Praktyczne akcesoria do przedpokoju: co powinno się znaleźć w wyposażeniu?

2022-06-23 15:05

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie po wejściu do domu, dlatego powinno robić jak najlepsze wrażenie. Praktyczne akcesoria do przedpokoju pozwalają zadbać o ład i porządek we wnętrzu. A jeśli poświęcimy trochę czasu na wybór tych najlepszych, wystrój przedpokoju tylko na tym zyska. Sprawdź, na jakie akcesoria i dodatki warto zwrócić uwagę.

Spis treści

  1. Wieszaki do przedpokoju: jak wybierać?
  2. Lustro do przedpokoju
  3. Stojak na parasole, czyli parasolnik – jaki wybrać?
  4. Szafka na klucze do przedpokoju
  5. Akcesoria do przedpokoju: pielęgnacja obuwia
  6. Meble i akcesoria do przedpokoju - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Przedpokój nie należy do pomieszczeń łatwych w aranżacji – często jest mały, wąski i bez dostępu światła dziennego. Świetnie sprawdzają się w nim meble wielofunkcyjne, a zwłaszcza szafy do zabudowy. Pozwalają sprytnie zapanować nad garderobą, obuwiem, dodatkami modowymi i różnymi przedmiotami, które chcemy przechowywać właśnie w przedpokoju. Ale oprócz pojemnej szafy liczą się praktyczne drobiazgi: na klucze, parasole i okrycie wierzchnie dla gości.

Wieszaki do przedpokoju: jak wybierać?

O tym, jakie wieszaki do przedpokoju wybrać, decyduje przede wszystkim metraż. W małym przedpokoju najlepiej sprawdzają się wieszaki ścienne. Jeśli zależy nam na maksymalnym wykorzystaniu dostępnego miejsca, wybierajmy wieszaki ścienne z dodatkową półką. Można na niej położyć szaliki, czapki czy rękawiczki. Wieszaki do przedpokoju muszą być wykonane z solidnych materiałów, które się nie odkształcają pod ciężarem kurtek i płaszczów i służą przez wiele lat. Świetnie sprawdzi się drewno (np. bukowe, słynące z twardości) i metal (zabezpieczony przed rdzewieniem).

Zobacz też: Przedpokój - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

W większym przedpokoju można sobie pozwolić na wieszak stojący. Klasyczny model wykonany z drewna, produkowany chociażby przez Michaela Thoneta (dziś TON), ma charakterystyczną „koronę” na szczycie, na którą składają się elementy z drewna giętego. W dolnej części ma zwykle miejsce na parasole. Godne polecenia są też podobne wieszaki wykonane z metalu albo wytrzymałego tworzywa sztucznego, któremu nie zagraża wilgoć.

Nie przegap: Jak zrobić wieszak do przedpokoju z drewna i ceramiki? >>>

Pomysłowe wieszaki do przedpokoju stają się też ciekawą dekoracją pomieszczenia. Można zdecydować się na żeliwne, kute haczyki w stylu klasycznym albo kolorowe „kulki” w stylu nowoczesnym. Dużą popularnością cieszą się wieszaki w formie drzewka – z „gałązkami” do wieszania ubrań.

Lustro do przedpokoju

Lustro w przedpokoju pełni wiele ważnych funkcji. Po pierwsze, można w nim skontrolować swój wygląd i strój tuż przed wyjściem. Po drugie, optycznie powiększa przedpokój i wprowadza do niego więcej światła. Po trzecie, może odgrywać rolę ciekawej dekoracji. Warto więc jak najlepiej połączyć funkcje praktyczne z dekoracyjnymi. I nie chodzi wyłącznie o ramę – pełna misternych ornamentów mogłaby nawet zaburzyć ład aranżacyjny w przedpokoju. Lepsze będzie zwierciadło o wyszukanej formie (niekoniecznie prostokątne czy kwadratowe), a nawet kolekcja kilku mniejszych luster. Trzeba bowiem pamiętać, że w nowoczesnych wnętrzach lustra często zastępują klasyczny dekor ścienny, a więc obrazy, grafiki i plakaty.

Lustra do przedpokoju
Autor: Monika Filipiuk-Obałek Zamiast jednego lustra - pomysłowa galeria zwierciadeł w przedpokoju

Stojak na parasole, czyli parasolnik – jaki wybrać?

Parasol warto mieć pod ręką, zwłaszcza że pogoda w Polsce potrafi zmieniać się jak w kalejdoskopie. Proste rozwiązanie stanowi wieszak stojący z miejscem na parasole w dolnej części, ale ma tę wadę, że woda z mokrego parasola spływa na podłogę. Lepiej więc wybrać oddzielny stojak na parasole ze szczelnym dnem. Należy go dopasować odpowiednio do stylu, w jakim zaaranżowano przedpokój. W wystroju nowoczesnym sprawdzi się parasolnik ze stali nierdzewnej albo tworzywa sztucznego, a w klasycznym – żeliwny bądź drewniany. Drewno polecane jest też do przedpokoju w stylu skandynawskim. Warto pamiętać, że rolę parasolnika z powodzeniem odegra inny przedmiot: większy wazon, duża metalowa osłonka na doniczkę czy nawet wiaderko albo mała beczka z nadrukiem (styl industrialny). Zarówno drewno, jak i metal musi się wyróżniać pełną odpornością na wilgoć. Informacje na ten temat powinny się znaleźć w specyfikacji produktu.

Zainteresuje Cię również:

Szafki na buty do przedpokoju - poradnik >>>

Wycieraczki do przedpokoju - jak wybierać? >>>

Szafka na klucze do przedpokoju

Jeśli często zdarza się nerwowo szukać kluczy przed wyjściem, najlepiej zadbać o specjalne dla nich miejsce. Nieduża szafka na klucze, która jest łatwa w montażu, sprytnie wszystkie pomieści. Uda się też je odpowiednio posegregować. Ponieważ w przedpokoju najczęściej brakuje dekoracji, właśnie szafka na klucze wcieli się w ich rolę. Może być stylizowana np. na domek dla ptaków, minibudkę telefoniczną, apteczkę czy wiekową książkę. Szafki na klucze są często dekorowane nadrukami i napisami, dlatego łatwo znaleźć model pasujący do każdego stylu wnętrzarskiego.

Szafki na klucze mogą być również połączone z innymi akcesoriami – zwłaszcza półkami i wieszakami. Miłośnicy stylowych dodatków do klasycznego wnętrza powinni zwrócić uwagę na szafki na klucze z zegarami, obrazkami albo ramkami na zdjęcia.

Nasz pomysł: dobrą alternatywę dla szafki na klucze stanowi półka z haczykami. Na każdym zawiśnie klucz, a jeśli postaramy się o ozdobne breloczki, dodamy przedpokojowi rumieńców.

Akcesoria do przedpokoju: pielęgnacja obuwia

Dekoracyjne akcesoria do pielęgnacji obuwia? Czemu nie! Jeden z pomysłów to stojąca szczotka do butów. Pozwala sprytnie, bez schylania się oczyścić buty z zabrudzeń. Aby miała walor dekoracyjny, warto wybrać model np. wykonany z żeliwnej ramy – z ozdobną figurką, obok której znajduje się włosie do czyszczenia. Inna inspiracja to klasyczna łyżka do butów wykonana z rogu. Kiedyś takie akcesorium stanowiło artykuł luksusowy, dziś zaś może być elegancką i praktyczną dekoracją do przedpokoju.

Meble i akcesoria do przedpokoju - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Marzysz o tym, by Twój przedpokój był najlepszą wizytówką domu? Zobacz gotowe inspiracje w galeriach zdjęć.