W jakim stylu ubrać choinkę 2023? Glamour, tradycyjnie, a może w koronki?

2023-12-14 12:23

W jakim stylu ubrać choinkę? Swoje drzewko dobierz nie tylko do estetyki twoich wnętrz czy aktualnych trendów, ale również tradycji rodzinnych! W tym tekście znajdziesz sporo galerii i kilka filmów, które będą dla ciebie inspiracją! Zobacz modne choinki 2023.

Choinka
Autor: Unsplash/Alsu Vershinina

Spis treści

 1. Ubieranie choinki zacznij od znalezienia dla niej miejsca!
 2. Lampki choinkowe: jakie wybrać?
 3. Gwiazda - ozdoba bożonarodzeniowa, której nie może zabraknąć w Twoim domu
 4. Jak ubrać choinkę w stylu eko?
 5. Jak ubrać choinkę pierniczkami?
 6. Jak ubrać choinkę w stylu glamour?
 7. Ozdoby choinkowe w stylu skandynawskim. DIY: wideo krok po kroku
 8. Jak ubrać choinkę jednokolorową?
 9. Jak ubrać choinkę w stylu skandynawskim?
 10. Jak ubrać choinkę w stylu rustykalnym?
 11. Jak ubrać choinkę tradycyjną? 
 12. Jak ubrać choinkę nowoczesną?
 13. Jak ubrać choinkę w koronki? 
 14. Jak ubrać białą choinkę?

W pokoju dziennym najważniejszą ozdobą jest zawsze choinka. Co roku staramy się, by była jak najpiękniejsza i wbrew powiedzeniu „ubrać się jak choinka” też miała swój styl i pasowała do wnętrza. Wybór ozdób jest tak duży, że na pewno znajdziemy coś pasującego do choinki w każdym stylu.

Jednym z trendów w tym roku jest ubieranie choinki ozdobami ręcznie robionymi. Jeśli więc mamy trochę czasu i zdolności, zróbmy kilka ozdób choinkowych samodzielnie. Choinka będzie wtedy na pewno jedyna i niepowtarzalna.

PRZECZYTAJ: Jaką kupić choinkę na święta: choinka żywa, cięta lub w donicy, czy sztuczna?

Ubieranie choinki zacznij od znalezienia dla niej miejsca!

Dekorowanie mieszkania na Boże Narodzenie najlepiej rozpocząć od znalezienia dobrej lokalizacji dla choinki świątecznej. To właśnie ona będzie centralnym punktem spotkań w okresie Bożego Narodzenia i tuż po nim.

Postarajmy się, by choinka była ustawiona w zaszczytnym miejscu w salonie – bo teraz jest jej czas. By była widoczna wtedy, gdy świętujemy przy stole, i wtedy, gdy odpoczywamy na sofie.

ZOBACZ: Jak ubierać choinkę? Ekspert: "ważna jest kolejność zakładania poszczególnych dekoracji"

Lampki choinkowe: jakie wybrać?

Najważniejszą ozdobą każdej choinki jest gwiazda betlejemska bądź czubek – zawieszane na szczycie choinki. Ważnym elementem dekoracji drzewka są oczywiście lampki choinkowe, które ożywią każde mieszkanie i dom oraz wprowadzą niepowtarzalny świąteczny nastrój. Ich kolorystyka powinna odpowiadać podstawowym założeniom naszej idei świątecznej dekoracji.

Jeśli decydujemy się na wielobarwną kolorystykę, światełka także mogą być kolorowe, jeśli jednak skupiamy się na dwóch-trzech barwach, najlepiej wybrać czyste białe światło, które na pewno nie zburzy naszej koncepcji — wyjaśnia Malwina Sarnowska, projektantka w Porta KMI Poland.

Ozdoby choinkowe w stylu boho. Chwosty i girlandy z drewnianych korali. DIY

Gwiazda - ozdoba bożonarodzeniowa, której nie może zabraknąć w Twoim domu

Jak ubrać choinkę w stylu eko?

Choinkę w stylu eko stworzą dekoracje prosto z lasu – patyczki, szyszki czy jemioła. Mogą też pojawić się orzechy włoskie czy suszone owoce.

Jak ubrać choinkę pierniczkami?

Choinka ozdobiona pierniczkami będzie wyglądała słodko i apetycznie. Pierniczki mogą zostać w swojej podstawowej formie lub mogą być przystrojone różnokolorowym lukrem i zawieszone na wstążeczkach. Choinka „pierniczkowa” pasuje do wielu wnętrz — i tych w stylu nowoczesnym, i tych tradycyjnych. Szczególnie lubiana jest przez dzieci.

Jak ubrać choinkę w stylu glamour?

Choinka glamour jest błyszcząca, pełna magicznego czaru i uroku. Udekorujmy ją ozdobami szklanymi, kryształowymi, obsypanymi brokatem i piórkami. Ozdoby mogą być utrzymane w kolorystyce monochromatycznej lub wprost przeciwnie, ale powinny lśnić i mienić się brokatem.

Ozdoby choinkowe w stylu skandynawskim. DIY: wideo krok po kroku

Agnieszka Malec, stylistka Urzadzamy.pl, pokazuje, jak w prosty sposób wykonać bezpretensjonalną, nowoczesną dekorację świąteczną w stylu skandynawskim. Wystarczy do tego kilka puszek, parę świec, nieco mchu (z legalnego źródła, np. ze sklepu ogrodniczego), trzy hiacynty i garść dodatków. Szczegóły wraz z instrukcją wykonania w naszym wideo DIY.

Jak ubrać choinkę jednokolorową?

Choinka udekorowana ozdobami świątecznymi i lampkami w jednym kolorze będzie zawsze elegancka. Kolory ozdób możemy dobrać do wystroju salonu lub zdecydować się na kolor kontrastujący, np. w beżowym salonie pięknie będzie wyglądała choinka udekorowana w kolorze błękitnym. Ostatnio bardzo modna jest choinka ubrana cała na biało, ale może  też być srebrna, złota, czerwona lub fioletowa.

Jak ubrać choinkę w stylu skandynawskim?

Cechy charakterystyczne tego stylu to oszczędna dekoracja, zazwyczaj monochromatyczna, ale dzięki temu ozdoby mogą mieć różne wzory. Choinka ubrana w stylu skandynawskim może być umieszczona w koszu z prawdziwej wikliny lub w metalowym pojemniku.

Skandynawska dekoracja świąteczna na Boże Narodzenie. Kompozycja ze świecami. DIY

Jak ubrać choinkę w stylu rustykalnym?

Styl rustykalny pozwala na przystrojenie choinki wielokolorowymi i różnorodnymi ozdobami z papieru, drewna i ze słomy, suszonymi owocami, np. plastrami pomarańczy i czerwonymi jabłuszkami. Choinka w stylu rustykalnym pięknie prezentuje się przystrojona ozdobami wykonanymi własnoręcznie.

Jak ubrać choinkę tradycyjną? 

Choinka ubrana tradycyjnie dekorowana jest różnokolorowymi bombkami szklanymi, mogą się na niej pojawić własnoręcznie pieczone ciasteczka czy pierniczki. Nie może zabraknąć na takiej choince łańcuchów.

Jak ubrać choinkę nowoczesną?

Choinka nowoczesna, minimalistyczna jest bardzo oszczędna w formie, raczej bez żadnych ozdób, przystrojona tylko lampkami w jednym kolorze. Najważniejsze jest po prostu piękne, prawdziwe i pachnące lasem drzewko. 

Jak ubrać choinkę w koronki? 

Prawdziwa, pachnąca choinka ubrana dekoracjami z białej koronki jest niezwykle delikatna i romantyczna. Dodatkowo rozświetlona białymi lampkami nie potrzebuje niczego więcej. Pięknie wygląda we wnętrzach rustykalnych i nowoczesnych. Dodatkowo daje pole do popisu uzdolnionym paniom domu.

Jak ubrać białą choinkę?

Cała biała choinka jest delikatna i puszysta. Nie potrzebuje zbyt wielu ozdób. Najładniej wygląda udekorowana jedynie delikatnymi ozdobami w tym samym kolorze, najlepiej pastelowym, i lampkami.

ZOBACZ: Biało-złota choinka: pomysły i inspiracje

Święta Bożego Narodzenia w czasach PRL-u. QUIZ

Pytanie 1 z 10
W co pakowano prezenty świąteczne?