Modne bombki choinkowe: szklane, ze wstążki, decoupage, a może styropianowe i z cekinów?

2019-11-26 11:27

Bombki choinkowe to nieśmiertelne dekoracje świąteczne, którymi co roku stroimy drzewko. Ponieważ wykonywane są z wielu materiałów, przyjrzeliśmy się tym najpopularniejszym i najciekawszym. Oprócz opisu sklepowych „gotowców” prezentujemy pomysły na bombki ręcznie robione. Najlepiej zająć się tym wspólnie z rodziną!

Spis treści

 1. Bombki choinkowe szklane czy plastikowe?
 2. Bombki choinkowe decoupage
 3. Jak zrobić bombki decoupage? Instrukcja WIDEO
 4. Bombki styropianowe
 5. Bombki z cekinów, czyli choinkowa elegancja
 6. Bombki choinkowe ręcznie robione – 4 pomysły
 7. Bombki z papieru
 8. Bombki choinkowe ze wstążki
 9. Bombki na szydełku
 10. Bombki choinkowe ze sznurka
 11. Modne dekoracje bożonarodzeniowe: WIDEO i GALERIE ZDJĘĆ

Bombki wieszamy na choince, ale warto je także wykorzystać do innych dekoracji świątecznych. Przystrójmy nimi wieniec na drzwi, dodajmy do stroika świątecznego, doczepmy do girlandy albo po prostu połóżmy na stole na czas uczty świątecznej. A jakie mamy możliwości, jeśli chodzi o materiały, design i kolorystykę? Śmiało można powiedzieć, że ogromne.

Bombki choinkowe szklane czy plastikowe?

Bombki choinkowe szklane to świąteczna klasyka. Są wykonywane ręcznie, pieczołowicie zdobione, dostępne w wielu kolorach oraz formach. Oprócz bombek w kształcie kuli znajdziemy szyszki, gwiazdki, „karczochy”, a także modele w kształcie dzwonków, aniołków, bałwanków czy reniferów. Wada bombek szklanych? Niestety jeśli upadną na podłogę, to najprawdopodobniej musimy się z nimi pożegnać. Dlatego też wiele osób decyduje się na bombki plastikowe, którym nie grozi rozbicie. Co ciekawe, różnice w cenach między bombkami szklanymi a plastikowymi nie są bardzo duże (na korzyść tych drugich).

..  Poznaj historię polskich bombek, które stroją Biały Dom! >>>

Pytanie tylko, czy plastik sprawdza się w klasycznej, świątecznej oprawie? Tu zdania są podzielone. Ponadto masowa produkcja bombek z tworzywa sztucznego stopniowo wypiera tradycyjne rzemiosło. Akurat w kontekście Bożego Narodzenie warto wspierać to drugie. I mimo że bombki szklane mogą się potłuc, postarajmy się właśnie nimi dekorować choinkę i dom na święta. Wystarczy zachować odrobinę ostrożności! Blask prawdziwego szkła nie jest do podrobienia nawet przez najnowocześniejsze tworzywo sztuczne.

Nasza rada: potłuczoną bombkę choinkową można „zrecyklingować” i wykorzystać do dekoracji. Odłamki szkła trzeba tylko zamienić w pył do zdobienia!

Bombki choinkowe
Autor: Huta Szkła Julia – crystaljulia.com Bombki świąteczne można śmiało wykorzystać do dekoracji stołu

Bombki choinkowe decoupage

Decoupage jest techniką zdobienia, która polega na przyklejaniu papierowych wzorów właściwie na każdą powierzchnię (np. drewno, metal, szkło, ceramikę, tworzywa sztuczne). Kluczowe jest pokrywanie takich wzorów lakierem w taki sposób, żeby naklejone elementy nie były wyczuwalne przy dotyku. Dzięki temu wyglądają jak namalowane. Bombki decoupage znajdziemy w ofercie wielu sklepów. Czarują intrygującym, pomysłowym dekorem. Ale najlepiej przygotować takie dekoracje samodzielnie.

Jak zrobić bombki decoupage? Instrukcja WIDEO

Bombki styropianowe

To bodaj najlżejsze bombki choinkowe, jakie tylko znajdziemy na rynku. Bombki styropianowe są wdzięcznym materiałem do samodzielnie wykonanych dekoracji świątecznych. Można kupić gotowe styropianowe kule albo wyciąć je z większego kawałka materiału (uwaga, styropian bardzo się kruszy!). Takie bombki styropianowe możemy zdobić papierem, wstążkami, sznurkami, dokleić do nich cekiny, koraliki bądź inne ulubione drobiazgi. Ponieważ bombki są bardzo lekkie, sprytnie zawiesimy je w różnych miejscach w domu – nie tylko na choince świątecznej.

..  Renifer z filcu krok po kroku – instrukcja i szablon >>>

..  Gwiazdki z papieru – dekoracje świąteczne zrób to sam >>>

Bombki z cekinów, czyli choinkowa elegancja

Poszukujesz dekoracji choinkowych, które dodadzą drzewku blasku? Postaw na bombki z cekinów. Do kupienia są gotowe, na powierzchni których cekiny tworzą intrygujące wzory jak z mozaiki. Ogromną popularnością cieszą się np. bombki z cekinów prążkowane. Ale może wolisz zrobić je samodzielnie? Wystarczą do tego bombki styropianowe, klej na gorąco, cekiny i wstążka bądź sznurek, na których po skończeniu pracy zawiesisz dekorację.

Bombki choinkowe ręcznie robione – 4 pomysły

Samodzielnie zrobione dekoracje świąteczne cieszą najbardziej! Do prac warto zaangażować całą rodzinę. Jeśli chodzi o bombki na choinkę ręcznie robione, możliwości jest wiele. Niżej znajdziesz 4 gotowe pomysły.

Bombki z papieru

Papierowe bombki na choinkę to bodaj najtańsze dekoracje świąteczne. Wystarczy spożytkować niepotrzebne gazety albo starą książkę. Łatwo też znaleźć instruktaż do wykonania bombek origami.

..  Bombki z papieru krok po kroku – instrukcja + WIDEO >>>

Bombki choinkowe ze wstążki

Wykonanie bombki ze wstążki nie jest trudnym zadaniem. Potrzebne są: bombki styropianowe, wstążki (szer. ok. 1,5-2 cm), nożyczki i szpilki (mogą być z dekoracyjnymi główkami). Zależnie od tego, jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć, tniemy wstążki na kawałki o różnej długości. Jeden fragment mocujemy za pomocą szpilek na szczycie kuli, pozostałe – wedle uznania. Wszystko przyczepiamy szpilkami, dlatego nie trzeba korzystać z pomocy kleju.

Bombki na szydełku

Do wykonania takich bombek choinkowych potrzebna jest umiejętność operowania szydełkiem. Najpierw dziergamy koronkową strukturę z kordonka, później musimy ją usztywnić np. za pomocą krochmalu. Aby zachować kulistą formę, koronkę nakładamy na balon i suszymy. Gdy już się utwardzi, spuszczamy powietrze z balona, dokładamy zawieszkę (albo wykonujemy ją tylko z nitki) i gotowe.

Bombki choinkowe ze sznurka

Bombki ze sznurka można wykonać co najmniej na dwa sposoby. Pierwsza metoda – nawijanie sznurka na kulkę styropianową. Do jego mocowania wykorzystujemy klej (najlepiej na gorąco). Druga – bombki ze sznurka ażurowe, czyli przygotowane np. na balonie, z którego następnie spuścimy powietrze. Proponujemy wykorzystać sznur jutowy, który jest solidny, a do świątecznej aranżacji wprowadza nutkę stylu rustykalnego.

Modne dekoracje bożonarodzeniowe: WIDEO i GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany