SZAFA DO ZABUDOWY: jak wybierać idealne szafy pod zabudowę - PORADNIK

2018-08-03 17:27 Magdalena Brzozowska

Szafa do zabudowy będzie z powodzeniem spełniać funkcję garderoby, jeśli będziemy pamiętać o kilku zasadach. Jakie powinno być funkcjonalne wnętrze szafy pod zabudowę? Czym się kierować podczas jej kupowania i urządzania? Jak kupić szafę do zabudowy dobrą i tanią? Przeczytaj nasz poradnik.

Zabudowa wnęki to dzisiaj najbardziej typowe rozwiązanie. Pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń i dostosować liczbę szaf i ich wyposażenie do własnych potrzeb. Szafa do zabudowy może pomysłowo wypełnić wnękę w mieszkaniu i wtopić się w dekorację ścian wnętrza. Wnękę w ścianie najlepiej zabudować półkami i zasłonić drzwiami. Można również zastosować modułowe systemy meblowe (rozwiązanie pośrednie między szafą wolnostojącą a szafą wykonaną na zamówienie). W skład takiego systemu wchodzą gotowe elementy o różnych wymiarach, które można ze sobą dowolnie zestawiać. Jaka powinna być wygodna szafa do zabudowy? Zobacz, jak zaplanować szafę w mieszkaniu.

Polecamy również: Szafy do przedpokoju: jak wybrać?

Wnętrze szafy do zabudowy

W zależności od producenta różne jest podstawowe wyposażenie wnętrza szafy do zabudowy. Przykładowo mogą to być: półki, szuflady, drążki wieszakowe, kosze druciane, pantografy (drążki umożliwiające przesuwanie wieszaka w wysokich szafach).

Wyposażenie dodatkowe stanowią: oświetlenie halogenowe (włączające się przy otwieraniu drzwi szafy), stopery w szynach (zatrzymujące szafę w odpowiednim miejscu), szczotki uszczelniające i odbojowe (zabezpieczające przed gromadzeniem się kurzu), zabezpieczenia przed wypadaniem drzwi, zamki.

Polecamy: Półki ścienne do sypialni: pomysłowe półki wiszące na książki i nie tylko>>

Dobra rada: wysokie zimowe buty przechowuj w pozycji wiszącej. Wtedy nie powstaną załamania na skórze. Wystarczy przez oczko suwaka przewlec sznurek i zawiesić w szafce na przeznaczonym do tego relingu.

Dwa systemy drzwi przesuwnych w szafie do zabudowy

Systemy drzwi przesuwnychw w szafie do zabudowy mogą być aluminiowe lub stalowe. System aluminiowy umożliwia wykonanie drzwi przejściowych, np. między pomieszczeniami, ponieważ elementy są jednakowe z obydwu stron, a wózki jezdne zamontowane są wewnątrz ram drzwiowych. W tym systemie możliwe jest wykonanie drzwi skośnych, np. przy zabudowie poddaszy. System można stosować w pomieszczeniach wyższych niż standardowe, pozwala również na stosowanie drzwi otwieranych na zawiasach lub drzwi przesuwno-składanych. Systemy stalowe są zdecydowanie tańsze od aluminiowych, ale cechuje je równie wysoka jakość. Dobrze sprawdzają się w sypialni, pokoju, przedpokoju, korytarzu, garderobie, kuchni i łazience. Każdy system składa się: z prowadnic, ram oraz mechanizmów jezdnych.

Do wyboru są drzwi:

  • przesuwne,
  • składane,
  • uchylne,
  • składano-przesuwne
  • przesuwno-podwieszane (bez toru dolnego).

Drzwi powinny być dostosowane do wypełnień ram. Najczęściej stosowanym wypełnieniem jest płyta laminowana, płyta wiórowa, różnokolorowe szyby, lustra (zabezpieczone przed stłuczeniem folią, istnieje możliwość fazowania, piaskowania czy drukowania luster wg. życzeń klienta), płyta drewnopodobna, żaluzje. Istnieje możliwość nakładania na płyty wiórowe: mat rattanowych, tapety, tkaniny, korka, folii czy nawet mat dekoracyjnych lub aluminiowych. Nowość na naszym rynku stanowią szyby drukowane, mające za zadanie zastąpić szkło piaskowane, drogie i trudne w utrzymaniu. Przez odpowiednią technikę (druk ofsetowy), którą zostały wykonane, pozwalają dosyć łatwo i tanio zmieniać wzory nadruku. Oprócz tego w systemach przesuwnych łączy się różne rodzaje wypełnień w jednym skrzydle drzwiowym, również po linii łuku.

Prowadnice i ramy mogą być: aluminiowe, stalowe – malowane, anodowane, foliowane, lakierowane lub pokryte okleiną drewnopodobną. Prowadnice i ramy są dostępne w wielu kolorach w zależności od palety producenta, najczęściej firmy oferują je w kolorze: białym, czarnym i brązowym. Prowadnice montuje się do podłogi i sufitu lub cokołu i wieńca szafy.

Mechanizm jezdny stanowią: łożyska toczne przeważnie w dolnych mechanizmach jezdnych, rolki i szczotki w górnych. Wózki dolne mają zabezpieczenie przed wypadnięciem z szyny. Szafa przeważnie jest wykonana z płyty laminowanej (może być bez tyłu i boków). Obrzeża płyt do wnętrza wykończa się listwą meblową PVC softforming, performing, standotron.

 Sprawdź również: MAŁA SYPIALNIA: 10 pomysłów, jak urządzić sypialnię [GALERIA ZDJĘĆ]>>

Szafa do zabudowy na zamówienie

Wszystkie szafy wykonywane są według indywidualnego projektu i mogą mieć dowolne wymiary. Większość firm projektuje i wycenia szafę do zabudowy, korzystając z oprogramowania komputerowego. Każdy element szafy jest oddzielnie wyceniany dla klienta. Często doświadczony projektant bezpłatnie zaprojektuje i wyceni zabudowę. Podczas projektowania można na bieżąco ustalać cenę szafy i dowolnie modyfikować jej wygląd. Szafy mogą przybierać różne kształty (nawet pięcioboku) i kolory, w zależności od oferty firmy.

Zobacz też: Cotton Ball Lights: 16 pomysłów na dekoracyjne świecące kule we wnętrzu>>

Zalety szaf do zabudowy

  • do zabudowy można wykorzystać nawet trudną do zagospodarowania lub nietypową wnękę, na przykład miejsce pod skosem lub narożnik,
  • wnętrze szafy można zaprojektować indywidualnie w zależności od swoich potrzeb,
  • na każdą rzecz można zaplanować odpowiednie miejsce, np. na spodnie, krawaty, koszule, bluzki,
  • można zastosować wiele rozwiązań technicznych ułatwiających korzystanie z szafy do zabudowy (wysuwane i obrotowe kosze, wymodelowane wieszaki)

Przeczytaj: Jak urządzić mały pokój? Pomysł na ładny mały pokój dzienny GALERIA >>

Warto wiedzieć: by uchronić przed molami ubrania schowane w szafie, włóż zasuszone plasterki cytryny, gałązki lawendy lub mięty do płóciennego woreczka i zawieś go przy wieszakach bądź wsuń między złożone swetry i bluzki.

Szafa do zabudowy: dopasowane fronty

Jeśli szafy zajmują znaczną przestrzeń, wypełniają dużą wnękę albo ścianę pokoju, nie powinny zbytnio przyciągać wzroku. Szafy do zabudowy wyposaż w harmonizujące z przyległą ścianą – pomaluj farbą w tym samym kolorze lub wyklej identyczną tapetą. Wybierz fronty gładkie, bez ozdobnych frezowań i klamek, uchwyty jak najmniej odstające od płaszczyzny, wyżłobienie czy wycięte w skrzydle drzwiowym albo systemy otwierania „na klik”. Polecamy montaż drzwi przesuwnych lub otwieranych tradycyjnie – z ościeżnicami bezprzylgowymi, zlicowanymi ze ścianą.

Szafa do zabudowy: efekty specjalne

Szafa może być ciekawym, ozdobnym elementem wnętrza. Pomysły na fronty bądź boki szafy? Mogą być wyłożone lustrem, kolorowym szkłem lub fototapetą dającą wrażenie głębi. Dzięki temu pokój optycznie się powiększy, a szafa stanie się intrygującą dekoracją wnętrza.

Szafa do zabudowy: dodatkowe funkcje

Zabudowa szafy można byc ciekawie wyposażona. Montując do szafy bądź garderoby regał na książki, panel telewizyjny, głośniki czy dekoracje ścienne, poprawisz użyteczność bryły, odciągniesz uwagę od głównej funkcji szafy. Sprawdź tylko maksymalne obciążenie i stabilność konstrukcji.

Szafy i garderoby - INSPIRACJE

NOWY NUMER

To już trzecie wydanie „M jak Mieszkanie” w 2021 roku. Cieszymy się, że jesteście z nami! W tym numerze podpowiadamy, jak urządzić salon - idealny do wypoczynku, zabaw z dziećmi, ale też do pracy.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie okładka 03/2021