czuje się, że te komody i fotele mają za sobą długą historię, a nowoczesne gusty gospodarzy wyrażają się w prostszym wystroju i ukryciu w szufladach połowy bibelotów. Jednak trzeba pamiętać, że stawiając w mieszkaniu pamiątkowe przedmioty, dzielimy się wspomnieniami, a to najbardziej naturalny sposób wyrażenia własnego stylu i osobistych upodobań.

..  Wnętrza w stylu angielskim – GALERIE ZDJĘĆ >>>

W dzisiejsze czasy estetykę eleganckich wiejskich wnętrz przeniosła walijska projektantka Laura Ashley, która zaczęła działalność od projektowania tkanin ozdobionych motywami kwiatowymi i wzorami zaczerpniętymi ze starych rycin. Mała rodzinna firma rozrosła się w przedsiębiorstwo produkujące ubrania, meble, tkaniny i tapety oraz dodatki do wyposażenia wnętrz. Styl Laury Ashley określa się jako angielski i od 60 lat stroi on wnętrza na całym świecie.

Z Anglii do Prowansji

Powodzeniem cieszy się też styl francuskiej wsi, głównie prowansalskiej. Tym, którzy marzą o stworzeniu podobnego klimatu u siebie, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę. Ustaw kanapy, fotele, lampy i stoliki, tak by podzielić wnętrze na mniejsze części dające poczucie intymności. Prawdziwy komfort polega na wygodzie i kameralności – tu każdy poczuje się swobodnie. Decydują o tym proste elementy: wygodne meble (stare, z różnych epok), miękkie wzorzyste tkaniny (mile widziane: kwiaty, paski, ptaki, kratki), dobrze przemyślane dodatki i dekoracje. Zawsze masz pod ręką ciepły pled do okrycia nóg, poduszkę do podłożenia pod plecy, filiżankę dobrej herbaty. Dodaj do tego ciepłe światło licznych lamp stojących na komodach i stolikach, blask świec i kominka, zapach kwiatów – to wszystko składa się na niepowtarzalny nastrój najmilszych wiejskich wnętrz.

..  Styl prowansalski – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Warto wiedzieć: urządzając swój wiejski dom, pamiętaj, żeby dopasować styl wnętrza do architektury. W chacie z bali nie stawiaj złoconych ludwików. Oczywiście eklektyzm jest tu czymś naturalnym, ale zadbaj o harmonię wszystkich elementów wyposażenia. Są sprzęty uniwersalne, które zawsze dopasują się do otoczenia, jak np. stary skórzany fotel klubowy czy drewniany regał na książki.

Styl wiejski we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ