Decoupage krok po kroku. Serwetki: jak naklejać papierowe wzory?

2021-04-19 13:50

Decoupage to prosta technika zdobienia przedmiotów. W cyklu decoupage krok po kroku wyjaśniamy, jak naklejać serwetki. Wybór serwetek do metody decoupage'u jest ogromny, a ich przyklejanie bardzo proste. Technika zdobienia decoupage, inaczej dekupaż, polega na przyklejaniu na dowolnym przedmiocie motywów z papieru. Sprawdź, jak to zrobić!

Spis treści

  1. Decoupage: po prostu zrób to sam
  2. Decoupage krok po kroku: jak przyklejać serwetki
  3. Papier do decoupage
  4. Drewno do decoupage
  5. Jak zrobić decoupage - inspiracje

Osób zafascynowanych decoupage'em przybywa. Decoupage to prosta technika zdobienia przedmiotów z drewna, szkła czy porcelany. Nie trzeba mieć umiejętności plastycznych, by tworzyć piękne motywy. Decoupage jest techniką zdobienia, która pozwala wykorzystać gotowe wzory, czyli serwetki lub specjalne papiery do decoupage'u.

Elementy dekoracyjne i niezbędne przybory możemy kupić w sklepach plastycznych. Podpowiadamy, jak naklejać serwetki - ozdoby decoupage.

Decoupage: po prostu zrób to sam

W zrób to sam podpowiadamy, jak łatwo ozdobić przedmiot lub mebel. Wybrany drewniany przedmiot czyścimy drobnym papierem ściernym. Wycieramy do sucha szmatką, następnie malujemy farbą – sprawdzi się akrylowa. Z przygotowanego wcześniej wzoru wycinamy motyw, który chcemy nakleić, lub - jeśli korzystamy ze wzorów na serwetkach – odklejamy z nich spodnie warstwy.

Specjalnym klejem do decoupage’u przyklejamy obrazek, smarując zarówno jego spód, jak i wierzch. Następnie pokrywamy przedmiot lakierem lub jego specjalną wersją, która po wyschnięciu imituje pęknięcia. Dekorowanie przedmiotów techniką decoupage nie jest trudne, a przynosi mnóstwo satysfakcji.

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

Lakiery do decoupage >>>

Narzędzia do decoupage >>>

Klej do decoupage >>>

W sklepach plastycznych można kupić serwetki do decoupage'u. Niezliczone nowoczesne i stylowe wzory oraz mnóstwo kolorów dają nieograniczone możliwości wykorzystywania ich do ozdabiania przedmiotów metodą decoupage. Wzory z serwetek można też stosować nie tylko do dekoracji małych przedmiotów, ale i nawet mebli. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z decoupage'em, wybierz drewno. Jest to materiał, na którym łatwo się pracuje i łatwo na niego przykleić serwetki.

Decoupage krok po kroku: jak przyklejać serwetki

Naklejanie serwetki wykorzystywanych w technice decoupage nie jest trudne. Najpierw przedmiot, który chcemy ozdobić decoupage'em, malujemy np. farbą akrylową, która nadaje się do bezpośredniego pokrywania kartonu i drewna. Starannie wycinamy motywy serwetki, które chcemy nakleić. Jeśli używamy zwykłych papierowych serwetek, odrzucamy spodnie warstwy i zostawiamy tylko tę, na której widnieje grafika.

Trzeba zaopatrzyć w specjalny klej do decoupage'u. Obrazek wycięty z papierowej serwetki przyklejamy do powierzchni, smarując go klejem, który jednocześnie przykleja i chroni też serwetkę (smarujemy wierzch serwetki). Potem stosujemy kolejne etapy zdobienia przedmiotów metodą decoupage: np. możemy specjalnym preparatem - lakierem do spękań - pokryć cały przedmiot. Czasami ciekawy efekt przynosi też zamiast wycinania wydzieranie motywu z serwetki.

Papier do decoupage

W sklepach dostępny jest też papier do decoupage, który używany jest do zdobienia różnych przedmiotów. Papiery mogą być błyszczące lub matowe. Zanim zaczniesz przyklejać wzory wycięte z papieru czy serwetki, najpier ułóż je na powierzchni, która będzie dekorowana. Sprawdź, czy pasują do siebie, czy może jeszcze warto coś dodać do kompozycji.

Wzory z serwetek papierowych mogą być klasyczne, popularne są motywy angielskie, kolorowe lub czarno-białe. Do decoupage można też wykorzystać papier z czarnym nadrukiem, np. stare czasopismo, fotokopie ilustracji, rysunki tuszem, listy, afisze, zaproszenia.

Drewno do decoupage

Drewno jest najlepsze do przyklejania wycinanek z papieru czy wzorów z serwetek, ponieważ klej dobrze się wchłania i papier łatwo jest przykleić do drewna. Możesz kupić gotowe przedmioty drewniane przeznaczone do dekorowania metodą decoupage'u lub wykorzystać stare. Gotowe są zazwyczaj z surowego drewna już wyszlifowane.

Jak zrobić decoupage - inspiracje

Jeśli chcesz spróbować zrobić coś metodą decoupage, skorzystaj z naszych inspiracji. W galeriach znajdziesz różne propozycje!

Z jakiego filmu znasz te domy?

Pytanie 1 z 6
W tym domu mieszkali bohaterowie
Wielkie kłamstewka
Doniczka na zioła decoupage