Efekt złocenia decoupage: jak uzyskać? Folia i klej do złoceń

2014-06-03 13:00

Decoupage krok po kroku: złocenia (folia i klej do złoceń). Podoba wam się efekt złocenia w dekoracjach decoupage, ale nie wiecie jak go wykonać? A może myślicie, że to zbyt drogie? Podpowiadamy jakie rodzaje złoceń do decoupage i w jakich cenach można kupić oraz jak atrakcyjnie ozłocić dekorowane przedmioty!

Efekt złoceń w decoupage: jak i czym go uzyskać?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Efekt złoceń w decoupage: złoto w płatkach
  2. Złocenia decoupage: folia do złoceń
  3. Efekt złoceń w decoupage: klej do złoceń
  4. Decoupage krok po kroku: jak zabezpieczyć pozłoconą powierzchnię?
  5. Galeria zdjęć: pomysły na dekoracyjne przedmioty decoupage

Złocenia decoupage: instrukcja jak wykonać. Podpowiadamy jak zrobić złocenia w technice decoupage za pomocą folii do złoceń, złoto w płatkach oraz kleju. Decoupage krok po kroku: lekcja dotycząca złoceń. Złocenia używane w decoupage występują pod trzema różnymi postaciami:

  1. złoto w płatkach (arkuszach),
  2. złota folia w rolce,
  3. złota folia w płatkach.

Efekt złoceń w decoupage: złoto w płatkach

Złoto w płatkach wykorzystywane w decoupage dostępne jest na rynku w formie arkuszy o wymiarach 14 x 14 cm. Pakowane po 5 sztuk kosztuje ok. 7,50 zł. Jest bardzo delikatne, dlatego jeśli nie chcecie użyć całego, dużego arkusza wystarczy, że włożycie płatek pomiędzy dwie czyste kartki papieru. Potnijcie tak ułożony arkusz na odpowiednie dla was odcinki. Na pomalowaną klejem do złoceń powierzchnię przyłóżcie kawałek arkusza i bardzo delikatnym pędzelkiem dociskajcie złoto. Nadmiar zmiećcie pędzelkiem na boki. Gotowe. A efekt? Praca dekorowane płatkami złota decoupage pokryta jest dokładnie, a łączenia między kolejnymi kawałkami są mało widoczne.

Złocenia decoupage: folia do złoceń

Do wykonania efektu złoceń w technice decoupage wykorzystywana jest też specjalna folia. Folia do złoceń na rolce sprzedawana jest w szerokości 11 cm i długości 2 metrów. Koszt takiej foli to ok. 13 zł za rolkę. Złota folia składa się z dwóch warstw: jednej cieniutkiej folii, a drugiej grubszej, która jest nośnikiem tego złota.

Jak nałożyć złoto z rolki na przedmioty dekorowane techniką decoupage? Przyłóżcie folię na pomalowaną klejem powierzchnię, a następnie lekko dociśnijcie warstwę nośnika miękką szmatką. Efekt? Powierzchnia pokryta jest delikatnym obłokiem złota. Jeśli efekt nie będzie dla was wystarczający, powtórzcie operację nakładania bez użycia kleju.

Folia w płatkach występuje w pojemniczku o pojemności 100 ml. A koszt takiego pojemniczka to ok. 13 zł. Jak nanieść złoto? Tu wystarczy, że posypiecie płatkami złota powierzchnię wcześniej pomalowaną klejem. Delikatnym pędzelkiem dociskajcie złoto, a nadmiar zmiećcie na boki. To tyle ;) Proste i przyjemne.

Efekt złoceń w decoupage: klej do złoceń

Żeby którykolwiek rodzaj złocenia skutecznie nanieść na powierzchnię dekorowanego przedmiotu, powinniście zaopatrzyć się w klej do złoceń. Pojemniczek o pojemności 50 ml kosztuje ok. 7,50 zł. Jak zastosować klej do złoceń? Nanieście warstwę kleju w miejscu, gdzie chcielibyście umieścić złocenia. Poczekajcie ok. 30 minut, aż klej stanie się przeźroczysty, ale nadal lepki.  Pędzelek jakiego należy użyć do naniesienia złota powinien być bardzo delikatny, podobny do tego którego kobiety używają do powiek. Dlaczego klej do złoceń, a nie zwykły klej do decoupage? Złota folia posiada w swoim składzie dużą zawartość miedzi, a stosowanie wodnych preparatów skutkuje zielenieniem koloru. Utlenianie miedzi to proces czasochłonny, dlatego powierzchnia z wodnym klejem zacznie zielenieć po kilku miesiącach.

Decoupage krok po kroku: jak zabezpieczyć pozłoconą powierzchnię?

Jak już pisaliśmy wcześniej, tak jak w przypadku kleju, tak w przypadku lakieru również powinniście użyć lakierów bezwodnych. Do tego typu zabezpieczeń możecie użyć lakieru postarzającego lacanticante, który kosztuje ok. 18 zł za 80 ml. Jest mały, ale bardzo wydajny. Już wiecie jakich złoceń użyć, żeby wasza powierzchnia pracy wyglądała pięknie! Życzymy powodzenia i zapraszamy do innych równie ciekawych artykułów. Znając już dokładnie rodzaj potrzebnego do prac asortymentu, z powodzeniem i w rozsądnych cenach możecie zrobić zakupy w internecie (np. w sklepie Sukcess.pl).

Więcej szczegółowych informacji w kolejnych artykułach o technice decoupage >>>

Galeria zdjęć: pomysły na dekoracyjne przedmioty decoupage

Zobacz jak wykonać dekoracje decoupage.

Misa ozdobiona techniką Decoupage cz.1
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE