Choinka z szyszek: jak zrobić choinkę i inne dekoracje świąteczne z szyszek?

2021-12-20 10:55

Duża choinka w domu, a może więcej małych, ciekawie wykonanych? Jedną z oryginalnych propozycji stanowi choinka z szyszek. Szybko i sprawnie wykonamy ją samodzielnie. Oprócz tego warto przygotować wieńce oraz stroiki z szyszek. Słowem – szyszki zapewniają mnóstwo możliwości na Boże Narodzenie. Zobacz, jak zrobić choinkę z szyszek krok po kroku i inne dekoracje z darami przyrody.

Choinka z szyszek
Autor: materiały prasowe Lene Bjerre Choinka z szyszek modrzewiowych w świątecznej kompozycji dekoracyjnej

Spis treści

  1. Choinka z szyszek: co będzie potrzebne?
  2. Choinka z szyszek: jak zrobić krok po kroku?
  3. Stroik z szyszek zrób to sam
  4. Szyszki w świątecznych kompozycjach dekoracyjnych
  5. Dekoracje świąteczne zrób to sam: GALERIE ZDJĘĆ

Dekoracje świąteczne z szyszek sprawdzą się w każdym domu, bez względu na dominujący styl aranżacyjny. Na początek warto wiedzieć, jak zrobić choinkę z szyszek – ozdobę, która zaskoczy gości.

Choinka z szyszek: co będzie potrzebne?

Do przygotowania choinki z szyszek potrzebne będą: arkusz brystolu, nożyczki, klej (najlepiej do klejenia na gorąco), szyszki (np. sosnowe, modrzewiowe), dodatkowe dekoracje wedle uznania, opcjonalnie: zszywacz.

Choinka z szyszek: jak zrobić krok po kroku?

Z arkusza brystolu przygotowujemy stożek o wybranej wysokości (zalecamy co najmniej 30 cm). Do stożka przyklejamy podstawę. Warto na niej zaplanować skrzydełka, które przykleimy do górnej części – wtedy stożek będzie stabilny. Zamiast kleju sugerujemy wykorzystać zszywki, tak by konstrukcja była solidniejsza.

Kolejny krok to przyklejanie szyszek do stożka. Najpierw należy je posegregować od największych do najmniejszych. Górne przyklejamy na samym dole za pomocą kleju (na gorąco), a później kierujemy się do góry, dobierając coraz to mniejsze szyszki.

.. Jak ubrać choinkę? 20 pomysłów z GALERIĄ ZDJĘĆ >>>

.. Choinka z makaronu – pomysł na dekorację świąteczną ZRÓB TO SAM >>>

Na koniec ozdabiamy małą choinkę z szyszek ulubionymi dekoracjami. Mogą to być koraliki, łańcuszki czy malutkie bombki. My jednak polecamy pozostać w „naturalnej” konwencji i wykorzystać gwiazdki anyżu, laski cynamonu, suszone plastry pomarańczy czy lukrowane pierniczki świąteczne. Dzięki temu choinka z szyszek będzie nie tylko piękna, lecz także aromatyczna – i to w klimacie Bożego Narodzenia!

Warto wiedzieć: choinkę można pomalować farbą w spreju na ulubiony kolor. Ale lepiej zachować jej naturalną formę i kolorystykę.

Do wykonania choinki możemy również wykorzystać wybielone szyszki. Skąd takie wziąć? Wystarczy wrzucić je do dużego słoika i... zalać wybielaczem do ubrań! Następnie tylko czekamy, aż szyszki się wybielą, a potem je oczyszczamy i osuszamy. Efekt będzie zjawiskowy.

Stroik z szyszek zrób to sam

Aby zrobić stroik na Boże Narodzenie z szyszek, wystarczy mieć gąbkę florystyczną albo kółko styropianowe bądź uplecione ze słomy (jeśli chcemy przygotować wieniec świąteczny), w miarę sporą kolekcję szyszek o różnych wielkościach oraz pistolet z klejem. Cała praca polega na przyklejeniu szyszek do podstawy. Siłą rzeczy będą powstawały szczeliny, które jednak możemy zapełnić malutkimi szyszkami, żołędziami albo drobnymi koralikami. Stroik z szyszek świetnie prezentuje się delikatnie spryskany farbą w spreju (białą bądź srebrzystą).

.. Sztuczna choinka – jak wybrać najlepszą? >>>

.. Choinka na pniu DIY – taniej zrobić samodzielnie! >>>

Szyszki w świątecznych kompozycjach dekoracyjnych

A może inne dekoracje świąteczne? Szyszki świetnie się sprawdzają w autorskich kompozycjach na tacach, pod kloszami albo w transparentnym szkle. W ostatnich latach prawdziwą furorę robią np. stroiki w szkle. To, z czym połączymy szyszki, zależy już od naszej wyobraźni. Warto na pewno zachować „naturalny” klucz, zestawiając szyszki z gałązkami iglaków, żołędziami, kasztanami, aromatycznymi przyprawami (laski cynamonu, goździki, gwiazdki anyżu, kulki gałki muszkatołowej), a wszystko to najlepiej wzbogacić świecami.

Dekoracje świąteczne zrób to sam: GALERIE ZDJĘĆ

Miloo Home - Trendy w dekoracjach świątecznych
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE