Kuchnia w stylu rustykalno-prowansalskim

2009-03-24 1:00 Piotr Baran

Kuchnia połączona jest z salonem. Podczas aranżacji właściciele chcieli, by wnętrze było w stylu rustykalnym i prowansalskim. Kuchnia miała być przytulna, dlatego wybrali drewniane meble i stół, który prawdopodobnie jest tu najważniejszy. Służy zarówno do spożywania posiłków, jak i do odrabiania prac domowych, grania w karty.

Kiedy kupowali mieszkanie, w urządzaniu kuchni panowała estetyka laboratorium: modne były nowoczesne, minimalistyczne kuchnie i kompozytowe blaty kuchenne. - Nie chcieliśmy, żeby wszystko było w naszej kuchni sterylne i wyczesane - mówi Ewa. Podobały im się ciepłe i przytulne kuchnie w stylu prowansalskim, a także kuchnie rustykalne. Właściciele mieszkania studiowali sztuki piękne. Później pracowali w agencjach reklamowych. Rzucili to i zaczęli projektować ilustrowane koszulki. Urządzając nowe mieszkanie, odrzucili stresujący dogmat jedności stylistycznej. Chcą się tu czuć szczęśliwi, wolni i fajni.

Kuchnia przytulna i ciepła: styl rustykalny i prowansalski

Dlatego kuchnia jest w stylu rustykalno-prowansalskim. To miks wyidealizowanych wyobrażeń o miejscu, które miło się wspomina. W kuchni znalazło się trochę babcinego ciepełka, jak i szczypta nowoczesnego (ale również przyjaznego) wzornictwa. I stół, który prawdopodobnie jest najważniejszy. Służy zarówno do spożywania posiłków, jak i do odrabiania prac domowych, grania w karty. Kupili go w Klinice Antyków, zanim się tu wprowadzili (w poprzednim mieszkaniu w ogóle nie mieli stołu, bo się nie mieścił). Podobno ma sto lat. Jest odnowiony, ale nie na tip-top. Jego charakter tworzą pęknięcia i skazy. Gdyby je zamaskować, zginęłaby dusza, przepadła Prowansja. To samo stałoby się, gdyby postąpili zgodnie z radą fachowców od podłóg: „Spokojnie, my wam te fugi na gładko zrobimy, równo z kaflami”. Nie chcieli ani na równo, ani na gładko, tylko na „country”. Kremowe płytki o nieregularnej fakturze ciemnieją w załamaniach powierzchni.

Kolory w kuchni prowansalskiej

Na neutralnym białym tle (biały krednes, szafki kuchenne, białe ściany), lansują się barwne akcenty, brązowy stół jest łącznikiem pomiędzy kuchnią a salonem. Pomarańczowe plastikowe krzesła dodają lekkości, tworząc intrygujący kontrast stylów i kolorów. Inne barwy są rozdrobnione niczym confetti. Przeznaczono dla nich kredensowe szafki i tablicę magnetyczną.