Styl hampton, czyli eleganckie wnętrza w stylu nadmorskim

2022-06-07 10:04

Jeśli lubisz elegancję z pewną dozą wakacyjnego luzu, spokojne kolory i morskie motywy, to styl hampton, czyli aranżacja wnętrza w klimacie letnich domów rodem z Long Island, z pewnością ci się spodoba. Czym charakteryzuje się ten styl nadmorski i jak wyglądają modne aranżacje zgodnie z jego zasadami?

Spis treści

  1. Styl hampton - co to jest i skąd pochodzi?
  2. Aranżacja wnętrz w stylu hampton
  3. Styl hampton: kolory
  4. Meble w stylu hampton
  5. Styl hampton: dodatki i dekoracje
  6. Różne pomieszczenia w stylu hampton

Styl hampton - co to jest i skąd pochodzi?

East Hampton i South Hampton to nadmorskie miejscowości we wschodniej części Long Island, ulubione wakacyjne miejsca zamożnych nowojorczyków. Po dwóch godzinach jazdy samochodem znajdują oni relaks w cudownym otoczeniu i aurze luksusu. Mieszkają pięknie: w domach o charakterze rezydencji lub mniejszych cottage, zwykle przy plaży, z widokiem na morze. I to właśnie stamtąd wywodzą się aranżacje wnętrz w stylu hampton (inaczej styl hamptons lub hamptons style). Są eleganckie, ale z dużą dozą klasyki. Ponadto zawsze kojarzą się z wakacjami.

Styl hampton charakteryzuje się wyrafinowaną prostotą. Bliskość morza stała się naturalną inspiracją w kwestii doboru kolorów, materiałów i motywów dekoracyjnych w aranżacji wnętrz w stylu hampton. Stąd też wynika mocne pokrewieństwo ze stylem marynistycznym, tyle że w hampton pojawia się znacznie więcej klasycznej elegancji.

Aranżacja wnętrz w stylu hampton

Styl hampton w aranżacji wnętrz zyskał popularność na całym świecie, ale pozostał eleganckim i wcale nietrudnym do zaaranżowania. Jeśli się na niego zdecydujesz, to taka aranżacja wnętrz sprawi, że zawsze będziesz mieć wrażenie, że jesteś na wakacjach.

Jak wygląda taka aranżacja wnętrz w stylu hampton z bliska, można się było przekonać, oglądając film Lepiej późno niż później. Dom bohaterki i jego wnętrza sprawiają wrażenie, jakby powstały, by cieszyć mieszkańców harmonią, przepastnymi kanapami, ciepłym światłem lamp, urodą przedmiotów. To właśnie jest styl hampton w aranżacji wnętrz.

..  Styl marynistyczny we wnętrzach >>>

Styl hampton: kolory

Co składa się na idealną aranżację wnętrza w stylu hampton? Przede wszystkim wyznacznikiem są spokojne kolory: złamane biele, sprane szarości i błękity, naturalne kolory drewna, piasku i kamieni – najczęściej bez mocnych akcentów zaburzających spokój. Do tego dochodzi blask srebra eleganckich bibelotów, czasem też pojawia się odrobina złotych czy mosiężnych refleksów.

Warto wiedzieć: jeśli lubisz biel, ale niekoniecznie w chłodnych tonacjach typowych dla stylu skandynawskiego, postaw na styl hampton. Tu każdy odcień bieli – jako baza aranżacji – sprawdzi się doskonale. Odcienie drewna, beże, a także niebieskiego zwyczajowo wprowadza się za pomocą dodatków i dekoracji. A więcej kolorów? „Ortodoksyjni” miłośnicy stylu hampton mogą powiedzieć stop, jednak nie musimy się tego trzymać. Dla ożywienia przyda się odrobina czerwieni – najlepiej w postaci elementów dekoracyjnych charakterystycznych dla morza i stylu nadmorskiego. Dobrze wypadnie też koral – zwłaszcza jako motyw koralowców, a jakże.

Co zaś z podłogą? Tu również warto trzymać się jasnych tonacji drewna, a także podłóg bielonych. Ponieważ styl hampton to szyk i elegancja w letnim wydaniu, raczej należy unikać tańszych zamienników dla drewna. Naturalny surowiec w postaci desek lub paneli stanowi najlepszy wybór. Żeby aranżacja była bardziej dynamiczna, można również sięgnąć po ciemne drewno, które ładnie kontrastuje z bielą.

Meble w stylu hampton

Aranżacja wnętrz w stylu hampton lubi meble z różnych epok, czyli eklektyczny miks starego z nowym, ale bez szaleństw. Nie razi plażowy wyplatany fotel obok ludwika czy vintage’owego stolika. Warto stawiać na proste formy z ciemnego lub bielonego drewna, ale mile widziane są też toczone nóżki lub solidne krzyżaki. Kolejny ważny element wnętrza to rozłożyste kanapy w pokrowcach z lnu lub grubego płótna, mnóstwo foteli i stolików pod lampy. W aranżacjach spod znaku hamptons style dobrze wypadają również pikowane fotele i sofy chesterfield, jednak najlepiej w białym, kremowym bądź beżowym (ewentualnie niebieskim) obiciu – nie zaś skórzane.

Styl hampton: dodatki i dekoracje

Aranżacja wnętrz w stylu hampton to także dekoracje: czarno-białe zdjęcia, wyłowione z morza kamienie, muszle, koralowce. Do tego stylowe wiosło (koniecznie stare, z widoczną patyną czasu), potwierdzające morski, wakacyjny charakter aranżacji wnętrz. Przydadzą się też inne motywy marynistyczne – zwłaszcza na tkaninach do wnętrza, ale też w postaci fotografii, grafik, obrazów. W stylu hampton widać też spory wpływ amerykańskich mieszkań spod znaku stylu glamour. Dlatego przyda się odrobina blasku: srebra, chromowanych detali, szkła. Ze złotem warto postępować ostrożniej, jednak na pewno nie zaburzy ono charakteru wnętrza. Można wybierać chociażby modne złote lampy, ramy mebli i dodatki dekoracyjne.

..  Styl amerykański we wnętrzach >>>

Różne pomieszczenia w stylu hampton

Salon w stylu hampton. Wnętrza z Long Island zachwycają przede wszystkim wygodą. Dlatego centrum salonu powinna stanowić okazała, przepastna sofa (albo narożnik) – biała, kremowa, beżowa. To podstawowe kolory mebli w stylu hampton. Jeśli chcemy wprowadzić błękit lub granat, najlepiej zrobić to za pomocą dodatkowych mebli – np. foteli (całych granatowych bądź w biało-granatowe pasy marynarskie). Stoliki? Najlepiej białe albo w naturalnych odcieniach drewna. Podobnie postępujemy z komodami, regałami, szafkami, choć tu zalecana jest przede wszystkim biel w całej palecie odcieni.

Kuchnia w stylu hampton. Jest bardzo „amerykańska”, a więc mocno osadzona w klasyce (frezowane fronty szafek kuchennych, dekoracyjne uchwyty) i koniecznie z wyspą kuchenną. Zabudowa? Najlepiej biała, wyróżniające się mogą być uchwyty szafek. Zabudowane meble warto przeplatać z witrynami, które posłużą do ekspozycji naczyń. Mile widziane są też eleganckie materiały wykończeniowe – zwłaszcza biały marmur (lub dobre jakościowo imitacje). Wyspa może się również odróżniać barwą od zabudowy. To dobra okazja, by „podarować” jej odrobinę błękitu, turkusu, granatu albo mniej zasadniczo – szmaragdowej zieleni.

Sypialnia w stylu hampton. Pomieszczenie służy do relaksu i wypoczynku, a to jednoznacznie kojarzy się ze stylem hampton. Nic zatem dziwnego, że właśnie w sypialni doskonale można nim grać i go twórczo rozwijać. Podstawę stanowi wygodne, okazałe łóżko – najlepiej z miękkim zagłówkiem (białym, beżowym, kremowym, szarym, niebieskim). Dobrze sprawdzi się też łóżko z baldachimem, które można ozdobić zwiewnymi tkaninami. Puszystych, miękkich materiałów może być jak najwięcej, tak by solidnie zadbać o komfort. W detalach – takich jak lampki nocne – warto przemycić nieco stylu glamour.

Łazienka w stylu hampton. Barwa podstawowa? Biel! Dzięki temu nawet bardzo małe pomieszczenie optycznie zyska więcej centymetrów. Dobrze sprawdzą się też szklane oraz chromowane akcenty, a także drewniane i plecione. Urządzając łazienkę w stylu hampton, myślmy o niej w kategoriach domowego SPA. Lepsza więc będzie wanna zamiast prysznica (albo wanna z prysznicem!), najlepiej wolnostojąca, jeśli pozwala na to metraż.

Przedpokój w stylu hampton. Pomieszczenie niekiedy zaniedbywane, a przecież stanowi zaproszenie do mieszkania czy domu. Warto więc i tam wprowadzić nieco elementów w stylu hampton. Znów koncentrujemy się na bieli, tym bardziej że ładnie doświetli pomieszczenie (zwykle jest w nim mało światła). Jeśli decydujesz się na szafę do zabudowy, wybierz tę całkowicie przeszkloną bądź z białym frontem. Dodatkowe meble i akcesoria (szafka na buty, konsola, lustro, wieszak, półki) również powinny być białe albo kremowe, beżowe, błękitne czy w naturalnych odcieniach drewna. W detalach świetnie wypadnie granat albo kolor morski.

Sonda
Najlepsza podłoga w domu to...
Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE