Co zamiast tradycyjnej choinki? 24 pomysły na choinkę kreatywną. Choinka inna niż wszystkie, idealna do małego mieszkania

2023-11-29 12:45

Wariacja na temat choinki bożonarodzeniowej? Czemu nie! Nie musi wyprzeć tej tradycyjnej, lecz może z nią współistnieć. Przetwórz z pomysłem kształt i funkcję, a powstanie efektowna dekoracja! Oto oryginalne pomysły na choinkę, idealne do małego mieszkania.

Ozdoby choinkowe w stylu boho. Chwosty i girlandy z drewnianych korali. DIY

Spis treści

  1. Pomysł na choinkę inną niż tradycyjna
  2. Choinka z szyszek
  3. Choinka z makaronu
  4. Choinka z patyków
  5. Choinka z desek
  6. Choinka z papieru
  7. Choinka bożonarodzeniowa — inspiracje
  8. Inne pomysły na choinkę kreatywną, choinka z gwiazdą betlejemską

Pomysłowa dekoracja nawiązująca do choinki bożonarodzeniowej może ją zastąpić (zwłaszcza w małym wnętrzu) lub uzupełnić. Wtedy „choinki” umieść dosłownie w każdym pomieszczeniu albo – jeśli bardziej ci po drodze z minimalizmem – poprzestań na jednej. A z czego ją zrobić? Właściwie… ze wszystkiego!

Pomysł na choinkę inną niż tradycyjna

Wbij gwoździki w ścianę na kształt drzewka i zawieś lampki choinkowe. Możesz je wzbogacić bombkami, piórkami itp. Szkoda ci ściany? Sięgnij po płytę gipsowo-kartonową czy jakiś blat z drewna lub płyty wiórowej (koniecznie je pomaluj!).

„Choinkę” zrobisz też z guzików, przyczepiając je do obciągniętego materiałem podłoża, z patyczków różnej wielkości przytwierdzonych do listewki albo ze świątecznych papierów do pakowania prezentów (zwiń ruloniki, sklej taśmą, by się nie rozwinęły, przytnij je od najdłuższego do najkrótszego i przyklej na kształt choinki, np. do ściany czy deski, na szczycie przyczep gwiazdkę). A najprostsza wersja? Gałązki w wazonie z ozdobami – klasyka zawsze modna i efektowna.

Choinka z szyszek

Efektowna i z naturalnych materiałów. Szyszki można przykleić (najlepiej klejem na gorąco) do stożka uformowanego z tekstury albo bardzo sztywnego papieru. Na koniec warto ją pomalować i wzbogacić drobnymi ozdobami, takimi jak koraliki, minibombki czy wstążki.

Choinka z makaronu

Robimy ją na tej samej zasadzie jak choinkę z szyszek, czyli przyklejamy makaron na papierowy stożek.

Choinka z patyków

Może to być drzewko wiszące albo zamocowane na ścianie. Patyki układamy od najdłuższego na dole do najkrótszego na samej górze. Łączymy je zaś np. za pomocą sznurków.

Choinka z desek

Płaska lub w wersji 3D, jeśli deski ułożymy na sobie pod różnymi kątami.

Choinka z papieru

Sprawdzi się zarówno jako malutkie drzewko do udekorowania stołu, jak i zawieszka bądź większa sztuka do ustawienia na podłodze.

Choinka bożonarodzeniowa — inspiracje

Zamiast jednej choinki warto ustawić w kompozycji np. trzy świerki (w doniczkach) różnej wysokości. Możesz je ubrać albo tylko założyć lampki i oprószyć je sztucznym śniegiem (lekko, by nie zaszkodzić roślinom). Włożenie za nie lustrzanej tafli spotęguje efekt. Świerki możesz zastąpić tujami czy cyprysami odmiany kolumnowej.

Choinkę możesz też nakleić. Naklejki na ścianę lub szybę z motywem drzewka mogą się stać ciekawą dekoracją – trzeba tylko wybrać projekt odpowiedni do wystroju wnętrza.

Zobacz też:

Tekst: Redakcja

Inne pomysły na choinkę kreatywną, choinka z gwiazdą betlejemską