Choinka z desek DIY. Jak zrobić choinkę z desek, krok po kroku?

2023-11-27 13:09

Choinka z desek to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego drzewka. Dekoracje bożonarodzeniowe to temat rzeka, a wiele osób chciałoby mieć w domu unikatowe perełki. Najlepiej więc zrobić je samodzielnie! Z naszym instruktażem choinkę z drewna wykonasz krok po kroku bez żadnych problemów. Taka dekoracja pasuje do wnętrz, w których królują naturalne detale – od skandynawskich po rustykalne.

Murator Remontuje: Jak zrobić choinkę z desek z palet?
Materiał sponsorowany

Spis treści

 1. Choinka z desek: co będzie potrzebne?
 2. Jak zrobić choinkę z desek krok po kroku?
 3. Choinka z drewna w aranżacji: pomysły i inspiracje
 4. Galeria zdjęć: choinki inspiracje

Choinka z desek może być główną dekoracją na Boże Narodzenie albo też niebanalnie koronować świąteczny wystrój. Doskonale wygląda w wersji saute – jedynie pomalowana na biało i zwieńczona szarą gwiazdą. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rozwinąć dekoracyjną fantazję zgodnie z własnym gustem. Zobacz jak zrobić drewnianą choinkę.

Choinka z desek: co będzie potrzebne?

Do zrobienia drewnianej choinki przede wszystkim potrzeba około 10 desek różnej długości, najlepiej takich, które można ułożyć kaskadowo – od najdłuższej do najkrótszej. Deski powinny różnić się tylko długością. Podobna szerokość i głębokość zapewni harmonię bożonarodzeniowego drzewka. Oprócz tego należy mieć gotową podstawę choinki. Świetnie sprawdzi się stabilny fragment drewna wyrzuconego przez morze, czyli driftwood. Ale że nie jest to drobiazg dostępny na wyciągnięcie ręki, warto przygotować dowolny kawałek ciemnego drewna, najlepiej z wyraźnymi spękaniami i sękami. Im więcej naturalności, tym lepiej!

Sprawdź też:

Jaką kupić choinkę? Żywą czy sztuczną? Cięta czy w doniczce? >>>

Jak ubrać choinkę? Inspiracje i galeria zdjęć >>>

Ozdoby choinkowe ręcznie robione >>>

Dodatkowo potrzeba jednej gwiazdy z drewna, która trafi na szczyt choinki z desek. Z kolei pomiędzy drewnianą podstawą a deskami umieszczamy jeden drewniany klocek – taki, by dobrze pasował do podstawy i zapewniał stabilność. Może być walcowaty lub prostopadłościenny.

Inne konieczne akcesoria to:

 • cienki metalowy słupek (np. kawałek nieużywanego już karnisza),
 • farba akrylowa biała (plus ewentualnie szara),
 • klej do drewna,
 • szlifierka do drewna (lub papier ścierny),
 • wiertarka.

Jak zrobić choinkę z desek krok po kroku?

 1. Szlifujemy deski lub wygładzamy ich powierzchnię za pomocą papieru ściernego.
 2. Malujemy deski i klocek (do podstawy) na biało, a gwiazdę - najlepiej na szaro.
 3. Gdy farba wyschnie, przewiercamy otwory w każdym z kawałków drewna - takiej średnicy, by dało się wsunąć metalowy słupek.
 4. Mocujemy słupek na drewnianej podstawie, nakładamy na niego klocek, a później poszczególne deski - od najdłuższej do najkrótszej, przyklejając je do siebie. Deski możemy układać skośnie bądź prostopadle, wtedy choinka jest bardziej "przestrzenna".
 5. Ścinamy jeden z wierzchołków gwiazdy, by dało się ją łatwo przykleić na szczycie.
 6. Koronujemy choinkę z desek gwiazdą i gotowe!

Choinka z drewna w aranżacji: pomysły i inspiracje

Mimo dość minimalistycznej formy choinka z drewna znakomicie sprawdza się w przytulnych aranżacjach:

Styl skandynawski – biel, szarość oraz naturalne odcienie drewna? Taka paleta kolorystyczna to najlepsza sceneria dla nietuzinkowego drzewka. Choinkę z desek warto postawić na blacie komody, szafy czy stolika.

Styl rustykalny – prosta, ale urokliwa forma choinki z drewna wspaniale komponuje się z nieco surowymi meblami w stylu rustykalnym. Warto jednak pamiętać, by w sąsiedztwie nie było natłoku wzorów i kolorów, bo drzewko mogłoby optycznie „zginąć” w takim gąszczu!

Styl chalet – znany z alpejskich domów, cieszy się dużą popularnością również w Polsce. Wnętrza są jasne i pełne drewna, dlatego drewniana choinka wspaniale się w nich odnajdzie.

Choinkę z desek można również wykorzystać w aranżacji w stylu industrialnym, w którym dominują surowe materiały. Niebanalna świąteczna dekoracja z powodzeniem przełamie industrialny chłód. Warto umieścić ją na blacie drewnianym, szarym albo srebrzyściemetalowym.

Galeria zdjęć: choinki inspiracje

W galerii zdjęć przedstawiamy pomysły na alternatywne choinki wykonane z drewna, papieru, kartonu, czy drutu, a także inspiracje na tradycyjne ozdoby choinkowe i naturalne stroiki na Boże Narodzenie.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE