Ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione. Ciekawe pomysły na dekoracje świąteczne
Ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe wracają do łask! Dekoracje z papieru, szyszek, gałązek iglaków, drewna, makaronu bądź wykonane na szydełku to świetny sposób na w pełni autorski wystrój na Boże Narodzenie. A jakie ozdoby świąteczne DIY są najpopularniejsze? Przygotowaliśmy małe zestawienie wraz ze wskazówkami, jak wykonać dekoracje krok po kroku.
Autor: agencjafree/living4media
Lukrowane ciasta czy pierniczki to pełne uroku ozdoby świąteczne, które można ładnie zapakować i podarować jako prezent lub przystroić nimi choinkę.
Spis treści
- Dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim. DIY: wideo krok po kroku
- Własnoręczne ozdoby świąteczne - dlaczego warto?
- Dekoracje bożonarodzeniowe ręcznie robione ze słomy
- Ozdoby choinkowe ręcznie robione z drewna
- Ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe z papieru
- Ozdoby świąteczne DIY z krepiny
- Jak ozdobić bombkę choinkową?
- Pierniczki bożonarodzeniowe - pyszna ozdoba na choinkę
- Ozdoby świąteczne DIY z szyszek
- Dekoracje świąteczne - GALERIE ZDJĘĆ
Dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim. DIY: wideo krok po kroku
Agnieszka Malec, stylistka Urzadzamy.pl, pokazuje, jak w prosty sposób wykonać bezpretensjonalną, nowoczesną dekorację świąteczną w stylu skandynawskim. Wystarczy do tego kilka puszek, parę świec, nieco mchu (z legalnego źródła, np. ze sklepu ogrodniczego), trzy hiacynty i garść dodatków. Szczegóły wraz z instrukcją wykonania w naszym wideo DIY.
Własnoręczne ozdoby świąteczne - dlaczego warto?
Rzeczą gustu jest wybór stylu ozdób świątecznych i stroików. Jedni nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez zieleni i czerwieni, pierniczków i kolorowych cukierków zwieszonych na choince, inni wolą wręcz pałacową elegancję bieli, srebra i złota.
Ale cudownie wyglądają też ozdoby świąteczne ręcznie robione w delikatnych odcieniach oliwkowej zieleni, granatu czy amarantu. Swoisty czar ręcznie robionych ozdób choinkowych polega głównie na ich surowym, "niedoskonałym" wykonaniu i tym, że stanowią wyraz autorskiej kreatywności.
Ozdoby świąteczne DIY stają się sentymentalną pamiątką i wspomnieniem czasu spędzonego wspólnie z bliskimi. Warto przywołać w zimowe wieczory tradycję ręcznie robionych ozdób choinkowych i stworzyć unikatową, rodzinną kolekcję dekoracji świątecznych. Jakie techniki ręcznie wykonywanych ozdób choinkowych przyjdą nam z pomocą?
Sprawdź też: Jak zrobić świąteczne ozdoby z pomarańczy i goździków >>>
Dekoracje bożonarodzeniowe ręcznie robione ze słomy
Bardzo lekkie i wdzięczne, ręcznie robione ozdoby choinkowe ze słomy były domeną głównie wiejskich choinek - szklane bombki stanowiły niegdyś dość kosztowną i nietrwałą dekorację. Współczesne trendy skupiające się wokół klimatów ludowych i folk pozwoliły na nowo oswoić i przenieść również do miejskich choinek misternie składane, plecione i wiązane sznurkiem słomiane gwiazdki, aniołki i bombki. Techniki plecenia i ręcznego konstruowania słomianych ozdób świątecznych są różne w zależności od regionu, z jakiego się wywodzą.
Ozdoby choinkowe ręcznie robione z drewna
Na tej samej fali trendów inspirowanych z jednej strony stylem folk, a z drugiej skandynawskim i ekologicznym powróciły na nasze choinki drobne, drewniane figurki żołnierzyków, koników i baletnic. Maleńkie dekoracje świąteczne wykonywane często z jednego walcowatego kawałka drewna nabierały charakterystycznych kształtów jedynie dzięki kolorowym farbom. Figurkom malowano buzię, rumiane policzki, ubranie czy buciki.
Sprawdź też: KORONKOWE ozdoby choinkowe: JAK ZROBIĆ? >>>
Ręcznie robione ozdoby bożonarodzeniowe z papieru
Kto z nas nie wspomina ręcznie wycinanych pasków papieru kolorowego i wspólnego klejenia kolejnych ogniw kolorowego łańcucha na choinkę? Popularną, ręcznie robioną dekoracją choinkową z kolorowego papieru były również tzw. pawie oczka: wiszące ozdoby świąteczne DIY stworzone z naklejanych na siebie kółek z kolorowego papieru - od największej do najmniejszej. Efekt końcowy tak wykonanej ozdoby świątecznej przypominać miał właśnie barwne oczko z pawiego ogona.
Sprawdź też: Jak zrobić oryginalną bombkę z kolorowych tasiemek? >>>
Autor: Photos.com
Kolejny pomysł na ozdoby choinkowe w kształcie serduszka.
Ozdoby świąteczne DIY z krepiny
Bardzo popularne, szczególnie w okresie Polski międzywojennej, były ozdoby świąteczne ręcznie robione z użyciem barwnej krepiny. Najpopularniejszym motywem dekoracyjnym z wykorzystaniem krepiny było dorabianie sukien kartonikowym głowom aniołków, które powszechnie nabyć można było w kioskach, na poczcie czy w sklepach papierniczych.
Głowy aniołków i świątecznych putt wycinano również ze świątecznych kartek. Po wycięciu twarzy putta doklejano do jego tylnej strony złożoną w harmonijkę kolorową krepinę w wybranej długości: krótkiej bądź dłuższej. Elementy skrzydeł aniołka często ozdabiano również brokatem ze szklanego pyłku.
Jak ozdobić bombkę choinkową?
Zasada, że nic nie powinno się marnować, ma również swoje uzasadnienie w ręcznie robionych ozdobach świątecznych. Szklane bombki, choć piękne i urokliwe, były i są niezwykle delikatne. Stąd ich żywotność często nie była długa. Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularnym materiałem do samodzielnego zdobienia prostych, jednobarwnych bombek, kart świątecznych czy ogólnie ozdób choinkowych ręcznie robionych był migotliwy pyłek z potłuczonej w drobny pył bombki.
Zamiast więc rozpaczać nad rozbitą ozdobą choinkową, rozdrabniano potłuczone szkiełka młotkiem przez serwetkę i tym samym przekuwano stratę w praktyczny i niezwykle dekoracyjny materiał do dalszej obróbki. W jaki sposób dekorowano ręcznie ozdoby świąteczne z użyciem szklanego pyłu? Początkowo przygotowywano ekologiczny klej szybkoschnący z mieszaniny... mąki i niewielkiej ilości wody.
Następnie nanoszono gęsty klej zapałką na wybraną partię bombki lub kartki świątecznej i posypywano całość szklanym pyłem. Efekt końcowy ręcznie robionej ozdoby świątecznej przypominał lśniącą pierzynkę śniegu.
Sprawdź też: ZRÓB TO SAM: bombka decoupage z brokatem! >>>
Pierniczki bożonarodzeniowe - pyszna ozdoba na choinkę
Ozdoby bożonarodzeniowe ręcznie robione to nie tylko fantazyjne dekoracje z papieru czy drewna. Ogromną popularnością cieszą się także świąteczne pierniczki lub kruche ciastka z dziurką, które możemy ozdobić i powiesić na choince.
Kolorowe lukry i barwne posypki spożywcze do ciast dają pełne pole do popisu naszej wyobraźni. Kształty ciasteczek stanowiących ozdobę świąteczną DIY mogą być najróżniejsze: od popularnych w święta motywów gwiazdek, poprzez choinki, serduszka na domkach skończywszy. Grunt, aby ciastko było wystarczająco twarde, by stabilnie wisiało na choince przynajmniej przez czas Wigilii!
Sprawdź też: Jak zrobić lukier i pierniczki na święta >>>
Ozdoby świąteczne DIY z szyszek
Szyszki stanowią niezwykle wdzięczny materiał na dekoracje świąteczne. Są w pełni ekologiczne, poza tym – co oczywiste – doskonale komponują się z choinką świąteczną i wszelkimi ozdobami wykonanymi z iglaków. Najbardziej efektowne są szyszki sosnowe. Warto wykorzystać je do zrobienia stroika świątecznego na stół bądź na drzwi.
Mogą też z powodzeniem zastąpić niektóre bombki. Szyszki można pomalować farbą w spreju – najlepiej z efektem chromu, srebrną albo złotą.
Dekoracje świąteczne - GALERIE ZDJĘĆ
Ozdoby świąteczne DIY to nie tylko sposób na autorski wystrój, lecz także dobra zabawa w majsterkowanie. Warto do niej zaprosić zwłaszcza najmłodszych. W galeriach zdjęć znajdziesz gotowe inspiracje na dekoracje świąteczne ręcznie robione.
Autor: Materiały prasowe House Doctor
Ozdoby świąteczne z papieru, to najcześciej dekoracyjne bombki i i ażurowe rozety, łatwe do samodzielnego wykonania.
Autor: agencjafree/living4media
Do przygotowania takiego kalendarza niezbędne są: wieszak - drewniany lub taki, na którym odbieramy ubrania z pralni, sznurki, kolorowe bibułki, folie i sreberka oraz oczywiście prezenciki. Koszt materiałów jest więc znikomy. Wystarczy tylko trochę czasu i umiejętności, by zapakować niespodzianki i przywiązać je do wieszaka. Pamiętajmy o zróżnicowanej długości sznureczków (na wąskim wieszaku muszą się zmieścić aż 24 sztuki) i dobrym wyważeniu. Drobiazgi nie muszą być zawieszone w takiej kolejności, jak dni w kalendarzu świątecznym.