Bombki decoupage: jak zrobić krok po kroku? Poradnik DIY

2020-12-09 14:03

Bombki decoupage wyglądają jak ręcznie malowane. W tym tkwi sekret popularności tej techniki. Jeśli tradycyjne ozdoby choinkowe nie są w waszym guście i marzycie o oryginalnej choince, powieście na niej styropianowe bombki decoupage. Zobaczcie, jak je zrobić krok po kroku!

Spis treści

 1. Styropianowe bombki decoupage – co będzie potrzebne?
 2. Jak zrobić bombki decoupage krok po kroku?
 3. Dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim. DIY: wideo krok po kroku
 4. Galeria zdjęć: ozdoby świąteczne i bombki ręcznie robione

Do najpopularniejszych świątecznych dekoracji należy bożonarodzeniowa choinka. Zielone drzewko ubrane w lampki i świąteczne ozdoby tworzy we wnętrzu wyjątkową atmosferę. Gotowe dekoracje choinkowe możemy kupić w marketach czy sieciówkach wnętrzarskich, ale lepiej wykonać je samodzielnie. Najprościej wykorzystać styropianowe kule, które można sprytnie i łatwo zamienić w piękne bombki. Sposobów na autorskie dekoracje jest mnóstwo. Mogą to być bombki owinięte tasiemką bądź sznurkiem, oklejone cekinami, dekoracyjnym papierem czy bibułą. Inną wspaniałą techniką dekoracyjną jest decoupage. Satysfakcja z własnoręcznie wykonanych ozdób choinkowych decoupage będzie ogromna. Przygotowaliśmy dla Was instrukcję krok po kroku, jak zrobić bombki dekorowane metodą decoupage.

..  Modne bombki choinkowe: szklane, ze wstążki, decoupage, z papieru i nie tylko >>>

Styropianowe bombki decoupage – co będzie potrzebne?

Bombki decoupage najprościej wykonać, korzystając z bombek styropianowych. Dzięki temu powstają lekkie jak piórko ozdoby świąteczne, które można powiesić w różnych miejscach w domu – nie tylko na choince świątecznej.

Do wykonania jednej bombki decoupage potrzebne nam będą:

 • bombka kula styropianowa,
 • szpachla gipsowa,
 • farba biała akrylowa,
 • serwetka papierowa z motywem świątecznym,
 • nożyczki,
 • klej do decoupage,
 • zawieszka do bombek,
 • wstążeczka,
 • opcjonalnie: brokat w kleju.
Jak zrobić bombkę decoupage

Jak zrobić bombki decoupage krok po kroku?

1. Zaczynamy od nałożenia na styropianową bombkę szpachli metodą tapowania, która polega na punktowym nakładaniu szpachli. Dzięki temu uzyskamy efekt oszronienia bombki.

2. W momencie kiedy cała kula zostanie pokryta szpachlą, odstawiamy ją do pełnego wyschnięcia, a następnie malujemy na biało i znów czekamy, aż wyschnie.

3. W tym czasie z papierowej serwetki wycinamy wzór, który pojawi się na bombce. Wycinając wzór, nie musimy się martwić białym tłem, ponieważ nie będzie ono widoczne na bombce w tym samym kolorze. Serwetki składają się z kilku warstw, które musimy od siebie oddzielić, zostawiając jedynie wierzchnią w mocnym kolorze.

4. Przed przystąpieniem do klejenia wkręćmy w bombkę zawieszkę, która ułatwi nam operowanie bombką w trakcie pracy.

5. Główny wzór umieszczamy w centralnym miejscu bombki i przytrzymując obrazek, smarujemy go klejem do decoupage.

6. Kiedy główny obrazek jest gotowy, przyklejamy mniejsze elementy w postaci śnieżynek lub gwiazdek.

7. Po zakończonej czynności odstawiamy bombkę do wyschnięcia. Dodatkowo na poszczególne elementy dekoracji możemy nanieść brokat w kleju.

8. Na koniec do zawieszki doczepiamy wstążkę i nasza bombka wykonana techniką decoupage jest gotowa!

Dowiedz się więcej o materiałach potrzebnych do decoupage:

Decoupage serwetki >>>

Lakiery do decoupage >>>

Narzędzia do decoupage >>>

Klej do decoupage >>>

Dekoracja świąteczna w stylu skandynawskim. DIY: wideo krok po kroku

Agnieszka Malec, stylistka Urzadzamy.pl, pokazuje, jak w prosty sposób wykonać bezpretensjonalną, nowoczesną dekorację świąteczną w stylu skandynawskim. Wystarczy do tego kilka puszek, parę świec, nieco mchu (z legalnego źródła, np. ze sklepu ogrodniczego), trzy hiacynty i garść dodatków. Szczegóły wraz z instrukcją wykonania w naszym wideo DIY.

Skandynawska dekoracja świąteczna na Boże Narodzenie. Kompozycja ze świecami. DIY

Galeria zdjęć: ozdoby świąteczne i bombki ręcznie robione

W galeriach zdjęcia z pomysłami na to, jak ładnie udekorować dom na święta Bożego Narodzenia. Jak ubrać choinkę? Obejrzyj inspiracje dotyczące ozdób świątecznych i bombek.