Brytyjskie motywy dekoracyjne: flaga Union Jack, budki telefoniczne i nie tylko

2017-05-02 11:08 Daniel Działa

Brytyjskie motywy dekoracyjne są chętnie wybierane do wnętrz – zwłaszcza tych w stylu vintage, klasycznym i eklektycznym. Brytyjska flaga Union Jack to bez wątpienia królowa motywów z tego kraju, ale warto też pamiętać o brytyjskich symbolach, takich jak czerwone autobusy i budki telefoniczne. Sprawdź, jak można się zainspirować Wielką Brytanią w aranżacji wnętrz.

Motywy dekoracyjne kojarzące się z Wielką Brytanią nigdy nie tracą popularności. W tym roku mają nawet szanse jeszcze bardziej podbić wnętrza – w końcu biel i jasne kolory przeżywają swoisty kryzys. A w brytyjskich motywach zdobniczych królują zwłaszcza czerwień i granat.

Union Jack: flaga brytyjska we wnętrzach

Flaga brytyjska (obok amerykańskiej) jest bodaj najlepiej kojarzonym symbolem na całym świecie. Funkcjonuje pod trzema nazwami: Union Flag, Royal Union Flag i Union Jack. Słowo „Jack” wzięło się od anglojęzycznego określenia powiewającej flagi montowanej na statku (czyli „jack”). Trzy kolory flagi, a także jej design symbolizują unię trzech królestw: Anglii, Szkocji i Irlandii Północnej. Czerwony krzyż św. Jerzego na białym tle to symbol Anglików, a biały krzyż św. Andrzeja na błękitnym tle – Szkotów. Irlandzkim znakiem jest zaś krzyż św. Patryka – biały i ukośny na czerwonym polu.

Zobacz też: Styl angielski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Brytyjska flaga Union Jack może się pojawiać w aranżacji wnętrz w wielu wcieleniach. Jednym z nich są tkaniny: poszewki na poduszki, pościel, tapicerki mebli (foteli, sof). Wyraziste zestawienie trzech kolorów, czyli czerwonego, niebieskiego i białego, wprowadza do wystroju nutkę klasycznej elegancji. Flaga Union Jack często pojawia się też w formie dekoracyjnych nadruków na innych meblach: komodach, konsolach, skrzyniach do przechowywania drobiazgów. W barwnych tapetach inspirowanych Wielką Brytanią i Londynem również nie może zabraknąć brytyjskiej flagi.

Flaga Union Jack
Autor: agencjafree/living4media Brytyjska flaga Union Jack jako dekoracja ścienna

Czerwona budka telefoniczna: symbol Wielkiej Brytanii

Pierwsza budka telefoniczna na świecie stanęła właśnie w Wielkiej Brytanii w 1903 roku, i to w samej stolicy – Londynie. Wraz z rozwojem telefonii komórkowej budki zaczęły znikać z wielu miast. Zwłaszcza w Londynie nadal stanowią atrakcję turystyczną, a to za sprawą ich znakomitego designu. Zawsze da się przywoływać ich wspomnienie za pomocą dodatków i dekoracji. Charakterystyczna czerwona budka telefoniczna może się pojawić na plakatach, grafikach, tapetach czy tkaninach. Ciekawie prezentują się akcesoria w kształcie budek, np. szafki na klucze czy apteczki. Zagorzali fani Wielkiej Brytanii mogą zaś skusić się na stylizowaną lodówkę, przypominającą właśnie czerwoną budkę telefoniczną.

Zobacz też: Praktyczne akcesoria do przedpokoju >>>

Brytyjskie motywy dekoracyjne: czerwony autobus

Czerwony piętrowy autobus to symbol Londynu i Wielkiej Brytanii. Dziś co prawda po mieście jeżdżą głównie nowoczesne modele, ale to właśnie kultowy już Routemaster zapisał się w światowej kulturze. Jeśli wybieramy do mieszkania tapety i grafiki w stylu londyńskim, powinien być na nich obecny ten autobus. Nie zaszkodzi też zdecydować się na dekoracyjne figurki, czyli minimodele Routemastera.

Brytyjskie motywy dekoracyjne
Autor: Thinkstockphotos.com Dwa brytyjskie symbole na jednej grafice w stylu vintage (budka telefoniczna i autobus Routemaster)

Brytyjskie motywy dekoracyjne: kolory

Z Wielką Brytanią kojarzą się przede wszystkim trzy kolory znane z flagi Union Jack, czyli czerwony, niebieski i biały. Czerwień to także barwa kultowych budek telefonicznych, autobusów, a także skrzynek pocztowych. Jednak na tym nie kończą się kolorystyczne skojarzenia z Londynem i Wielką Brytanią. Zarówno w wiekowych mieszkaniach, jak i słynnych brytyjskich pubach w dużej ilości wykorzystywana jest głęboka, butelkowa zieleń. Synonim brytyjskiej elegancji stanowią też ciemne barwy drewna egzotycznego (w końcu Wielka Brytania była niegdyś imperium kolonialnym) i skóry naturalnej (kultowa sofa chesterfield).

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Inne motywy dekoracyjne związane z Wielką Brytanią

Flaga Union Jack, autobusy, budki telefoniczne – to tylko część spuścizny kulturowej Wielkiej Brytanii. Pamiętajmy, że z tego kraju pochodzą chociażby Beatlesi. Z kolei w latach 60. i 70. Londyn był ważnym ośrodkiem ruchów kontrkulturowych. Z Wielką Brytanią kojarzą się też znane marki modowe (choćby Burberry), a także… szkocka kratka! We wnętrzu inspirowanym wyspiarskim krajem powinno się znaleźć jak najwięcej nawiązań do jego kultury. Pamiętajmy też o rodzinie królewskiej. W Wielkiej Brytanii można kupić wiele pamiątek związanych nie tylko z królową Elżbietą II, lecz także z całą dynastią Windsorów.

Brytyjskie kolory: czerwony, niebieski, biały. Zobacz ZDJĘCIA!

Sprawdź, jak w aranżacjach wnętrz prezentują się kolory kojarzone z Wielką Brytanią. Czas na mocną czerwień, elegancki granat oraz uniwersalną biel.