Narzędzia decoupage zestaw podstawowy. Jak zacząć przygodę z decoupage?

2017-01-30 10:37

Początki z techniką decoupage wiążą się z doborem odpowiednich narzędzi. Sprawdź z czego się składa decoupage zestaw podstawowy, czyli których akcesoriów potrzebujesz koniecznie, a które można łatwo zastąpić. Porównaj z nami ceny i modele. Doradzamy w jaki zestaw narzędzi do decoupege'u wyposażyć się na początu przygody z tą techniką.

Narzędzia decoupage: co, gdzie i za ile kupić?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak zacząć przygodę z decoupage: czego potrzebujesz?
  2. Jak zacząć przygodę z decoupage?
  3. Narzędzia: pędzle do decoupage
  4. Narzędzia decoupage: podstawowy zestaw pędzli
  5. Narzędzia decoupage: gąbeczki i tapy
  6. Narzędzia decoupage: nożyczki i nożyki
  7. Wideo decoupage: jak ozdobić szklany lampion

Jak zacząć przygodę z decoupage: czego potrzebujemy na początek? Chciałbyś samodzielnie udekorować techniką decoupage drewnianą tacę, szkatułkę czy chustecznik? Nie wiesz od czego zacząć? Podpowiadamy jak stawiać pierwsze kroki w technice decoupage'u. Poznaj potrzebne akcesoria, ceny i kolejność działań - decoupage KROK PO KROKU.

Chcielibyście zdobić przedmioty techniką decoupage, ale nie wiecie od czego zacząć? To proste. W internecie znajduje się mnóstwo sklepików oferujących tzw. pakiety startowe decoupage, co gwarantuje wszystkie podstawowe akcesoria i preparaty. Zastanawiasz się czy ten zakup na starcie się opłaci?  A co, jeśli nasz zapał okaże się płonny? Pakiety startowe decoupage kosztują w granicach 45-140 zł plus koszty przesyłki. W skład pakietu wchodzi zazwyczaj klej do decoupage’u, werniks (lakier), pędzel syntetyczny lub gąbka, serwetka, farba akrylowa lub dwiei preparat do spękań. Wszystkie produkty zapakowane są w małych buteleczkach po ok. 50-100 ml.

Jak zacząć przygodę z decoupage: czego potrzebujesz?

Technika decoupage polega na naklejaniu wzorów z papieru (np. serwetek, papieru ryżowego) i pokryciu przedmiotu wieloma warstwami lakieru tak, by wzór wtopił się w tło i  był niewyczuwalny przy dotyku. Efekt końcowy powinien sprawiać wrażenie namalowanego obrazka. Swoją przygodę z decoupage’m najlepiej rozpocząć od drobnych, prostych przedmiotów jak np. podkładka pod kubek, dla której bazę można nabyć w każdym sklepie internetowym decoupage za cenę ok. 1zł.  Materiały również powinny być na tyle drobne, by pozwoliły na sprawdzenie, czy wybrana technika nam się podoba, a jednocześnie nie uszczupliły zbyt mocno naszego budżetu. Na początek wystarczy mały klej do decoupage (80ml), który kosztuje ok. 9 zł.  Jeśli macie w domu klej wikol, można go rozcieńczyć z wodą. Farby akrylowe w małej tubce kosztują ok. 14 zł za 120ml. Można również wykorzystać farbę, która pozostała z malowania ścian. Pędzle ogólnie dostępne w marketach budowlanych będą wystarczające na początek. Należy jednak pamiętać, aby pędzle miały bardzo miękkie włosie. Koszt takich pędzli to ok 1 zł - 2,5 zł. Co do serwetek to w sklepach decoupage koszt jednej serwetki waha się od 30 gr. do ok. 1 zł.  Alternatywną i najprostszą metodą są odwiedziny u znajomych - ponieważ każdy z nas ma inny gust, również i rodzaje papierowych serwetek w każdym domu będą inne. Przyjaciele na pewno chętnie podzielą się jedną serwetką z ulubionym wzorem lub motywem dla naszych twórczych eksperymentów. Do zabezpieczania wykonywanego w technice decoupage przedmiotu wykorzystujemy zazwyczaj werniks czyli lakier wodny. Koszt lakieru w sklepie decoupage to ok. 15-30 zł za 100ml. Każdy inny lakier posiadany w domu np. jachtowy będzie równie dobry. Najciekawsze w technice decoupage jest to, że wystarczy odrobina kreatywności, by nadać zdobionemu przedmiotowi wymarzony,  niepowtarzalny wygląd.

Jak zacząć przygodę z decoupage?

Po zrobieniu drobnych zakupów najlepiej zabrać się do ozdobienia drobnego przedmiotu, czyli - w naszym przypadku, wspomnianej podkładki pod kubek z płyty MDF (cena ok. 1 zł). Papierem ściernym matowimy powierzchnię. Tak przygotowaną płytkę wystarczy pomalować białą farbą ok. 2- 3 razy. Motyw z serwetki należy wyciąć nożyczkami jak najbliżej wzoru, by nie pozostawić dużego marginesu tła serwetki. Rozwarstwiamy serwetkę do jednej warstwy, którą naklejamy na podkładkę klejem do decoupage. Na koniec całość malujemy kilkakrotnie lakierem werniksem, aż do uzyskania efektu malowanego obrazu.

Narzędzia: pędzle do decoupage

Początki z decoupage’m wiążą się z doborem odpowiednich narzędzi. Oczywiście moglibyście korzystać z jakiegokolwiek pędzla, ale czy nie lepiej ułatwić sobie pracę? Decoupage zestaw podstawowy: koniecznymi elementami w tej technice zdobienia są pędzle i nożyczki. Zastanawiacie się zapewne po co dobierać pędzle i jakie to ma znaczenie dla zdobienia techniką decoupage? Otóż właściwy dobór pędzli do decoupage ma ogromne znaczenie.

Sprawdź też materiały potrzebne do decoupage:

decoupage serwetki >>>

lakiery do decoupage >>>

klej do decoupage >>>

  • Pędzle do decoupage nylonowe

Pędzle to najważniejsze ze wszystkich potrzebnych narzędzi w technice decoupage. Nic więc dziwnego, że wybór jest ważny. Do rozprowadzenia kleju na delikatnym papierze lub cienkiej serwetce najlepiej, abyście zaopatrzyli się w pędzle nylonowe. Charakteryzują się tym, że są miękkie i bardzo wytrzymałe. Zwróćcie również uwagę na rączkę pędzla - wybierajcie takie, które wykonane są z akrylu. Częste mycie pędzli nie wpłynie na konstrukcję rączki.

Narzędzia decoupage: podstawowy zestaw pędzli

Zestaw sześciu pędzli nylonowych o wymiarach od 0,6 cm do 1,5 cm kosztuje ok. 13 zł. Warto byście zainwestowali w taki właśnie pakiet. Będzie wam służył przez długi czas.

  • Pędzle do decoupage syntetyczne

Do farb akrylowych najlepiej wybierać syntetyczne pędzle, również dość miękkie. Pędzle z twardego włosia pozostawiają na malowanej powierzchni smugi. Wygląda to dość nieestetycznie, a przecież zależy wam na jak najlepszym wykonaniu zdobienia. Cena takiego pędzla zakupiona w sklepie budowlanym to ok. 4 zł.

Sprawdź też: jak uzyskać złocenia w decoupage >>>

  • Pędzle do decoupage z cienkim zakończeniem

Warto również zaopatrzyć się w pędzel o bardzo cienkim zakończeniu do farb akrylowych. Może skusicie się na domalowywanie mankamentów naklejonych serwetek lub wykaligrafowanie napisu bądź dedykacji? Wówczas cienka końcówka pędzelka będzie nie do przecenienia. Czasem zdarza się, że serwetka, pomimo waszych starań, naderwie się. Wtedy właśnie możecie domalować brakujący kolor czy fragment motywu. Wymaga to odrobiny skupienia i cierpliwości, ale efekt jest naprawdę super ;)

Narzędzia decoupage: gąbeczki i tapy

Oprócz pędzli możecie się zaopatrzyć w pędzle gąbeczki (do tapowania), dzięki którym zaretuszujecie krzywo wycięte wzory. Poprawki wykonane tym narzędziem wyglądają naprawdę estetycznie. Koszt takich gąbek to ok. 12 zł za sześć sztuk w zestawie.

Narzędzia decoupage: nożyczki i nożyki

Kolejnym ważnym narzędziem wykorzystywanym w technice decouage są nożyczki lub nożyki. Wybierając nożyczki sięgnijcie po te do papieru o cienkim zakończeniu. Podczas wycinania zapewne będziecie chcieli, by wzór był wycięty dokładniey. Dlatego ważne jest by z łatwością dotrzeć do każdego małego elementu cienkim zakończeniem nożyczek. Koszt to ok. 10 zł. Jeśli jednak macie odrobinę więcej funduszy na wasze hobby to genialnym rozwiązaniem jest nożyk introligatorski do wycinania, z wymiennymi końcówkami. Ścięty nożyk obraca się o 360 stopni. Dzięki czemu z łatwością wytniecie każy motyw. Koszt takiego nożyka to ok. 16 zł. Na rynku decoupage dostępne są również zestawy do wycinania. Zestaw zawiera elastyczną podkładę, nożyk z obrotową końcówką oraz dwa wymienne ostrza. Podkładka jest bardzo przydatna, gdyż posiada narysowaną podziałkę centymetrową, ułatwiając w ten sposób zwymiarowanie wyciętego motywu. Dodatkowym jej atutem jest samoodkształcanie się, co w praktyce oznacza, że możecie na niej wycinać motywy a podkładka nie ulegie zniszczeniu. Koszt takiego zestawu to 37 zł.

Wideo decoupage: jak ozdobić szklany lampion

W materiale wideo pokazujemy jak szklany kieliszek zamienić w lamipon z dekoracją wykonaną techniką decoupage.

Doniczka na zioła decoupage