Lakiery decoupage: czym zabezpieczyć dekorowany przedmiot?

2014-05-23 18:59

Lakiery do decoupage: na bazie wody, syntetyczne, nabłyszczające, wykończeniowe. Czy wybór lakieru do wykończenia prac decoupage ma w ogóle znaczenie? Ma! Sprawdziliśmy różne ich rodzaje specjalnie dla Was!

Lakiery decoupage: czym zabezpieczyć dekorowany przedmiot?
Autor: Marcin Czechowicz Wybierając się na decoupage'owe zakupy warto zrobić wcześniej rozeznanie w sieci. Cżęsto ceny tam są znacznie niższe, niż u pośrednika, np. jak w asortymencie sklepu www.sukcess.pl, gdzie zaopatrzyć się można we wszystkie potrzebne narzędzia i media do decoupage w atrakcyjnych cenach oraz uzyskać fachowej porady.

Spis treści

  1. Lakiery decoupage na bazie wody: werniks
  2. Lakiery decoupage: werniks w sprayu
  3. Lakiery decoupage: lakier szklący
  4. Lakiery decoupage: lakier jachtowy
  5. Galerie inspiracji: dekoracje decoupage

Zakupy związane z serwetami, klejami i narzędziami już za wami. Czas na końcowy efekt, czyli jaki lakier wykorzystać do zabezpieczenia finalnego efektu pracy? Jakim lakierem powinniśmy zabezpieczyć dekorowaną świeczkę w technice decoupage, a jakim podkładkę pod gorące naczynie?

Lakiery decoupage na bazie wody: werniks

Podstawowym lakierem zabezpieczającym w technice decoupage jest lakier - werniks. Werniks jest lakierem na bazie wody, mający za zadanie chronić powierzchnię, a czasem nawet pogłębić kolor lub nadać połysk. Lakiery na bazie wody są niezbędne, by zabezpieczyć wzór wycinanki, nanosi się ich klika warstw. Werniks możecie wykorzystać również do wyrównywania powierzchni. Czasem zdarzyć się może, że podczas przyklejania serwetki obraz pomarszczy się. Nie wpadajcie w panikę i nie myślcie, że praca jest zmarnowana. Kilka warstw werniksu sprawi, że powierzchnia będzie gładka, jednolita bez wyczuwalnych i widocznych mankamentów. Praca uratowana!

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

narzędzia do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

Błyszczący werniks sprawi, że dekorowany przedmiot w technice decoupage jest pięknie wyeksponowany, a kolory nabierają głębi.

Matowym werniksem zabezpieczycie powierzchnię, a brak połysku nie odwróci uwagi od np. misternego wykończenia. Czasem warto podkreślić charakter wykonanej pracy, w czym pomoże wam właśnie werniks matowy. Koszt takiego lakieru błyszczącego jak i matowego to ok. 32 zł za 200ml.

Lakiery decoupage: werniks w sprayu

Jeśli chcielibyście ułatwić sobie decoupagowe poczynania, sięgnijcie po werniks w sprayu. W czysty, prosty sposób nałożycie równą warstwę lakieru na przedmiot bez brudzenia pędzli. Koszt werniksu w sprayu to 28 zł za 150 ml. Wbrew pozorom pojemnik wystarcza na wiele prac, jest bardzo wydajny.

Lakiery decoupage: lakier szklący

Innym lakierem wykorzystywanym do techniki decoupage jest lakier szklący 3:1. Ma on dwa zastosowania. Po zmieszaniu 3 części produktu A z 1 częścią produktu B uzyskacie preparat szklący. I tu powstają dwie możliwości. W zależności od czasu, na jaki pozostawicie preparat po wymieszaniu, takie będzie miał zastosowanie. I tak po wymieszaniu preparatu pozostawiając go na 5 minut możecie wlać powstałą żywicę do formy. Drugą opcją jest pozostawienie wymieszanego preparatu na ok. 10-30 minut, a kiedy zgęstnieje do konsystencji miodu, możecie pędzlem nałożyć preparat na powierzchnię dekorowanego przedmiotu. Efekt piorunujący, a koszt lakieru szklącego to ok. 42 zł.

Sprawdź też: jak uzyskać złocenia w decoupage >>>

Lakiery do decoupage syntetyczne lub wykończeniowe - płynne, w żelu, nabłyszczające lub matowe, nakładamy zawsze na koniec pracy w dwóch warstwach. Pamiętajmy, że lakier syntetyczny potrzebuje ok. 2 tygodni na całkowite wyschnięcie.

Lakiery decoupage: lakier jachtowy

Jeśli chcecie zabezpieczyć przedmiot w taki sposób, żeby móc go myć pod bieżącą wodą, wybierzcie się na zakupy do najbliższego sklepu budowlanego. Tam możecie zaopatrzyć się w lakier jachtowy lub lakier do parkietów. Nie zapomnijcie również o odpowiednim rozpuszczalniku, ponieważ tego typu lakiery nie są na bazie wody. Do umycia pędzla po skończonej pracy potrzebny będzie właśnie rozpuszczalnik. Lakier do parkietu poliuretanowy kosztuje ok. 45 zł za puszkę 1 litrową, która wystarczy wam na bardzo dużo prac. Rozpuszczalnik poliuretanowy to koszt ok. 10 zł.  Lakier ma bardzo intensywny zapach, dlatego najlepiej gdybyście lakierowali przedmiot bezpośrednio na świeżym powietrzu. Lakier schnie około 12 godzin. Kolejna warstwa - do 24 godzin, ale warto. Przedmiot ładnie się błyszczy i można go przecierać mokrą ściereczką, a w razie konieczności myć pod strumieniem wody.

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage >>>

Galerie inspiracji: dekoracje decoupage

Zobacz jak wykonać dekoracje decoupage - instrukcje krok po kroku z galerią zdjęć. Robimy m.in. podkładki pod talerze dekorowane metodą decoupage, pudłeko na chusteczki.

Doniczka na zioła decoupage