Jaką kupić choinkę na święta: choinka żywa, cięta lub w donicy, czy sztuczna?

2021-12-20 10:51

Ozdoby świąteczne nie mogą się obejść bez choinki. Nadchodzą święta, a my znów zastanawiamy się: jaką kupić choinkę w tym roku? Choinka prawdziwa czy sztuczna, coroczny wydatek czy jednorazowy zakup? A im dalej w las, tym więcej pytań. Radzimy jak wybrać najlepszą choinkę. Choinka żywa to zapach i nastrój świąt, choinka sztuczna, designerska to pomysłowa dekoracja świąteczna do małych mieszkań.

Spis treści

  1. Choinka na święta - drzewko w donicy
  2. Choinka na święta: choinka naturalnie cięta
  3. Choinka na święta: choinka sztuczna
  4. Dizajnerska choinka na święta
  5. Jak kupić choinkę: wideo
  6. Żywa choinka - wybieramy drzewko: wielkość i gatunek
  7. Żywa choinka: jak rozpoznać świeże drzewko?
  8. Jak postępować z choinką w doniczce

Z wigilią Bożego Narodzenia kojarzy nam się najczęściej karp, Św. Mikołaj i... zapach choinki. Zobacz co powinieneś wiedzieć nim kupisz świąteczne drzewko. Wybierając ozdoby świąteczne, myślimy także o choince. Jaką kupić choinkę na święta. Która choinka na Boże Narodzenie będzie lepsza: cięta, z korzeniami,czy choinka sztuczna, a może własnoręcznie wykonana z surowców wtórnych? Poznaj wady i zalety każdej choinki.

Choinka na święta - drzewko w donicy

Choinka żywa to piękny zapach w mieszkaniu i urok świąt. Zalety choinki: żywe drzewka pięknie pachną i to chyba najpiękniejszy zapach świąt. Wprowadzając przyjemną świąteczną atmosferę w domu. Gdy mają dostęp do wody, produkują tlen. Choinka w donicy, podlewana, postoi dłużej niż cięta. Po świętach można choinki naturalne wystawić na balkon (choinka nie powinna stać w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 7-10 dni), a na wiosnę przesadzić do ogródka.

Wady choinki: choinka w donicy to spory jednorazowy wydatek (kosztuje więcej niż cięta). Jest też dość ciężka. Trzeba pamiętać o  regularnym podlewaniu choinki w mieszkaniu. By przedłużyć trwałość drzewka bożonarodzeniowego (igieł nie gubi tylko jodła kaukaska), należy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 18 st. C.

Dobra rada: Jeżeli zamierzasz posadzić choinki po sezonie, najlepiej kup choinkę w szkółce lub dokładnie obejrzyj. Zwróć uwagę, czy pień się nie rusza, igły są błyszczące, a doniczka nie jest za mała (lub choinka z niej nie wypada) - niektóre choinki mają zbyt mocno przycięte korzenie, więc mogą się nie przyjąć w gruncie.

Choinka na święta: choinka naturalnie cięta

Zalety choinki: Wbrew stereotypom wycinka iglaków nie wiąże się z niszczeniem lasu - choinki cięte sprzedawane na święta pochodzą z plantacji (rosną często na nieużytkach) lub z tzw. wycinki pielęgnacyjnej. Ponadto utylizacja choinek nie szkodzi, a wręcz służy środowisku (m.in. drzewko szybko się rozkłada, użyźnia glebę). Choinki cięte na Boże Narodzenie są lżejsze i tańsze niż doniczkowe.

Wady choinki: Cięta choinka gubi igły szybciej niż ukorzeniona. By spowolnić ten proces, choinkę należy podlewać - czyli zainwestować w stojak z pojemnikiem na wodę. Najlepiej także z regulowanym uchwytem pnia - wysychając, drzewko zmniejsza objętość. Maluchy muszą uważać na ostre igły.

Dobra rada: Aby skuteczniej przedłużyć świeżość ciętej choinki, ustaw ją z dala od grzejnika, w wiadrze (donicy) z piaskiem. Podlewaj. Jeśli mieszkasz w pobliżu zoo, po świętach zanieś tam jeszcze nieuschnięty iglak. Zwierzęta bardzo sobie cenią zwłaszcza smak jodły.

Choinka na święta: choinka sztuczna

Zalety choinki: Zakup ekonomiczny - wydajesz raz, choinka służy latami. W dodatku się nie osypuje. Dobrej jakości sztuczna choinka jest puszysta, cieniowana (naturalny efekt), o zgrabnym pokroju (rzadkość u żywego drzewka). Sztuczna choinka może mieć dowolny rozmiar i kolor, więc łatwo ją dopasować do świątecznej dekoracji wnętrza.

Wady choinki: Produkcja i utylizacja (rozkład trwa nawet 400 lat) sztucznych choinek degradują środowisko. Igły mogą zaszkodzić dziecku lub zwierzęciu, jeżeli je połknie. Trzeba mieć miejsce (piwnica, pawlacz) na przechowanie sztucznej choinki.

Dobra rada: Zrezygnuj z dekorowania tej choinki sztucznym śniegiem – już go nie usuniesz, a on będzie się kruszył i może żółknąć. Choinka straci na atrakcyjności.

Dizajnerska choinka na święta

Zalety choinki: Niestandardowa i niepowtarzalna - czyli choinka kupiona bądź wykonana samodzielnie - zaskakuje we wnętrzu i nadaje mu charakter. Drzewko z ekologicznych, nadających się do przetworzenia materiałów (m.in. drewno, tektura, metal) służy środowisku. Ponadto takie choinki nadają się do małych mieszkań, są symbolicznym elementem świąt.

Sprawdź też: POMYSŁ NA CHOINKĘ: zrób to sam >>>

Wady choinki: Propozycja jeszcze mało popularna, więc w sklepach jest niewiele dizajnerskich drzewek - choinek do wyboru. Postaw raczej na własną wyobraźnię, jak wykonać taką choinkę. Drzewko świąteczne nie dla tradycjonalistów.

Dobra rada: Zaproś dzieciaki do pomocy – będzie to dla całej rodziny dobra zabawa w wymyślanie dekoracji świątecznych, lekcja kreatywności i czas integracji. Jeśli masz wątpliwości co do swego talentu, spróbuj zrobić małą choinkę, np. do pokoju dziecięcego.

Jak kupić choinkę: wideo

Żywa choinka - wybieramy drzewko: wielkość i gatunek

Zanim kupisz choinkę, zastanów się, w jakim miejscu chcesz ją umieścić, a następnie dokładnie je zmierz. Wysokość danej przestrzeni to nie jedyny czynnik, którym powinniśmy się kierować – równie ważna jest jej szerokość, czyli przede wszystkim odległość od najbliższych sprzętów domowych. Centymetr warto zabrać ze sobą także na zakupy, by zmierzyć wybraną choinkę i upewnić się, że idealnie wpasuje się ona w wyznaczone przez nas miejsce. W przeciwnym wypadku po wyjęciu choinki z siatki i rozłożeniu jej może okazać się, że drzewko, które kupiliśmy jest zbyt rozłożyste. Pamiętaj, że nawet najpiękniejsza choinka straci swój urok, jeśli będzie ustawiona w złym miejscu! Warto również sprawdzić, czy wybrane przez nas drzewko jest symetryczne, szczególnie jeśli planujemy ustawić je tak, by było widoczne ze wszystkich stron.

Najpopularniejszym i najtańszym rodzajem drzewka bożonarodzeniowego jest świerk pospolity. Jednak, ze względu na swoją cenę, jest to także choinka, która najszybciej zaczyna gubić igły. Bardziej wytrzymały i dekoracyjny, ale też droższy jest świerk srebrny. Najdroższa jest jodła kaukaska, ale warto w nią zainwestować, ponieważ w optymalnych warunkach (20-22 st. C) jest ona w stanie wytrzymać bez gubienia igieł nawet do lutego.

Żywa choinka: jak rozpoznać świeże drzewko?

By uchronić się przed kupnem choinki, która zacznie gubić igły jeszcze przed Bożym Narodzeniem, należy dokładnie przyjrzeć się wybranemu drzewku i upewnić się, że jest ono świeże. Świeża choinka ma giętkie, lśniące igły w intensywnie zielonym kolorze, które nie opadają gdy przejedziemy dłonią po gałęziach. Jeśli zauważysz brązowe igły, które łatwo odrywają się od gałęzi, zrezygnuj z zakupu. Ponadto na świeżo ściętym drzewku (od jednego do trzech dni) rzaz, czyli ślad po cięciu, ma jasny kolor i pokryty jest przezroczystymi kroplami żywicy. Rzaz starego (tygodniowego lub starszego) drzewka jest ciemny, a znajdująca się na nim żywica – zastygła.

Jak postępować z choinką w doniczce

W naszym klimacie drzewa i krzewy iglaste przechodzą zimą w stan spoczynku. Nie przestają wprawdzie oddychać i czerpać wodę z podłoża, ale ich funkcje biologiczne są bardzo ograniczone. Musimy sobie zatem zdawać sprawę z tego, że przenosząc choinkę w donicy na dłużej do ciepłego pomieszczenia, przerwiemy jej sen zimowy. Soki zaczną krążyć i pojawią się na choince młode jasnozielone pędy. Dlatego bezpieczny czas przebywania żywej choinki w mieszkaniu, bez przerwania jej spoczynku, to najwyżej 6-7 dni.Jeśli mamy pewność, że kupione drzewko na święta nie było trzymane w cieple, najlepiej przed przystrojeniem pozostawić choinkę na zewnątrz. Jeżeli panuje mróz, trzeba stopniowo przyzwyczajać choinkę w donicy do zmiany warunków i na 2-3 dni umieścić w chłodnym pokoju lub na werandzie (5-10 st. C), a do ciepłego wnętrza wstawić jedynie na święta. Drzewko, które spędziło w pomieszczeniu do 6 dni i nie zostało „przebudzone”, możemy wynieść do ogrodu lub na balkon. Trzeba jednak okryć pojemnik z choinką, w którym rośnie, tkaniną jutową, matą słomianą lub tekturą falistą. Donicę z choinką najlepiej ustawić w zacisznym miejscu, do którego nie dociera bezpośrednie światło słoneczne. Można też osłonić ją przed promieniami słońca agrowłókniną lub siatką cieniującą (dostępne w sklepach ogrodniczych).Jeżeli choinka zbyt długo przebywała w cieple i jej stan spoczynku został przerwany, przenieśmy ją do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie doczeka wiosny. W tym czasie pamiętajmy o jej podlewaniu (tym obfitszym, im cieplej jest w pomieszczeniu), żeby nie dopuścić do przesuszenia bryły korzeniowej. Kiedy nie będą już grozić przymrozki, wynieśmy roślinę do ogrodu. W ten sposób należy postępować ze wszystkimi iglakami z kwiaciarni i supermarketów, bo zazwyczaj ich spoczynek zimowy został już przerwany.

Miloo Home - Trendy w dekoracjach świątecznych
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE