Brytyjskie motywy dekoracyjne: flaga Union Jack, budki telefoniczne i nie tylko

2017-05-02 11:08

Brytyjskie motywy dekoracyjne są chętnie wybierane do wnętrz – zwłaszcza tych w stylu vintage, klasycznym i eklektycznym. Brytyjska flaga Union Jack to bez wątpienia królowa motywów z tego kraju, ale warto też pamiętać o brytyjskich symbolach, takich jak czerwone autobusy i budki telefoniczne. Sprawdź, jak można się zainspirować Wielką Brytanią w aranżacji wnętrz.

Motywy dekoracyjne kojarzące się z Wielką Brytanią nigdy nie tracą popularności. W tym roku mają nawet szanse jeszcze bardziej podbić wnętrza – w końcu biel i jasne kolory przeżywają swoisty kryzys. A w brytyjskich motywach zdobniczych królują zwłaszcza czerwień i granat.

Union Jack: flaga brytyjska we wnętrzach

Flaga brytyjska (obok amerykańskiej) jest bodaj najlepiej kojarzonym symbolem na całym świecie. Funkcjonuje pod trzema nazwami: Union Flag, Royal Union Flag i Union Jack. Słowo „Jack” wzięło się od anglojęzycznego określenia powiewającej flagi montowanej na statku (czyli „jack”). Trzy kolory flagi, a także jej design symbolizują unię trzech królestw: Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. Czerwony krzyż św. Jerzego na białym tle to symbol Anglików, a biały krzyż św. Andrzeja na błękitnym tle – Szkotów. Irlandzkim znakiem jest zaś krzyż św. Patryka – biały i ukośny na czerwonym polu.

Zobacz też: Styl angielski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Brytyjska flaga Union Jack może się pojawiać w aranżacji wnętrz w wielu wcieleniach. Jednym z nich są tkaniny: poszewki na poduszki, pościel, tapicerki mebli (foteli, sof). Wyraziste zestawienie trzech kolorów, czyli czerwonego, niebieskiego i białego, wprowadza do wystroju nutkę klasycznej elegancji. Flaga Union Jack często pojawia się też w formie dekoracyjnych nadruków na innych meblach: komodach, konsolach, skrzyniach do przechowywania drobiazgów. W barwnych tapetach inspirowanych Wielką Brytanią i Londynem również nie może zabraknąć brytyjskiej flagi.

Flaga Union Jack
Autor: agencjafree/living4media Brytyjska flaga Union Jack jako dekoracja ścienna

Czerwona budka telefoniczna: symbol Wielkiej Brytanii

Pierwsza budka telefoniczna na świecie stanęła właśnie w Wielkiej Brytanii w 1903 roku, i to w samej stolicy – Londynie. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej budki zaczęły znikać z wielu miast. Zwłaszcza w Londynie nadal stanowią atrakcję turystyczną, a to za sprawą ich znakomitego designu. Zawsze da się przywoływać ich wspomnienie za pomocą dodatków i dekoracji. Charakterystyczna czerwona budka telefoniczna może się pojawić na plakatach, grafikach, tapetach czy tkaninach. Ciekawie prezentują się akcesoria w kształcie budek, np. szafki na klucze czy apteczki. Zagorzali fani Wielkiej Brytanii mogą zaś skusić się na stylizowaną lodówkę, przypominającą właśnie czerwoną budkę telefoniczną.

Zobacz też: Praktyczne akcesoria do przedpokoju >>>

Brytyjskie motywy dekoracyjne: czerwony autobus

Czerwony piętrowy autobus to symbol Londynu i Wielkiej Brytanii. Dziś co prawda po mieście jeżdżą głównie nowoczesne modele, ale to właśnie kultowy już Routemaster zapisał się w światowej kulturze. Jeśli wybieramy do mieszkania tapety i grafiki w stylu londyńskim, powinien być na nich obecny ten autobus. Nie zaszkodzi też zdecydować się na dekoracyjne figurki, czyli minimodele Routemastera.

Brytyjskie motywy dekoracyjne
Autor: Thinkstockphotos.com Dwa brytyjskie symbole na jednej grafice w stylu vintage (budka telefoniczna i autobus Routemaster)

Brytyjskie motywy dekoracyjne: kolory

Z Wielką Brytanią kojarzą się przede wszystkim trzy kolory znane z flagi Union Jack, czyli czerwony, niebieski i biały. Czerwień to także barwa kultowych budek telefonicznych, autobusów, a także skrzynek pocztowych. Jednak na tym nie kończą się kolorystyczne skojarzenia z Londynem i Wielką Brytanią. Zarówno w wiekowych mieszkaniach, jak i słynnych brytyjskich pubach w dużej ilości wykorzystywana jest głęboka, butelkowa zieleń. Synonim brytyjskiej elegancji stanowią też ciemne barwy drewna egzotycznego (w końcu Wielka Brytania była niegdyś imperium kolonialnym) i skóry naturalnej (kultowa sofa chesterfield).

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Inne motywy dekoracyjne związane z Wielką Brytanią

Flaga Union Jack, autobusy, budki telefoniczne – to tylko część spuścizny kulturowej Wielkiej Brytanii. Pamiętajmy, że z tego kraju pochodzą chociażby Beatlesi. Z kolei w latach 60. i 70. Londyn był ważnym ośrodkiem ruchów kontrkulturowych. Z Wielką Brytanią kojarzą się też znane marki modowe (choćby Burberry), a także… szkocka kratka! We wnętrzu inspirowanym wyspiarskim krajem powinno się znaleźć jak najwięcej nawiązań do jego kultury. Pamiętajmy też o rodzinie królewskiej. W Wielkiej Brytanii można kupić wiele pamiątek związanych nie tylko z królową Elżbietą II, lecz także z całą dynastią Windsorów.

Brytyjskie kolory: czerwony, niebieski, biały. Zobacz ZDJĘCIA!

Sprawdź, jak w aranżacjach wnętrz prezentują się kolory kojarzone z Wielką Brytanią. Czas na mocną czerwień, elegancki granat oraz uniwersalną biel.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Przed Wami lipcowe wydanie M jak Mieszkanie . Zapraszamy gorąco do lektury, jednocześnie zdradzając 19 sposobów na uporanie się z upałem w domu.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - lipiec 2022