Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz: poznaj jego zasady

2021-11-02 8:40

Ekologia, troska o środowisko, zrównoważony rozwój – o tym wszystkim dużo się mówi, często jednak gorzej jest z realizacją. Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz to cenny przejaw dbałości o przyrodę, przy okazji zaś – świetny sposób na urządzenie mieszkania pełnego harmonii. Poznaj zasady stylu ekologicznego i dowiedz się, jak z nich korzystać w domu.

Spis treści

  1. Styl ekologiczny: złote zasady
  2. Styl ekologiczny: kolory wnętrz
  3. Styl ekologiczny: naturalne materiały
  4. Styl ekologiczny, czyli zrób to sam
  5. Meble i dodatki w stylu ekologicznym - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Styl ekologiczny w aranżacji wnętrz jest mocno powiązany z ideologią, którą kierujemy się na co dzień, a także stylem życia. Chodzi w nim o dążenie do harmonii oraz maksymalne wykorzystanie dobrodziejstw przyrodniczych – bez szkód dla środowiska. Założenia stylu ekologicznego bliskie są też innym koncepcjom w urządzaniu wnętrz. Warto wymienić chociażby styl skandynawski czy rustykalny, w których umiłowanie natury wyraźnie się przejawia.

Zobacz też: Styl skandynawski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Styl ekologiczny: złote zasady

Pierwszą zasadą stylu ekologicznego jest troska o ochronę środowiska. Dlatego w aranżacji wnętrz należy wykorzystywać naturalne materiały, najlepiej z łatwo odnawialnych źródeł (drewno, bambus). Rezygnujemy z tworzyw sztucznych, ponieważ bardzo często proces ich produkcji prowadzi do degradacji środowiska. Troska o środowisko to także energooszczędność, racjonalne zużycie wody i prawidłowa segregacja śmieci. Dlatego w aranżacji w stylu ekologicznym śmiało można (a nawet należy!) korzystać z takich nowoczesnych technologii, które wpisują się w te założenia. Polecane są lampy LED czy np. perlatory, czyli „spieniacze” wody montowane przy bateriach kuchennych i łazienkowych. Ponieważ zwiększają objętość wody, znacznie mniej się jej zużywa na co dzień.

Zainteresuje Cię też: Lagom, czyli szwedzka recepta na wnętrze harmonijne i ekologiczne >>>

Druga zasada wiąże się z poszukiwaniem harmonii człowieka z przyrodą. Zapewniają to naturalne materiały, maksymalne wykorzystanie światła dziennego, motywy dekoracyjne związane z bujnym życiem przyrodniczym, a także zdyscyplinowana paleta barw.

Styl ekologiczny wnętrze
Autor: agencjafree/living4media Biel, zieleń i naturalne materiały, czyli styl ekologiczny w pigułce

Styl ekologiczny: kolory wnętrz

Podstawową barwą stylu ekologicznego jest biel. Warto zastosować ją nie tylko na ścianach, lecz także na podłogach (bielone drewno) czy framugach okien. Ponieważ kolor biały rozjaśnia wnętrza i dobrze odbija światło, lepiej udaje się wykorzystać światło słoneczne, a przez to obniżyć rachunki za prąd.

Nie przegap: Kolor biały we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Inne polecane barwy do wnętrza w stylu ekologicznym wiążą się z naturalnymi materiałami. Mamy więc kolory drewna, kamienia, gliny czy cegły. Nie oznacza to, że styl ekologiczny całkowicie pozbawiony jest mocniejszych barw. Ekologia to troska o przyrodę, a więc nie może zabraknąć zieleni we wnętrzach. Mile widziane są także piaskowe ochry, rozbielone szarości czy gołębie błękity. Energetyczne barwy, takie jak czerwień, żółcień i pomarańcz, warto stosować z umiarem i jedynie w detalach, np. eksponując w domu dekoracje ludowe.

Styl ekologiczny: naturalne materiały

Wystrój mieszkania w stylu ekologicznym to królestwo naturalnych materiałów. Podstawowym surowcem jest drewno – najlepiej pozyskane lokalnie i bez szkód dla środowiska. Z drewna powinna być wykonana podłoga. Lakierowanie nie jest przy tym mile widziane. Bardziej polecane jest drewno olejowane, woskowane albo przetarte farbą ekologiczną. Typowe rozwiązania stanowią podłoga z desek i parkiet przemysłowy z ciasno ułożonych deszczułek, a także drewno z recyklingu.

To jest modne: drewno nadaje się nie tylko na podłogi, lecz także na ściany. Drewniana ściana, wykonana z drewna z odzysku, to świetny pomysł do sypialni.

Styl ekologiczny aranżacja
Autor: agencjafree/living4media W mieszkaniu urządzonym w stylu ekologicznym nie może zabraknąć naturalnej zieleni

Do wnętrza w stylu ekologicznym polecane są oszczędne w formie meble drewniane. Inne naturalne surowce, z których powstają meble, to wiklina, rattan i bambus. Bambus uchodzi za jeden z najbardziej ekologicznych surowców – bardzo szybko rośnie i łatwo go pozyskać.

Styl ekologiczny to także kamień i cegła, czyli materiał o długiej tradycji wytwarzania. Tu też warto podkreślić, że styl ekologiczny nie jest tożsamy z rustykalnym. Na przykład wracający do łask marmur, który kojarzy się z ponadczasową elegancją, świetnie wpisuje się w wystrój eko.

W dodatkach do wnętrza w stylu ekologicznym powinny pojawić się również ceramika oraz szkło (zwłaszcza to powtórnie topione). Za pomocą szklanych akcesoriów można wprowadzić ciekawe akcenty barwne.

Nasz pomysł na dekorację: do szklanego słoika wsyp kamyki, muszelki, gałązki, przygotowując z nich autorską kompozycję.

Styl ekologiczny, czyli zrób to sam

Meble i dodatki z kategorii „zrób to sam” to nie tylko sposób na unikalne wyposażenie wnętrza, lecz także przejaw troski o środowisko. Często bowiem wykorzystuje się materiały pochodzące z odzysku czy przywraca młodość wysłużonym meblom. Warto więc trochę pomajsterkować, odnowić wiekową szafkę, samodzielnie przygotować plecionki z lnu, trawy morskiej, sznurków, a także pomysłowo wykorzystać niepotrzebne już drobiazgi – np. stare foremki do ciasta w roli dekoracji ściennych. Odkryj też takie techniki, jak decoupage, patchwork i kolaż.

Meble i dodatki w stylu ekologicznym - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Meble z palet, z drewna z odzysku, pomysłowe dekoracje - poszukaj inspiracji!

Taras ekologiczny
Nasi Partnerzy polecają