Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz: poznaj jego zasady

2021-11-02 8:40

Ekologia, troska o środowisko, zrównoważony rozwój – o tym wszystkim dużo się mówi, często jednak gorzej jest z realizacją. Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz to cenny przejaw dbałości o przyrodę, przy okazji zaś – świetny sposób na urządzenie mieszkania pełnego harmonii. Poznaj zasady stylu ekologicznego i dowiedz się, jak z nich korzystać w domu.

Spis treści

  1. Styl ekologiczny: złote zasady
  2. Styl ekologiczny: kolory wnętrz
  3. Styl ekologiczny: naturalne materiały
  4. Styl ekologiczny, czyli zrób to sam
  5. Meble i dodatki w stylu ekologicznym - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz jest mocno powiązany z ideologią, którą kierujemy się na co dzień, a także stylem życia. Chodzi w nim o dążenie do harmonii oraz maksymalne wykorzystanie dobrodziejstw przyrodniczych – bez szkód dla środowiska. Założenia stylu ekologicznego bliskie są też innym koncepcjom w urządzaniu wnętrz. Warto wymienić chociażby styl skandynawski czy rustykalny, w których umiłowanie natury wyraźnie się przejawia.

Zobacz też: Styl skandynawski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Styl ekologiczny: złote zasady

Pierwszą zasadą stylu ekologicznego jest troska o ochronę środowiska. Dlatego w aranżacji wnętrz należy wykorzystywać naturalne materiały, najlepiej z łatwo odnawialnych źródeł (drewno, bambus). Rezygnujemy z tworzyw sztucznych, ponieważ bardzo często proces ich produkcji prowadzi do degradacji środowiska. Troska o środowisko to także energooszczędność, racjonalne zużycie wody i prawidłowa segregacja śmieci. Dlatego w aranżacji w stylu ekologicznym śmiało można (a nawet należy!) korzystać z takich nowoczesnych technologii, które wpisują się w te założenia. Polecane są lampy LED czy np. perlatory, czyli „spieniacze” wody montowane przy bateriach kuchennych i łazienkowych. Ponieważ zwiększają objętość wody, znacznie mniej się jej zużywa na co dzień.

Zainteresuje Cię też: Lagom, czyli szwedzka recepta na wnętrze harmonijne i ekologiczne >>>

Druga zasada wiąże się z poszukiwaniem harmonii człowieka z przyrodą. Zapewniają to naturalne materiały, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, motywy dekoracyjne związane z bujnym życiem przyrodniczym, a także zdyscyplinowana paleta barw.

Styl ekologiczny wnętrze
Autor: agencjafree/living4media Biel, zieleń i naturalne materiały, czyli styl ekologiczny w pigułce

Styl ekologiczny: kolory wnętrz

Podstawową barwą stylu ekologicznego jest biel. Warto zastosować ją nie tylko na ścianach, lecz także na podłogach (bielone drewno) czy framugach okien. Ponieważ kolor biały rozjaśnia wnętrza i dobrze odbija światło, lepiej udaje się wykorzystać światło słoneczne, a przez to obniżyć rachunki za prąd.

Nie przegap: Kolor biały we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Inne polecane barwy do wnętrza w stylu ekologicznym wiążą się z naturalnymi materiałami. Mamy więc kolory drewna, kamienia, gliny czy cegły. Nie oznacza to, że styl ekologiczny całkowicie pozbawiony jest mocniejszych barw. Ekologia to troska o przyrodę, a więc nie może zabraknąć zieleni we wnętrzach. Mile widziane są także piaskowe ochry, rozbielone szarości czy gołębie błękity. Energetyczne barwy, takie jak czerwień, żółcień i pomarańcz, warto stosować z umiarem i jedynie w detalach, np. eksponując w domu dekoracje ludowe.

Styl ekologiczny: naturalne materiały

Wystrój mieszkania w stylu ekologicznym to królestwo naturalnych materiałów. Podstawowym surowcem jest drewno – najlepiej pozyskane lokalnie i bez szkód dla środowiska. Z drewna powinna być wykonana podłoga. Lakierowanie nie jest przy tym mile widziane. Bardziej polecane jest drewno olejowane, woskowane albo przetarte farbą ekologiczną. Typowe rozwiązania stanowią podłoga z desek i parkiet przemysłowy z ciasno ułożonych deszczułek, a także drewno z recyklingu.

To jest modne: drewno nadaje się nie tylko na podłogi, lecz także na ściany. Drewniana ściana, wykonana z drewna z odzysku, to świetny pomysł do sypialni.

Styl ekologiczny aranżacja
Autor: agencjafree/living4media W mieszkaniu urządzonym w stylu ekologicznym nie może zabraknąć naturalnej zieleni

Do wnętrza w stylu ekologicznym polecane są oszczędne w formie meble drewniane. Inne naturalne surowce, z których powstają meble, to wiklina, rattan i bambus. Bambus uchodzi za jeden z najbardziej ekologicznych surowców – bardzo szybko rośnie i łatwo go pozyskać.

Styl ekologiczny to także kamień i cegła, czyli materiał o długiej tradycji wytwarzania. Tu też warto podkreślić, że styl ekologiczny nie jest tożsamy z rustykalnym. Na przykład wracający do łask marmur, który kojarzy się z ponadczasową elegancją, świetnie wpisuje się w wystrój eko.

W dodatkach do wnętrza w stylu ekologicznym powinny pojawić się również ceramika oraz szkło (zwłaszcza to powtórnie topione). Za pomocą szklanych akcesoriów można wprowadzić ciekawe akcenty barwne.

Nasz pomysł na dekorację: do szklanego słoika wsyp kamyki, muszelki, gałązki, przygotowując z nich autorską kompozycję.

Styl ekologiczny, czyli zrób to sam

Meble i dodatki z kategorii „zrób to sam” to nie tylko sposób na unikalne wyposażenie wnętrza, lecz także przejaw troski o środowisko. Często bowiem wykorzystuje się materiały pochodzące z odzysku czy przywraca młodość wysłużonym meblom. Warto więc trochę pomajsterkować, odnowić wiekową szafkę, samodzielnie przygotować plecionki z lnu, trawy morskiej, sznurków, a także pomysłowo wykorzystać niepotrzebne już drobiazgi – np. stare foremki do ciasta w roli dekoracji ściennych. Odkryj też takie techniki, jak decoupage, patchwork i kolaż.

Meble i dodatki w stylu ekologicznym - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Meble z palet, z drewna z odzysku, pomysłowe dekoracje - poszukaj inspiracji!

Taras ekologiczny
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE