styl nowoczesny

Styl nowoczesny we wnętrzach ma swoje wyraziste cechy. I choć często mówi się o nowoczesnych wnętrzach domów, nie wszystkie spełniają założenia stylu. Ma być prosto, przejrzyście, przestrzennie, bez zbędnych dekoracji, a zarazem ciekawie i z pomysłem. Jak można to wszystko osiągnąć w jednym domu?

Styl nowoczesny kształtował się przez wiele lat. Narodził się zresztą jako przejaw buntu przeciwko zdobieniom, bogatej ornamentyce i przepychowi typowym dla końca XIX wieku. Wtedy też zaczęła kiełkować nowoczesna myśl w zakresie designu: ma być prosto i funkcjonalnie. Na podatny grunt trafiła w XX wieku. Doskonałym przykładem jest niemiecki ośrodek Bauhaus, a także działalność takich projektantów, jak Ludwig Mies van der Rohe czy Le Corbusier. Współczesny styl nowoczesny lubi wycieczki w stronę innych konwencji, ciekawie wchodząc z nimi w dialog. Niemniej podstawowe założenia stylu się nie zmieniają.

Styl nowoczesny: ogólna charakterystyka

Podstawowym założeniem stylu nowoczesnego jest zamiłowanie do prostoty. W wystroju, zamiast misternego dekoru i ornamentów, dominują linie proste, a także mało skomplikowane figury geometryczne: koła i wielokąty. Od prostoty zaś bliska droga do dyscypliny. Precyzyjnie dobieramy materiały wykończeniowe, a także kolory – nie może być ich dużo, cały wystrój zaś powinien tworzyć stonowaną, przejrzystą całość.

Ponieważ styl nowoczesny ceni światło i otwarte przestrzenie, niejako „oczyszczamy” aranżację ze zbędnych elementów. Dekoracji i dodatków powinno być jak najmniej. Rolę zdobniczą przejmuje np. wysokiej jakości blat komody czy stolika kawowego, a nie drobiazgi, które na nich mogłyby się znaleźć. Aby wnętrze zyskało więcej przestrzeni, w stylu nowoczesnym preferuje się łączenie sąsiadujących pomieszczeń – salonu z kuchnią, przedpokoju z salonem, sypialni z łazienką.

Styl nowoczesny we wnętrzach: kolory

Jakie kolory pasują do stylu nowoczesnego? Podstawową paletę stanowią biel, czerń, szarość i beż. Umiejętnie operując tymi kolorami oraz ich odcieniami, uda nam się stworzyć wnętrze stonowane, przejrzyste, a przy tym dalekie od monotonii. Bazową paletę barwną możemy uzupełniać wyrazistszymi kolorami, ale tylko w detalach. Dużą popularnością cieszą się niebieskie akcenty w nowoczesnych wnętrzach. Można również postawić na kolor czerwony, żółty, zielony, pomarańczowy czy modne odcienie złota i miedzi.

Jakie materiały do nowoczesnych wnętrz?

Urządzając wnętrze w stylu nowoczesnym, mamy bodaj najszerszy wybór materiałów. Tym bardziej że to właśnie one, a nie np. dekoracje, odgrywają główną rolę dekoracyjną. Na podłodze zawsze dobrze sprawdza się drewno – najlepiej w postaci desek lub paneli o nieskomplikowanym rysunku słojów. Inna opcja to wielkoformatowe płytki ceramiczne, nowoczesne płytki drewnopodobne, żywica epoksydowa, beton czy wykładzina winylowa. Z materiałami można też trochę „poszaleć” na ścianach. Zamiast farby użyjmy płytek ceglanych, betonu dekoracyjnego czy paneli 3D.

Również materiały wykorzystywane do produkcji nowoczesnych mebli to wielki świat inspiracji. Oprócz drewna w prostym wydaniu (bez dekoracji czy rzeźbień) pojawiają się tworzywa sztuczne. To zresztą znak nowoczesności w meblarstwie. Wiele kultowych mebli z lat 50. i 60. było w całości odlewanych z jednego tworzywa. Ponadto wykorzystuje się sporo metalu, szkła, ale też eksperymentuje z materiałami kojarzącymi się z klasyką: marmurem, granitem, lastrykiem. Z kolei tapicerki mebli wypoczynkowym wyróżniają się zwykle jednolitą kolorystyką, bez haftów, zdobień i pikowań (choć zdarzają się wyjątki!).

Podobne eksperymenty materiałowe widać w oświetleniu oraz dodatkach. Pomysłowe zestawienia tworzyw sztucznych, szkła, metalu, drewna i betonu mają wysokie walory dekoracyjne. Ponadto projektanci dbają o to, by w parze z estetyką szła wytrzymałość i funkcjonalność.

Styl nowoczesny w dwóch odmianach

Styl nowoczesny we wnętrzach ma wiele odmian, ale na pierwszy plan wybijają się zwłaszcza dwie. Pierwsza to styl minimalistyczny, który w porównaniu do „tradycyjnego” nowoczesnego jeszcze mocniej kładzie nacisk na prostotę. Kolory, formy i materiały są pieczołowicie selekcjonowane, a ozdoby i ornamenty ograniczone do minimum (lub w ogóle się z nich rezygnuje). Wnętrze minimalistyczne ma bowiem wprowadzać w stan harmonii i spokoju.

Druga wersja stylu nowoczesnego jest bardziej kolorowa i blisko jej do estetyki pop-artu. Ten styl, niezwykle popularny w latach 50. i 60. zarówno w sztuce, jak i designie, opierał się m.in. na mocnych zestawieniach barwnych. Takie inspiracje są mile widziane w nowoczesnych wnętrzach domów, ale bardziej w roli detali niż całościowej koncepcji wystroju. Mogą to być soczyście kolorowe grafiki, plakaty, obrazy olejne, praktyczne dekoracje czy mniejsze meble. Oczywiście można zdecydować się też na czerwoną czy żółtą sofę, ale będzie to na tyle wyrazisty akcent we wnętrzu, że wymaga dużej uwagi przy aranżowaniu otoczenia.