Papier do decoupage: ryżowy, soft, papier z nadrukiem. Dekoracje decoupage - materiały

2014-05-23 15:23

Papier do decoupage to podstawowy materiał. Zaczynasz przygodę z techniką decoupage i nie wiesz czym się różni papier ryżowy, jakie ma właściwości papier soft, jak stosować w decoupage papier z nadrukiem? Radzimy, który papier do decoupage wybrać, gdy jesteśmy początkujący, a który wart jest naszej uwagi po osiągnięciu pewnej wprawy. Decoupage: krok po kroku.

papier do decoupageu
Autor: Marcin Czechowicz

Spis treści

  1. Papier do decoupage: papier czyli co?
  2. Papier ryżowy do decoupage
  3. Papier ryżowy decoupage: jak używać?
  4. Papier ryżowy decoupage: ceny
  5. Papier klasyczny do decoupage: gramatura, wzory
  6. Papier do decoupage: co dla początkujących?
  7. Wideo: metalowa puszka ozdobiona metodą decoupage

Jak już wiadomo, technika decoupage polega na zdobieniu przedmiotów naklejając na ich powierzchnię wzór wycięty z papieru, tudzież serwetkę. No i właśnie. Czy tylko papier lub serwetka dedykowana jest przy technice decoupage?

Papier do decoupage: papier czyli co?

Ciekawostką jest, że do zdobienia przedmiotu metodą decoupage możecie użyć każdego dowolnego rodzaju papieru! Wszystko, co znajdziecie papierowego po ręką będzie odpowiednie. Macie gazety, bilety, kalendarze – wykorzystajcie je ;) W bardzo prosty sposób możecie wykorzystać do dekoracji decoupage kartę z kalendarza z miesiącem, w którym byliście na wakacjach, pocztówkę z miejsca pobytu oraz bilety z tej podróży.

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

narzędzia do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

Wkomponujcie to w całość, najlepiej w antyramę i zawieście na ścianie. Pamiątka gwarantowana. Oryginalne pomysły to tylko te, w które włożyliście odrobinę siebie, swoich ciepłych emocji.  Innym superpomysłem może okazać się taca zdobioną techniką decoupage, podkładka pod kubek lub sam kubek. Ozdabiając go tworzycie pamiątkę, która na pewno nie umknie waszym znajomym przy najbliższym spotkaniu.

Papier ryżowy do decoupage

W sprzedaży dostępne są papiery specjalnie dedykowane do techniki decoupage. Różnią się gramaturą oraz sposobem naklejania na przedmioty. Papier ryżowy lub serwetki ryżowe to najlepszy ze wszystkich rodzajów materiałów dla początkujących. Charakteryzuje się tym, że jest półprzeźroczysty i bardzo delikatny w dotyku. Na niektórych papierach ryżowych widoczne są włókna, które w niczym nie przeszkadzają podczas naklejania, wręcz przeciwnie. Na szkle wyglądają bardzo oryginalnie.

Papier ryżowy decoupage: jak używać?

Papiery ryżowe do decoupage, dzięki temu że są cienkie oraz bardzo trwałe i elastyczne, łatwo je nakładać na każdą powierzchnię przedmiotu bez widocznych zagnieceń. Są również łatwy do przyklejenia, wystarczy odrobina kleju do decoupage lub rozcieńczonego wikolu i papier ładnie będzie się trzymał powierzchni.

W sklepach specjalistycznych oraz w sklepach internetowych dostępne są arkusze papieru ryżowego o wymiarach 33x24cm, 35x50cm, 48x33cm oraz serwetki ryżowe o wymiarach 50x50cm. Tak dla zobrazowania wydajności papieru warto wspomnieć, iż serwetka ryżowa o wymiarach 50x50 cm wystarczy na ozdobienie serwetnika prostokątnego o standardowym wymiarze 26x13x8,5cm bez dna pojemnika oraz dwóch podkładek pod kubek o wymiarze 10x10cm. C

Papier ryżowy decoupage: ceny

Co do ceny, warto wspomnieć, że papiery ryżowe decoupage nie należą do najtańszych. Dlatego warto czasem przeszukać internet w poszukiwaniu bardziej konkurencyjnych rozwiązań. Serwetki ryżowe 50x50 cm wahają się w cenach od 8 zł do 11 zł za arkusz. Papier ryżowy 33x24cm to koszt ok 8 zł, 35x50 cm ok. 10 zł, a papier w rozmiarze 48x33cm ok. 11 zł za arkusz. Jak zauważyliście ceny nie są niskie, ale czasem warto zainwestować dla efektu lub gdy zaczynacie przygodę z decoupage.

Papier klasyczny do decoupage: gramatura, wzory

Oprócz papierów i serwet ryżowych, rynek decoupage posiada w swojej ofercie klasyczne papiery decoupage o różnej gramaturze, od cienkich mających 60g/m2 po grubsze o gramaturze 100g/m2. Taki papier decoupage charakteryzuje się wyrazistymi kolorami, wzorami 3D oraz tym, że przed naklejeniem na przedmiot musicie zmoczyć go w wodzie. Na rynku decoupage dostępne są różnej wielkości papiery klasyczne. Dla porównania cen papier klasyczny w rozmiarze 32x32cm kosztuje ok. 5 zł, 20x30cm kosztuje ok. 4 zł, a rozmiar 50x50cm waha się w cenie ok. 9 zł za arkusz.

Papier do decoupage: co dla początkujących?

Tylko od was należy wybór papieru z jakiego zostanie wykonana wasza praca. Jeśli jesteście na początku przygody z decoupage'm wybierajcie łatwe do naklejenia papiery ryżowe. Pozwolą wam na satysfakcjonującą naukę. Wprawieni w zdobienia sięgnijcie po klasyczne papiery decoupage, które charakteryzują się bogatymi kolorami, wzorami, dzięki czemu praca staje się wyjątkowo wyrazista. Powodzenia ;)

Zobacz też: więcej informacji i artykułów o technice decoupage >>>

Wideo: metalowa puszka ozdobiona metodą decoupage

Wideo instruktaż: zobacz jak ozdobić puszkę z metalu metodą decoupage. Do wykonania dekoracji użyliśmy papierowych serwetek decoupage.

Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE