Mieszkanie w kamienicy na krakowskim Kazimierzu – elegancka klasyka

2024-04-24 15:29

Choć Agata i Wojciech na stałe mieszkają w Gorlicach, nie wyobrażają sobie życia bez Krakowa. Mają wielki sentyment do miasta, w którym studiowali. Postanowili kupić tu niewielkie mieszkanie w starej kamienicy. Zatrzymują się w nim wraz z dziećmi, kiedy tylko pozwala im na to czas. Zobaczcie, jak urządzili swoją przytulną oazę na Kazimierzu!

Spis treści

  1. Kamienica w sercu Krakowa
  2. Przytulna klasyka, styl prowansalski i nowojorski glamour
  3. Jak łączyć różne style w jednym wnętrzu? Rady właścicielki

Agata dorastała w Wilnie, a kiedy przyjechała na studia do Krakowa, spostrzegła, że oba miasta są do siebie bardzo podobne. – Te same urokliwe uliczki, rzeka okalająca miasto, przepiękna architektura i duch starych kamienic – wspomina. No właśnie. Spacerując ulicami Krakowa, marzyła, by kiedyś zamieszkać z rodziną w jednej z nobliwych kamienic z widokiem na Stare Miasto. Upłynęło niewiele czasu i jej marzenie się spełniło.

Kamienica w sercu Krakowa

Wybrali z Wojtkiem klimatyczny Kazimierz. Jedna z najbardziej czarujących dzielnic Krakowa uwiodła ich artystyczną aurą. Przytulne kafejki, antykwariaty, galerie, synagogi… Kto raz tu przyjeżdża, zawsze wraca. Tak też się stało i z nimi… – Przejrzeliśmy wiele ofert w internecie, ale jedna z nich szczególnie nas zaintrygowała – mówi Agata. Zachwyciły ich zdjęcia przepięknej klatki schodowej z kutymi balustradami i drewnianymi schodami, przedwojenną stolarką i stylowym oświetleniem. Doskonale odrestaurowana kamienica z 1920 r. na żywo robiła jeszcze większe wrażenie. Szczęście sprzyjało Agacie i Wojtkowi, bo jedno z mieszkań na drugim piętrze było do kupienia.

Przytulna klasyka, styl prowansalski i nowojorski glamour

– Mieszkanie było niewykończone, a my jesteśmy na co dzień bardzo zapracowani. Pewnie nie znaleźlibyśmy czasu, żeby zająć się pracami budowlanymi i urządzeniem. Poprosiliśmy więc o pomoc Kamilę Urzędowską, dekoratorkę i projektantkę wnętrz z pracowni Dream House (Dreamhouse.info.pl) – wspomina Agata. Wspólnie zdecydowali, że wystrój będzie oddawał klimat historycznej architektury, ale też łączył elementy stylu prowansalskiego i nowojorskiego glamouru. Mieszkanie, które gospodarze okazjonalnie wynajmują, zachwyca wszystkich przyjeżdżających gości.

..  Aranżacja wnętrz w stylu amerykańskim – poznaj jej cechy >>>

Jak łączyć różne style w jednym wnętrzu? Rady właścicielki

1. Nie bójcie się eksperymentować. Czasem, z pozoru niepasujące do siebie style, mają wspólne elementy, które wystarczy umiejętnie połączyć. My przekonaliśmy się, że bielone prowansalskie meble wyglądają świetnie zarówno ze złotymi ażurowymi stolikami w stylu hampton, jak i z przeszklonymi drzwiami wzorowanymi na przedwojennej stolarce.

2. Bądźcie konsekwentni. Uważajcie, by nie przedobrzyć. Nawet wnętrze, które jest wypadkową kilku stylów, powinno mieć wspólny mianownik. Najczęściej jest nim dobrze dobrana spójna kolorystyka.

3. Zaufajcie architektowi. Jeśli macie pomysł, ale czujecie, że sami nie poradzicie sobie z jego realizacją, skorzystajcie z pomocy profesjonalisty. Ta inwestycja się opłaci. Unikniecie wielu błędów, których naprawienie i tak będzie wymagało od was nakładów finansowych.

Wysoka kuchnia – jak zaprojektować szafki wiszące? | Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię