Choinka z makaronu: zrób to sam! Pomysłowa dekoracja świąteczna, która zaskoczy gości

2019-11-26 11:26
Choinka z makaronu
Autor: Thinkstockphotos.com

Oryginalne choinki wykonuje się z desek, szyszek czy metalowego drutu. Dlaczego by więc nie wykorzystać makaronu? Choinka z makaronu, wzbogacona o eleganckie drobiazgi, to zaskakująco piękna ozdoba domu na Boże Narodzenie. W dodatku wykonamy ją samodzielnie i tanim kosztem.

Wykonywanie choinki z makaronu to świetna zabawa, do której warto zaprosić najmłodszych. Gotową dekorację najlepiej ustawić na świątecznym stole. Doda uroku i charakteru wystrojowi domu na Boże Narodzenie.

Choinka z makaronu: co będzie potrzebne?

Aby zrobić choinkę z makaronu, potrzebujemy – rzecz jasna – suchego makaronu, pistoletu do kleju na gorąco (albo mocnego kleju, choć klejenie na gorąco zapewnia największą trwałość), kawałka tektury, z której uformujemy stożek, oraz dodatkowych dekoracji: farby w spreju, koralików, łańcuszków itp.

A jaki makaron wybrać? Najlepiej sprawdzą się kokardki, świderki i muszelki. Chodzi o to, żeby makaron wyróżniał się ciekawą formą, unikajmy więc tego prostego (jak np. penne czy rigatoni), choć oczywiście wszystko zależy od gustu i efektu, jaki chcemy uzyskać.

..  Jak ubrać choinkę? 15 pomysłów z GALERIĄ ZDJĘĆ >>>

Choinka z makaronu krok po kroku

Z tektury lub kartonu wycinamy kształt rożka, z którego należy uformować stożek. Kolor papieru? W zasadzie nie ma większego znaczenia, bo i tak całość dokładnie obłożymy makaronem. Boki stożka najlepiej spiąć zszywaczami – to zapewni trwałość dekoracji bożonarodzeniowej.

Tak uformowany stożek dokładnie i równomiernie oklejamy makaronem, wykorzystując klej na gorąco. Na tym etapie możemy już dodawać inne ozdoby, jak koraliki, ale można też to zrobić później, gdy już przykleimy cały makaron.

..  Choinka na pniu – jak zrobić krok po kroku? >>>

Czekamy około kilkunastu minut, aż klej ostygnie i dobrze zwiąże makaron. Teraz przyszedł moment, by pokolorować choinkę. Robimy to za pomocą farby w spreju. Polecamy szczególnie srebrną i połyskującą, jednak równie dobrze sprawdzi się złota czy zielona – jak przy prawdziwym drzewku choinkowym.

Ostatni moment to mocowanie dodatkowych ozdób: łańcuszków, koralików, ulubionych „błyskotek”. Choinkę z makaronu można też obsypać brokatem.

Dobra rada: do wykonywania choinki z makaronu warto się zabrać sporo wcześniej przed świętami. Praca bywa dość żmudna, trzeba też poczekać, aż klej dobrze wyschnie. Musimy również znaleźć odpowiednio dużo czasu na precyzyjne zdobienie choinki.

Pomysł na prezent świąteczny

Samodzielnie wykonana choinka z makaronu to świetny pomysł na oryginalny prezent świąteczny. Możemy się założyć, że zaskoczy i zachwyci obdarowanego! Pamiętajmy tylko, by choinkę z makaronu dekorować w taki sposób, by odpowiadała gustom przyszłego posiadacza. Nie każdy bowiem lubi srebrzyste ozdoby czy nadmiar brokatu. Już najprostsza choinka z makaronu jedynie pomalowana farbą w spreju będzie ciekawym, jedynym w swoim rodzaju podarunkiem.

Oryginalne dekoracje świąteczne: GALERIE ZDJĘĆ

Zastanawiasz się, jak udekorować dom na Boże Narodzenie? A może szukasz ozdób świątecznych, które umilą Ci adwentowe oczekiwanie na Wigilię? Poszukaj inspiracji w naszych galeriach zdjęć.