Wakacje w domu. 13 pomysłów dla dzieci w różnym wieku

2023-06-23 15:14

Wakacje w górach lub nad morzem to wspaniała przygoda, nie mówiąc już o wyjeździe zagranicę. Problem pojawia się w momencie, gdy naszą jedyną perspektywą jest… lato w mieście. Zastanawiacie się, jak zapewnić pociechom rozrywkę podczas wakacji? Zebraliśmy dla was najlepsze sposoby na spędzenie wolnego czasu.

Wakacje w domu
Autor: SbytovaMN/Getty Images

Spis treści

 1. Wodny park w ogródku
 2. Kinderbal pod chmurką
 3. Zbieranie owoców
 4. Lekcja zero waste
 5. Wycieczki rowerowe
 6. Prowansalski piknik
 7. Robienie bransoletek
 8. Kultowe planszówki
 9. Indiańska wioska
 10. Szukanie skarbu piratów
 11. Wycieczka do zoo
 12. Giełda terrarystyczna
 13. Wizyta na farmie iluzji
 14. MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Co szkraby lubią najbardziej? Oczywiście biegać, wspinać się, zjeżdżać na zjeżdżalniach i budować kryjówki. To właśnie z myślą o tego rodzaju aktywnościach powstają gotowe, wielofunkcyjne place zabaw. Nie myślcie jednak, że przydomowe podwórko to jedyna opcja, jeśli chodzi o dziecięce atrakcje. Oto co jeszcze można robić latem z małymi oraz starszymi pociechami.

Wodny park w ogródku

Jeśli mieszkamy w domu z ogrodem to w zasadzie nie musimy martwić się o brak rozrywek. Ale nawet mieszkając w bloku na parterze, można opiekować się kawałkiem zielonej przestrzeni. Sprawmy maluchom nadmuchiwany basenik – średnicy 150 cm i głębokości 30 cm. Do tego foremki, wiaderko, plastikowe zwierzątka i zabawa gotowa!

Kinderbal pod chmurką

Dla rodziców to luksus, a dla 5-latków okazja do swobodnego szaleństwa. Aby zabawa była jeszcze bardziej atrakcyjna, zaproście gości i ustalcie motyw przewodni, np. elfy, księżniczki lub Indianie. W niezbędniku balowicza obowiązkowo powinny znaleźć się papierowe kubki i talerze, balony, serpentyny, a także gry, zabawy i konkursy z nagrodami.

Zbieranie owoców

Nawet mieszkając w dużym mieście, żyjemy w otoczeniu przyrody. Zawsze gdzieś w okolicy znajdą się drzewa pełne jadalnych skarbów – na jednych rosną czereśnie lub morwy, gdzie indziej znajdziemy orzechy, a pod koniec lata nawet mirabelki. Można zbierać je do słoika, a potem zrobić owocową ucztę lub przygotować zdrowe mrożonki na zimę.

Lekcja zero waste

Jeśli mamy ogród, nauczmy dzieci, jak wykorzystywać resztki. Obierki, fusy z herbaty, skoszona trawa i chwasty mogą iść kompost. Siedmiolatki, które zaczęły okres szkolny, lubią poznawać przygodę, a nauka ekologii przyda im się w dorosłym życiu. W końcu troszczymy się o naszą planetę właśnie dla nich.

Wycieczki rowerowe

Nie trzeba daleko wyjeżdżać, by poczuć klimat wakacji. Przejażdżka rowerem do pobliskiego parku lub nad jeziorko może być dla 8-latka niezapomnianą przygodą. Koniecznie zabierzmy ze sobą kostiumy kąpielowe i plażowe zabawki na wypadek, gdyby szkraby zapragnęły poszaleć nad wodą.

Prowansalski piknik

Wystarczy kilka rzeczy, takich jak koszt z wikliny, pokrojone owoce włożone do pojemników, bagietki z szynką, sery i winogrona. Można ruszać! Tylko gdzie? Nawet do własnego ogrodu. Tam przydadzą się jeszcze kraciasty koc oraz orzeźwiające napoje. Pamiętajmy również o kremie z filtrem i okryciu na głowę.

Robienie bransoletek

Nasza mała 6-latka uwielbia błyskotki? Jeśli tak, możemy kupić jej zestaw do samodzielnego projektowania biżuterii. Znajdziemy w nim specjalnie koraliki z otworami, dzięki którym mała księżniczka będzie mogła tworzyć własne kompozycje. Dzieci uwielbiają obdarowywać dorosłych, więc kto wie, czy nie dostaniemy w prezencie pięknego naszyjnika lub bransoletki.

Kultowe planszówki

Plansza, pionki i kostka to jeden z lepszych sposób na spędzenie czasu. Np. gra "Spadające małpki" polega na wrzucaniu do palmy kolorowych patyczków, a następnie małpek, które zahaczają o nie ogonami. Starszym dzieciom można zaproponować amerykańską grę "UNO ", w której trzeba pozbyć się wszystkich swoich kart, zanim zrobią to przeciwnicy.

Indiańska wioska

A gdyby tak nasz dom na chwilę zamienił się w niesamowitą wioskę indiańską? Wystarczy poustawiać pionowo duże poduszki lub krzesła i nakryć je kocem. W ten sposób stworzymy szałas. Drobne kamyki i gałęzie zebrane podczas spaceru wykorzystamy do "rozpalenia" ogniska, a kwiaty doniczkowe jako dżunglę.

Szukanie skarbu piratów

Wiele dzieci lubi zagadki, tajemnice, a zwłaszcza ukryte przedmioty. Zabawa polega na ukryciu pirackiego skarbu w domu, który trzeba odnaleźć za pomocą specjalnej mapy. Pociechy muszą go szukać, a po drodze mogą raczyć się egzotycznymi przekąskami w postaci kawałków banana, kokosa lub papai.

Wycieczka do zoo

To świetny pomysł na aktywność poza domem, a do tego okazja do poznania świata zwierząt. Starszaki z pewnością chętnie dowiedzą się, z jakiego kraju pochodzi flaming, mrówkojad lub tapir. W niektórych miejscach zorganizowane są specjalne zakątki, gdzie można dotknąć egzotycznej kurki, kozy czy świnki wietnamskiej.

Giełda terrarystyczna

Latem bardzo często organizowane są spotkania miłośników egzotycznych zwierząt. Jeśli nasz dziewięciolatek marzy o własnym terrarium, będzie to dla niego okazja by poznać świat, w którym żyją drzewołazy, żaby rogate, gekony i kameleony. Często oprócz gadów i płazów można obejrzeć też rybki. Uwaga na ptaszniki – to stali bywalcy w takich miejscach!

Wizyta na farmie iluzji

Bez problemu możemy zabrać tam dzieci w każdym wieku, ale najwięcej uciechy będą miały dziesięciolatki. Wizyta w przewróconym domku, pałac cieni i labirynt lustrem to tylko niektóre z propozycji. Oczywiście wybór takiego miejsca zależy od tego, gdzie mieszkamy. Warto jednak poszukać w sieci atrakcji, które są najbliżej naszej miejscowości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: