10 najciekawszych gier planszowych, od których trudno się oderwać

2022-01-05 18:36
gry planszowe
Autor: getty images

Gry planszowe to doskonały sposób na spędzenie czasu z rodziną lub znajomymi. Wspólna gra nie tylko dostarczy wielu emocji, ale pomaga także zacieśniać więzy. Zamiast godzin spędzonych przed telewizorem lub surfowaniu po Internecie, możemy miło spędzić czas grając w "planszówki". Przygotowaliśmy zestawienie 10 najciekawszych gier planszowych, od których trudno jest się oderwać.

10 najciekawszych gier planszowych – cz. 1

10. Wiem lepiej – jeśli lubisz wszelkiego rodzaju quizy, na pewno spodoba Ci się "Wiem lepiej". Nie jest to typowa gra z kategorii pytanie-odpowiedź. Oprócz odpowiadania na pytania "Wiem lepiej" oferuje możliwości taktyczne, które w ciekawy sposób urozmaicają rozgrywkę i mogą mieć znaczący wpływ na jej przebieg.

9. 5 sekund – to idealna gra dla osób, które lubią wyzwania. Na czym polega? Masz pięć sekund, by odpowiedzieć na pytanie. Upływające sekundy odmierza specjalny czasomierz, a odpowiedź na pozornie proste pytania może okazać się trudniejsza niż się wydaje. "5 sekund" to gra, która zapewni wiele godzin świetnej zabawy.

8. Kalambury – chyba każdy choć raz grał lub słyszał o "Kalamburach". Zasady są proste: gracze dzielą się na dwie lub więcej drużyn i próbują odgadnąć hasło, które pokazuje lub rysuje członek ich drużyny. Wygrywa ta drużyna, która odgadła najwięcej haseł. W "Kalamburach" liczy się kreatywność, wyobraźnia i refleks. To doskonały sposób, by ćwiczyć pewność siebie i rozbudzić w sobie śmiałość do występów przed publicznością.

Gry planszowe
Autor: materiały prasowe REBEL Gra planszowa "Wiem lepiej"

7. Alias: Kobiety vs Mężczyźni – doskonała gra na wszelkiego rodzaju imprezy i spotkania towarzyskie. Zaczynając grę, uczestnicy dzielą się na dwie drużyny: kobiet i mężczyzn i będą ścigać się w odgadywaniu znaczeń typowo męskich/kobiecych wyrażeń (np. kolor turkusowy czy rzut rożny). Celem jest objaśnienie w prosty sposób danego słowa lub wyrażenia, zanim przesypie się piasek w klepsydrze.

6. Taboo - znajomość synonimów i duża doza kreatywności mogą okazać się w tym przypadku kluczem do sukcesu. Gra "Taboo" przypomina w swojej formie "Kalambury" – uczestnicy dzielą się na drużyny i muszą odgadnąć konkretne słowo. Niestety, osoba, która próbuje naprowadzić swoją drużynę na dane słowo nie może użyć słów, które są "tabu", co znacznie utrudnia sprawę. Jeśli Twoim słowem jest np. "przecinek", słowami zakazanymi mogą być np. "interpunkcja" czy "kropka". Wtedy będziesz musiał wpaść na inny sposób, by naprowadzić członków swojej drużyny na konkretne słowo.

5. Tajniacy – to jedna z najchętniej wybieranych gier na imprezach. Nic dziwnego – "Tajniacy" zapewniają wielogodzinną rozgrywkę pełną dobrej zabawy i emocji. Na czym polega gra "Tajniacy"? Uczestnicy dzielą się na dwie drużyny, którym przewodzi dwóch Szefów Wywiadu. To właśnie oni próbują nawiązać kontakt ze swoimi agentami. Szef może podawać swojej drużynie tylko jedno hasło na turę, którym powiąże ze sobą kilka widocznych dla wszystkich kryptonimów. Drużyna tajniaków musi domyślić się, który z kryptonimów należy do ich drużyny i ominąć kryptonimy cudzych agentów.

Gry planszowe
Autor: materiały prasowe REBEL Gra planszowa "Tajniacy"

10 najciekawszych gier planszowych – cz. 2

4. Ego – jak dobrze znają Cię znajomi i rodzina? Gra "Ego" polega na losowaniu kart z niebanalnymi pytaniami i odczytaniu ich na głos. W myślach typujesz swoją odpowiedź. Pozostali uczestnicy muszą odgadnąć, jak odpowiedziałeś na dane pytanie. Ponadto, muszą obstawić odpowiednią ilość żetonów. Wygrywa gracz, który zna uczestników najlepiej. Wystarczy jedna tura, by dowiedzieć się czegoś nowego o swoich przyjaciołach.

3. Scrabble – to najpopularniejsza gra słowna, która powstała w Ameryce w latach 30. XX wieku. Kultowa gra polega na układaniu słów na kwadratowej planszy, które są specjalnie punktowane. Uczestnicy losują 7 płytek z literami. Zadanie polega na ułożeniu na planszy słowa, które zdobędzie najwięcej punktów.

2. Monopoly – gra powstała w czasach Wielkiego Kryzysu lat 30. XX wieku, by wyśmiać tamtejszy system. Zasady "Monopoly" są proste: w trakcie gry uczestnicy kupują kolejne nieruchomości i w razie potrzeby je sprzedają. Pola, które należą do gracza objęte są czynszem, które muszą płacić inni gracze, jeśli się tam zatrzymają.

1. Dylematy – jedna z najciekawszych gier ostatnich lat od wydawnictwa Rebel. "Dylematy" polegają na dokonywaniu trudnych wyborów. W każdej turze na stole ląduje karta z moralnym dylematem. Musisz odgadnąć, którą odpowiedź wybierze większość graczy.

Gry planszowe
Autor: materiały prasowe REBEL Gra planszowa "Dylematy 2"
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

W czerwcowym numerze M jak Mieszkanie otwieramy sezon balkonowy. Urządzamy oazę za oknem – klimatyczną, wygodną, zapewniającą relaks.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Czerwiec 2022