dom

Dom według definicji słownikowej to budynek przeznaczony do mieszkania. Najczęściej dom ma jedno lub dwa piętra, zdarza się również, że ogranicza się tylko do parteru. W dużych miastach domy budowane są najczęściej na obrzeżach lub obszarach podmiejskich, natomiast w małych miasteczkach i wsiach domy są głównymi budynkami mieszkaniowymi. 

Coraz chętniej decydujemy się na tzw. dom ekologiczny lub dom inteligentny. Pierwszy z nich, dom ekologiczny dąży do ograniczenia w możliwie największym stopniu zużycia energii elektrycznej, wody itd., chętnie korzystając z odnawialnych źródeł energii, jak na przykład panele słoneczne. Dom ekologiczny wyposażony jest w energooszczędne oświetlenie oraz sprzęty AGD, które nie tylko nie zużywają dużych ilości prądu i wody. Dom inteligentny wykorzystuje nowoczesne technologie do zarządzania i kontrolowania domowego wyposażenia. Dzięki technologii jesteśmy w stanie zdalnie włączyć lub wyłączyć lodówkę, opuścić rolety, włączyć lub wyłączyć ogrzewanie itd. 

Jak urządzić dom jednorodzinny? Dom będzie służył nam i członkom naszej rodziny przez dziesiątki lat, dlatego urządzając go, warto dobrze zastanowić się nad stylem, który chcemy do niego wprowadzić. Mody ulegają zmianom, podobnie jak konkretne rozwiązania budowlane i technologiczne, które za kilka lat mogą wyjść z użytku lub okazać się nieefektywne. Urządzając dom, postarajmy się, by wnętrze było przede wszystkim przytulne i funkcjonalne.