Jaką kupić choinkę na święta: choinka żywa, cięta lub w donicy, czy sztuczna?

2021-12-20 10:51

Ozdoby świąteczne nie mogą się obejść bez choinki. Nadchodzą święta, a my znów zastanawiamy się: jaką kupić choinkę w tym roku? Choinka prawdziwa czy sztuczna, coroczny wydatek czy jednorazowy zakup? A im dalej w las, tym więcej pytań. Radzimy jak wybrać najlepszą choinkę. Choinka żywa to zapach i nastrój świąt, choinka sztuczna, designerska to pomysłowa dekoracja świąteczna do małych mieszkań.

Spis treści

  1. Choinka na święta - drzewko w donicy
  2. Choinka na święta: choinka naturalnie cięta
  3. Choinka na święta: choinka sztuczna
  4. Dizajnerska choinka na święta
  5. Jak kupić choinkę: wideo
  6. Żywa choinka - wybieramy drzewko: wielkość i gatunek
  7. Żywa choinka: jak rozpoznać świeże drzewko?
  8. Jak postępować z choinką w doniczce

Z wigilią Bożego Narodzenia kojarzy nam się najczęściej karp, Św. Mikołaj i... zapach choinki. Zobacz co powinieneś wiedzieć nim kupisz świąteczne drzewko. Wybierając ozdoby świąteczne, myślimy także o choince. Jaką kupić choinkę na święta. Która choinka na Boże Narodzenie będzie lepsza: cięta, z korzeniami,czy choinka sztuczna, a może własnoręcznie wykonana z surowców wtórnych? Poznaj wady i zalety każdej choinki.

Choinka na święta - drzewko w donicy

Choinka żywa to piękny zapach w mieszkaniu i urok świąt. Zalety choinki: żywe drzewka pięknie pachną i to chyba najpiękniejszy zapach świąt. Wprowadzając przyjemną świąteczną atmosferę w domu. Gdy mają dostęp do wody, produkują tlen. Choinka w donicy, podlewana, postoi dłużej niż cięta. Po świętach można choinki naturalne wystawić na balkon (choinka nie powinna stać w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 7-10 dni), a na wiosnę przesadzić do ogródka.

Wady choinki: choinka w donicy to spory jednorazowy wydatek (kosztuje więcej niż cięta). Jest też dość ciężka. Trzeba pamiętać o  regularnym podlewaniu choinki w mieszkaniu. By przedłużyć trwałość drzewka bożonarodzeniowego (igieł nie gubi tylko jodła kaukaska), należy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 18 st. C.

Dobra rada: Jeżeli zamierzasz posadzić choinki po sezonie, najlepiej kup choinkę w szkółce lub dokładnie obejrzyj. Zwróć uwagę, czy pień się nie rusza, igły są błyszczące, a doniczka nie jest za mała (lub choinka z niej nie wypada) - niektóre choinki mają zbyt mocno przycięte korzenie, więc mogą się nie przyjąć w gruncie.

Choinka na święta: choinka naturalnie cięta

Zalety choinki: Wbrew stereotypom wycinka iglaków nie wiąże się z niszczeniem lasu - choinki cięte sprzedawane na święta pochodzą z plantacji (rosną często na nieużytkach) lub z tzw. wycinki pielęgnacyjnej. Ponadto utylizacja choinek nie szkodzi, a wręcz służy środowisku (m.in. drzewko szybko się rozkłada, użyźnia glebę). Choinki cięte na Boże Narodzenie są lżejsze i tańsze niż doniczkowe.

Wady choinki: Cięta choinka gubi igły szybciej niż ukorzeniona. By spowolnić ten proces, choinkę należy podlewać - czyli zainwestować w stojak z pojemnikiem na wodę. Najlepiej także z regulowanym uchwytem pnia - wysychając, drzewko zmniejsza objętość. Maluchy muszą uważać na ostre igły.

Dobra rada: Aby skuteczniej przedłużyć świeżość ciętej choinki, ustaw ją z dala od grzejnika, w wiadrze (donicy) z piaskiem. Podlewaj. Jeśli mieszkasz w pobliżu zoo, po świętach zanieś tam jeszcze nieuschnięty iglak. Zwierzęta bardzo sobie cenią zwłaszcza smak jodły.

Choinka na święta: choinka sztuczna

Zalety choinki: Zakup ekonomiczny - wydajesz raz, choinka służy latami. W dodatku się nie osypuje. Dobrej jakości sztuczna choinka jest puszysta, cieniowana (naturalny efekt), o zgrabnym pokroju (rzadkość u żywego drzewka). Sztuczna choinka może mieć dowolny rozmiar i kolor, więc łatwo ją dopasować do świątecznej dekoracji wnętrza.

Wady choinki: Produkcja i utylizacja (rozkład trwa nawet 400 lat) sztucznych choinek degradują środowisko. Igły mogą zaszkodzić dziecku lub zwierzęciu, jeżeli je połknie. Trzeba mieć miejsce (piwnica, pawlacz) na przechowanie sztucznej choinki.

Dobra rada: Zrezygnuj z dekorowania tej choinki sztucznym śniegiem – już go nie usuniesz, a on będzie się kruszył i może żółknąć. Choinka straci na atrakcyjności.

Dizajnerska choinka na święta

Zalety choinki: Niestandardowa i niepowtarzalna - czyli choinka kupiona bądź wykonana samodzielnie - zaskakuje we wnętrzu i nadaje mu charakter. Drzewko z ekologicznych, nadających się do przetworzenia materiałów (m.in. drewno, tektura, metal) służy środowisku. Ponadto takie choinki nadają się do małych mieszkań, są symbolicznym elementem świąt.

Sprawdź też: POMYSŁ NA CHOINKĘ: zrób to sam >>>

Wady choinki: Propozycja jeszcze mało popularna, więc w sklepach jest niewiele dizajnerskich drzewek - choinek do wyboru. Postaw raczej na własną wyobraźnię, jak wykonać taką choinkę. Drzewko świąteczne nie dla tradycjonalistów.

Dobra rada: Zaproś dzieciaki do pomocy – będzie to dla całej rodziny dobra zabawa w wymyślanie dekoracji świątecznych, lekcja kreatywności i czas integracji. Jeśli masz wątpliwości co do swego talentu, spróbuj zrobić małą choinkę, np. do pokoju dziecięcego.

Jak kupić choinkę: wideo

Żywa choinka - wybieramy drzewko: wielkość i gatunek

Zanim kupisz choinkę, zastanów się, w jakim miejscu chcesz ją umieścić, a następnie dokładnie je zmierz. Wysokość danej przestrzeni to nie jedyny czynnik, którym powinniśmy się kierować – równie ważna jest jej szerokość, czyli przede wszystkim odległość od najbliższych sprzętów domowych. Centymetr warto zabrać ze sobą także na zakupy, by zmierzyć wybraną choinkę i upewnić się, że idealnie wpasuje się ona w wyznaczone przez nas miejsce. W przeciwnym wypadku po wyjęciu choinki z siatki i rozłożeniu jej może okazać się, że drzewko, które kupiliśmy jest zbyt rozłożyste. Pamiętaj, że nawet najpiękniejsza choinka straci swój urok, jeśli będzie ustawiona w złym miejscu! Warto również sprawdzić, czy wybrane przez nas drzewko jest symetryczne, szczególnie jeśli planujemy ustawić je tak, by było widoczne ze wszystkich stron.

Najpopularniejszym i najtańszym rodzajem drzewka bożonarodzeniowego jest świerk pospolity. Jednak, ze względu na swoją cenę, jest to także choinka, która najszybciej zaczyna gubić igły. Bardziej wytrzymały i dekoracyjny, ale też droższy jest świerk srebrny. Najdroższa jest jodła kaukaska, ale warto w nią zainwestować, ponieważ w optymalnych warunkach (20-22 st. C) jest ona w stanie wytrzymać bez gubienia igieł nawet do lutego.

Żywa choinka: jak rozpoznać świeże drzewko?

By uchronić się przed kupnem choinki, która zacznie gubić igły jeszcze przed Bożym Narodzeniem, należy dokładnie przyjrzeć się wybranemu drzewku i upewnić się, że jest ono świeże. Świeża choinka ma giętkie, lśniące igły w intensywnie zielonym kolorze, które nie opadają gdy przejedziemy dłonią po gałęziach. Jeśli zauważysz brązowe igły, które łatwo odrywają się od gałęzi, zrezygnuj z zakupu. Ponadto na świeżo ściętym drzewku (od jednego do trzech dni) rzaz, czyli ślad po cięciu, ma jasny kolor i pokryty jest przezroczystymi kroplami żywicy. Rzaz starego (tygodniowego lub starszego) drzewka jest ciemny, a znajdująca się na nim żywica – zastygła.

Jak postępować z choinką w doniczce

W naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Nie przestają wprawdzie oddychać i czerpać wodę z podłoża, ale ich funkcje biologiczne są bardzo ograniczone. Musimy sobie zatem zdawać sprawę z tego, że przenosząc choinkę w donicy na dłużej do ciepłego pomieszczenia, przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się na choince młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania żywej choinki w mieszkaniu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni.Jeśli mamy pewność, że kupione drzewko na święta nie było trzymane w cieple, najlepiej przed przystrojeniem pozostawić choinkę na zewnątrz. Jeżeli panuje mróz, trzeba stopniowo przyzwyczajać choinkę w donicy do zmiany warunków i na 2-3 dni umieścić w chłodnym pokoju lub na werandzie (5-10 st. C), a do ciepłego wnętrza wstawić jedynie na święta. Drzewko, które spędziło w pomieszczeniu do 6 dni i nie zostało „przebudzone”, możemy wynieść do ogrodu lub na balkon. Trzeba jednak okryć pojemnik z choinką, w którym rośnie, tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Donicę z choinką najlepiej ustawić w zacisznym miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Można też osłonić ją przed promieniami słońca agrowłókniną lub siatką cieniującą (dostępne w sklepach ogrodniczych).Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany, przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy o jej podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy nie będą już grozić przymrozki, wynieśmy roślinę do ogrodu. W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów, bo zazwyczaj ich spoczynek zimowy został już przerwany.

Miloo Home - Trendy w dekoracjach świątecznych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE