Drewno z odzysku: dekoracje i meble ze starych desek

2016-01-14 11:31

Drewno z odzysku można wykorzystać w aranżacji wnętrz. Meble ze starych desek czy dekoracje z palet są efektowne i wpisują się w trend eko. Podpowiadamy jak stosować drewno z recyklingu we wnętrzach.

Spis treści

  1. Drewno z odzysku: gdzie kupić drewno rozbiórkowe
  2. Co można zrobić ze starych desek
  3. O czym trzeba pamiętać wykorzystując drewno z odzysku

Drewno z odzysku, np. rozbiórkowe można wykorzystać ponownie w aranżacji wnętrz. Modne są meble ze starych desek i meble z palet. Pomysłowo wyglądają też meble robione ze zwykłych skrzynek drewnianych. Meble lub akcesoria dekoracyjne zrobione ze starych desek to nie tylko gwarancja niepowtarzalności w wystroju wnętrza, ale też ukłon w stronę ekologii. Za wykonaniem takich mebli i dodatków przemawia również niski koszt materiału - czyli drewna rozbiórkowego.

Podpowiadamy, jak można wykorzystać we wnętrzu drewno z odzysku, a w galerii zdjęć pokazujemy kilka pomysłów z zastowaniem drewna rozbiórkowego, starych desek, palet drewnianych i skrzynek.

Drewno z odzysku: gdzie kupić drewno rozbiórkowe

Szukając drewna z odzysku warto rozejrzeć się w piwnicy, na strychu, w składach drewna oraz internecie. Na portalach typu „kupię-sprzedam” znajdziesz drewno z palet, drewno rozbiórkowe ze stodół, domów. Do wyboru masz deski w różnych wymiarach, belki, bale, krokwie, kantówki. Czasami nawet stuletnie.

Sprawdź też: sypialnia z drewnianą ścianą zrobioną ze starych desek >>>

Co można zrobić ze starych desek

Z małych elementów drewna z odzysku można zrobić półki, ramki, podkładki pod naczynia, dekoracyjne litery, skrzynie, taborety. Z większych kawałków starego drewna wykonasz np. ławę lub stół (blat zbity z desek, podstawa z bali lub stalowa), drzwi w stylu rustykalnym, czy na przykład ramę i podstawę łóżka w sypialni możesz zbić ze starych desek ze stodoły. Stare drewno z odzysku to także dobry materiał na zagłówek łóżka lub dekoracyjny panel ścienny.

Zobacz też pomysły na meble z palet:

Jak zrobić stolik z palet >>>

Jak zrobić regał ze skrzynek >>>

O czym trzeba pamiętać wykorzystując drewno z odzysku

Kupując drewno z odzysku pmiętaj, że powinno być zdrowe, suche, bez insektów. Odrzuć drewno rozbiórkowe, które jest spróchniałe, zawilgocone, zainfekowane i uszkodzone mechanicznie.

Zobacz też: szkodniki drewna jak je zwalczać

Przed użytkowaniem takie drewno z odzysku warto wyszlifować oraz odpowiednio zaimpregnować, używając preparatów do drewna. Jeśli chcesz dodać meblom wykonanym  drewna rozbiórkowego koloru, możesz potraktować stare deski bejcą, lakierobejcą lub farbą (przetarta po wyschnięciu będzie wyglądać naturalniej).

Sonda
Czy zdecydowałbyś się na drewno w łazience?
Czym zabezpieczyć drewno? 5 cech dobrego impregnantu do drewna