Przytulne mieszkanie w kamienicy – miks starego z nowym

2018-05-17 13:40

Style prowansalski, skandynawski i klasyczny francuski z domieszką shabby chic – wszystkie inspirowały właścicielkę mieszkania. Dlatego w prezentowanych wnętrzach można znaleźć ciekawy ich miks. Oryginalne elementy architektury udało się połączyć z nowym, ale stylizowanym wyposażeniem i rodzinnymi pamiątkami.

Magda, właścicielka, od zawsze była pod urokiem zabytkowych kamienic, dlatego wybrali z mężem budynek w centrum Poznania, który pamięta początki ubiegłego stulecia. Przestronne wysokie mieszkanie dla czteroosobowej rodziny, kiedyś dwupokojowe, podczas przebudowy zyskało nowy układ. – Gdy zobaczyłam wyburzone ściany i zerwane podłogi, przez moment zwątpiłam, czy idziemy w dobrym kierunku – ze śmiechem wspomina gospodyni. – Mieliśmy jednak wizję i dążyliśmy do jej zrealizowania – dodaje. W kapitalnym remoncie pomagał tata Szymona. Szymon zaś, choć był w tej dziedzinie nowicjuszem, wiele prac wykonał własnoręcznie. Żona chwali jego starania.

Metamorfoza mieszkania w kamienicy

Po przebudowie w 61-metrowym mieszkaniu są salon z aneksem kuchennym, sypialnia rodziców, pokój dziewczynek i łazienka. Wnętrzu charakteru dodają drzwi ze szprosami i lustrzanymi przeszkleniami prowadzące z salonu do obydwu sypialni. W wystroju korespondują z nimi witryny w kuchennej zabudowie i regale.

Wyrazistym elementem jest też oryginalna ceglana ściana, którą Szymon odkuł z wielką pieczołowitością. – Cenię cegłę za jej autentyzm. I za to, że nosi ślady rąk robotników, którzy przed ponad stu laty ją wypalali – mówi Magda. – Te fragmenty muru, by je uwypuklić, oświetliliśmy kinkietami, takimi, jakie montuje się nad obrazami. Nasza cegła opowiada swoją historię, do której my teraz dokładamy nasze cegiełki – słyszymy od właścicielki.

..  Mieszkania w kamienicach – zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>

Nowoczesność i bliskie sercu pamiątki

W mieszkaniu jest wiele przedmiotów, do których lokatorzy mają szczególny sentyment: przedwojenny kalendarz biurkowy, pamiątka po prababci, stara maszyna do pisania, zegar od dziadka. – Stół tak nam się spodobał, że kupiliśmy go jeszcze przed wyborem mieszkania – wspomina Magda. – Jeśli kiedyś będziemy się przeprowadzali, powędruje z nami do nowego miejsca – dodaje.

Na razie jednak nigdzie się nie wybierają, bo czują się tu naprawdę u siebie. Dobre emocje i pasja włożone w aranżację zaprocentowały.

5 kroków do przytulności – rady właścicielki

1. Stwórzcie swój styl! Inspirujcie się, nie podążajcie ślepo za modą – to przede wszystkim wy powinniście czuć się dobrze w swoim mieszkaniu.

2. Otaczajcie się lubianymi rzeczami, takimi, które się wam podobają lub budzą miłe wspomnienia albo mają historię. Wyszukajcie na pchlich targach, u krewnych i znajomych stoliki, maszyny do pisania, rzeźby.

3. Zadbajcie o klimat odpowiednim oświetleniem. Żyrandole, kinkiety, kuchenne lampki podszafkowe, lampy stojące pomogą uzyskać ciekawe efekty.

4. Przerabiajcie zarówno meble i przedmioty stare, jak i nowe, z sieciówek.

5. Eksperymentujcie! Czasem przemalowanie szafki lub dodanie innego uchwytu wystarczą, aby dostosować przedmiot do własnego stylu.

..  Jak przemalować mebel? Poradnik DIY >>>

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021