Łóżko z palet - jak zrobić łóżko z palet 160x200? Czy łóżko z palet jest wygodne? DIY/Zrób to sam

2024-04-26 19:40

Jeśli jesteś miłośnikiem stylu industrialnego, eko lub rustykalnego, łóżko z palet będzie idealne do twojej sypialni. Podpowiadamy, jak zrobić łóżko z palet 160x200, krok po kroku. Na co zwrócić uwagę przy budowie łóżka z palet? Zobacz pomysły na łóżko z palet.

Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku
Autor: GettyImages

Spis treści

 1. Łóżko z palet — narzędzia i materiały
 2. Jakie palety na łóżko?
 3. Ile palet na łóżko 160x200?
 4. Krok 1. Łóżko z palet - jak zrobić?
 5. Krok 2. Jak malować meble z palet?
 6. Krok 3. Montaż łóżka z palet
 7. Czy łóżko z palet jest wygodne?

Łóżko z palet — narzędzia i materiały

Zanim przystąpisz do budowy łóżka z palet, musisz odpowiednio się przygotować. Przed rozpoczęciem prac upewnij się, że masz pod ręką wszystko, czego będziesz potrzebować podczas prac.

Narzędzia:

 • Wkrętarka lub wiertarka
 • Wkręty do drewna
 • Szlifierka oscylacyjna
 • Wałek i pędzel do malowania, razem z kuwetą malarską

Materiały:

 • 6 lub 12 palet o wymiarach 80x120 cm każda
 • Listwy drewniane (do połączenia palet i stworzenia stelażu)
 • Wybrany przez siebie produkt do zabezpieczenia i malowania drewna (np. lakierobejca, farba, grunt)
 • Wkręty drewniane
 • Blaszki mocujące i kątowniki (minimum 12 sztuk)
 • Materac o wymiarach 160x200 cm
Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku
Autor: GettyImages

Jakie palety na łóżko?

Palety możemy kupić (np. w składach drewna, hurtowniach czy sklepach budowlanych), ale również zdobyć za darmo lub otrzymać z drugiej ręki. Warto śledzić ogłoszenia w internecie, nie tylko na OLX, ale także na grupach na Facebooku, gdzie ludzie często informują o chęci pozbycia się zbędnych europalet.

Nowe palety kosztują około 30-40 zł za sztukę, używane - nawet o połowę mniej. W zdobyciu palet najtrudniejszy i najdroższy może okazać się ich transport - dobrze zorganizować do pomocy kogoś z większym samochodem lub ekipę przeprowadzkową.

Przy wyborze palet do zrobienia łóżka musimy wziąć pod uwagę ich jakość. Każdą paletę obejrzyjmy dokładnie, najlepiej w dziennym świetle. Na co musimy zwrócić uwagę?

 • suchość palety - nie może być zawilgocona, z odpadającymi czy zgniłymi kawałkami;
 • ogólny stan palety - należy sprawdzić, czy nie ma starych gwoździ lub innych ostrych elementów, a także, czy drewno nie jest popękane lub zdeformowane;
 • powierzchnia - im gładsza, tym lepiej; szybciej i wygodniej obrobimy paletę i nie będziemy musieli jej długo szlifować;
 • paleta powinna być bez uszczerbków czy śladów po działalności korników lub innych owadów;
 • ewentualne zabrudzenia - jeśli mamy taką możliwość, wybierajmy palety niezabrudzone olejami i smarami, takie zanieczyszczenia trudno usunąć.

Ile palet na łóżko 160x200?

Liczba palet zależy od wysokości, jaką będzie mieć nasze wymarzone łóżko. Niektórym wygodniej wstaje się z wyższego stelaża. Jeśli planujemy łóżko dwuosobowe o wymiarach 160x200 cm będziemy potrzebować 6 palet dla standardowej wysokości i 12 przy podwójnym stelażu.

Jeśli planujemy również zagłówek, potrzebujemy dodatkowo 2 palet, które zamocujemy na ścianie.

Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku
Autor: GettyImages

Krok 1. Łóżko z palet - jak zrobić?

Budowę łóżka 160x200 cm z palet powinniśmy zacząć od dokładnego przygotowania palet. Musimy zadbać o to, by palety były całkowicie suche - nawet lekko wilgotne nie nadają się do przygotowania łóżka! Każdą z palet należy odkurzyć a potem wyszlifować szlifierką lub papierem ściernym, tak, by powierzchnia pozostała gładka, bez żadnej drzazgi, ubytku i zabrudzenia.

Szlifowanie jest czasochłonne i może generować dużo pyłu, dlatego najlepiej wykonać tę pracę na zewnątrz lub porządnie zabezpieczyć mieszanie foliami budowlanymi. Profesjonalną szlifierkę możemy wypożyczyć na jeden dzień - to koszt kilkudziesięciu złotych, w zależności od miasta. Alternatywą jest szlifowanie papierem ściernym, ale zajmuje ono wiele czasu i nie jest tak dokładne.

Pierwsze szlifowanie należy wykonać papierem o granulacji 80, drugim 100-120, trzecim, końcowym: 200-240, dzięki czemu powierzchnia będzie idealnie gładka i gotowa do malowania.

Po zakończeniu szlifowania palety należy dokładnie odkurzyć i ponownie przetrzeć wilgotną szmatką.

Pamiętajmy, by po każdym etapie szlifowania oczyścić palety z powstałego kurzu. Najlepiej sprawdzi się do tego szczotka z gęstym, grubym włosiem.

Krok 2. Jak malować meble z palet?

Gdy palety na łóżko są już oszlifowane, musimy zabezpieczyć drewno wybranym preparatem. Powierzchnię palet możemy pokryć lakierem do drewna, lakierobejcą lub farbą do drewna. Wybierzmy produkt, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania dotyczące koloru lub właściwości, np. antyalergicznych. Później pozostawiamy palety do wyschnięcia, zgodnie w wytycznymi opisanymi na opakowaniu danego produktu.

 • Jeśli chcemy pomalować łóżko na intensywny kolor, zanim pomalujemy je farbą, musimy użyć warstwy gruntującej. Liczba warstw zależy od poziomu krycia, jaki chcemy uzyskać.
 • Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego wyglądu drewna, razem ze słojami, wybierzmy bejcę do drewna lub bezbarwny lakier, nadający drewnu odpowiedniego wykończenia, np. błyszczącego lub matowego.
Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku
Autor: GettyImages

Krok 3. Montaż łóżka z palet

Gdy palety są już gotowe do montażu, możemy przystąpić do ich łączenia w stelaż pod łóżko 160x200 cm. Wbrew pozorom nie wystarczy położyć palet na podłodze i przykryć materacem: łóżko będzie wtedy niewygodne, palety mogą się przesuwać i utrudniać sen.

W przypadku łóżka 160x200 cm z palet nie musimy przycinać palet, wykorzystujemy całą ich powierzchnię. Palety możemy połączyć ze sobą blaszkami - płaskownikami do drewna, które mocuje się przy pomocy specjalnych wkrętów. Najpierw należy połączyć elementy pierwszej warstwy palet, od spodniej strony palety.

Pamiętaj, by spód płaskowników zabezpieczyć filcem lub specjalnymi podkładkami, by metalowe elementy nie rysowały podłogi!

Później skręcamy górną i dolną warstwę łóżka z palet. Do zamontowania ich razem używamy blaszanych kątowników i dłuższych wkrętów.

Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku
Autor: GettyImages

Czy łóżko z palet jest wygodne?

Krótka odpowiedź - tak. Samodzielnie zrobione łóżko z palet możemy łatwo dopasować do swoich preferencji, dzięki czemu zadbamy o dobry i głęboki sen. Jednak jakość snu najbardziej zależy od rodzaju materaca. Powinniśmy dobrać go do naszej wagi i sposobu w jaki śpimy. Na stelażu z palet najlepiej sprawdzą się materace twarde i średniotwarde. Jeśli po pierwszych kilku nocach uznamy, że łóżko nie jest wystarczająco wygodne, możemy rozważyć zakup np. topperów czy poduszek, które zwiększą nasz komfort. 

Aby łóżko z palet było wygodne, powinniśmy zbudować je zgodnie z powyższą instrukcja - z dwóch warstw palet. Standardowa wysokość europalety to 14,4 cm, to więc za mało, by komfortowo podnosić się i wstawać każdego dnia. Podwójna warstwa + wysokość materaca powinna wynosić około 50 cm, co gwarantuje wygodę.

Wygodę korzystania z łóżka z palet możemy zwiększyć także dzięki zamontowaniu na górze palet płyty OSB. Na jej wierzchu warto zamocować rzepy, które będą utrzymywały materac w miejscu. Nie jest to niezbędne przy cięższych i grubszych materacach.

Jak zrobić łóżko z palet? Instrukcja krok po kroku
Autor: GettyImages

Budowa łóżka z palet o rozmiarze 160x200 cm to świetny projekt DIY, który może dodać wyjątkowego charakteru twojej sypialni. Wybór odpowiednich palet, ich przygotowanie i solidny montaż to kluczowe kroki, które pomogą osiągnąć pożądany efekt - łóżka nie tylko świetnie wpisującego się w aranżację wnętrza, ale i wygodnego w codziennym użytkowaniu.

Zobacz też: Makrama - jak zrobić dekorację ze sznurków? Pierwsza makrama - DIY/Zrób to sam

DIY: naczynia z terakoty.Jak pomalować zwykłe naczynia, by wyglądały na gliniane?