Styl hampton, czyli eleganckie wnętrza w stylu nadmorskim

2022-06-07 10:04

Jeśli lubisz elegancję z pewną dozą wakacyjnego luzu, spokojne kolory i morskie motywy, to styl hampton, czyli aranżacja wnętrza w klimacie letnich domów rodem z Long Island, z pewnością ci się spodoba. Czym charakteryzuje się ten styl nadmorski i jak wyglądają modne aranżacje zgodnie z jego zasadami?

Spis treści

  1. Styl hampton - co to jest i skąd pochodzi?
  2. Aranżacja wnętrz w stylu hampton
  3. Styl hampton: kolory
  4. Meble w stylu hampton
  5. Styl hampton: dodatki i dekoracje
  6. Różne pomieszczenia w stylu hampton

Styl hampton - co to jest i skąd pochodzi?

East Hampton i South Hampton to nadmorskie miejscowości we wschodniej części Long Island, ulubione wakacyjne miejsca zamożnych nowojorczyków. Po dwóch godzinach jazdy samochodem znajdują oni relaks w cudownym otoczeniu i aurze luksusu. Mieszkają pięknie: w domach o charakterze rezydencji lub mniejszych cottage, zwykle przy plaży, z widokiem na morze. I to właśnie stamtąd wywodzą się aranżacje wnętrz w stylu hampton (inaczej styl hamptons lub hamptons style). Są eleganckie, ale z dużą dozą klasyki. Ponadto zawsze kojarzą się z wakacjami.

Styl hampton charakteryzuje się wyrafinowaną prostotą. Bliskość morza stała się naturalną inspiracją w kwestii doboru kolorów, materiałów i motywów dekoracyjnych w aranżacji wnętrz w stylu hampton. Stąd też wynika mocne pokrewieństwo ze stylem marynistycznym, tyle że w hampton pojawia się znacznie więcej klasycznej elegancji.

Aranżacja wnętrz w stylu hampton

Styl hampton w aranżacji wnętrz zyskał popularność na całym świecie, ale pozostał eleganckim i wcale nietrudnym do zaaranżowania. Jeśli się na niego zdecydujesz, to taka aranżacja wnętrz sprawi, że zawsze będziesz mieć wrażenie, że jesteś na wakacjach.

Jak wygląda taka aranżacja wnętrz w stylu hampton z bliska, można się było przekonać, oglądając film Lepiej późno niż później. Dom bohaterki i jego wnętrza sprawiają wrażenie, jakby powstały, by cieszyć mieszkańców harmonią, przepastnymi kanapami, ciepłym światłem lamp, urodą przedmiotów. To właśnie jest styl hampton w aranżacji wnętrz.

..  Styl marynistyczny we wnętrzach >>>

Styl hampton: kolory

Co składa się na idealną aranżację wnętrza w stylu hampton? Przede wszystkim wyznacznikiem są spokojne kolory: złamane biele, sprane szarości i błękity, naturalne kolory drewna, piasku i kamieni – najczęściej bez mocnych akcentów zaburzających spokój. Do tego dochodzi blask srebra eleganckich bibelotów, czasem też pojawia się odrobina złotych czy mosiężnych refleksów.

Warto wiedzieć: jeśli lubisz biel, ale niekoniecznie w chłodnych tonacjach typowych dla stylu skandynawskiego, postaw na styl hampton. Tu każdy odcień bieli – jako baza aranżacji – sprawdzi się doskonale. Odcienie drewna, beże, a także niebieskiego zwyczajowo wprowadza się za pomocą dodatków i dekoracji. A więcej kolorów? „Ortodoksyjni” miłośnicy stylu hampton mogą powiedzieć stop, jednak nie musimy się tego trzymać. Dla ożywienia przyda się odrobina czerwieni – najlepiej w postaci elementów dekoracyjnych charakterystycznych dla morza i stylu nadmorskiego. Dobrze wypadnie też koral – zwłaszcza jako motyw koralowców, a jakże.

Co zaś z podłogą? Tu również warto trzymać się jasnych tonacji drewna, a także podłóg bielonych. Ponieważ styl hampton to szyk i elegancja w letnim wydaniu, raczej należy unikać tańszych zamienników dla drewna. Naturalny surowiec w postaci desek lub paneli stanowi najlepszy wybór. Żeby aranżacja była bardziej dynamiczna, można również sięgnąć po ciemne drewno, które ładnie kontrastuje z bielą.

Meble w stylu hampton

Aranżacja wnętrz w stylu hampton lubi meble z różnych epok, czyli eklektyczny miks starego z nowym, ale bez szaleństw. Nie razi plażowy wyplatany fotel obok ludwika czy vintage’owego stolika. Warto stawiać na proste formy z ciemnego lub bielonego drewna, ale mile widziane są też toczone nóżki lub solidne krzyżaki. Kolejny ważny element wnętrza to rozłożyste kanapy w pokrowcach z lnu lub grubego płótna, mnóstwo foteli i stolików pod lampy. W aranżacjach spod znaku hamptons style dobrze wypadają również pikowane fotele i sofy chesterfield, jednak najlepiej w białym, kremowym bądź beżowym (ewentualnie niebieskim) obiciu – nie zaś skórzane.

Styl hampton: dodatki i dekoracje

Aranżacja wnętrz w stylu hampton to także dekoracje: czarno-białe zdjęcia, wyłowione z morza kamienie, muszle, koralowce. Do tego stylowe wiosło (koniecznie stare, z widoczną patyną czasu), potwierdzające morski, wakacyjny charakter aranżacji wnętrz. Przydadzą się też inne motywy marynistyczne – zwłaszcza na tkaninach do wnętrza, ale też w postaci fotografii, grafik, obrazów. W stylu hampton widać też spory wpływ amerykańskich mieszkań spod znaku stylu glamour. Dlatego przyda się odrobina blasku: srebra, chromowanych detali, szkła. Ze złotem warto postępować ostrożniej, jednak na pewno nie zaburzy ono charakteru wnętrza. Można wybierać chociażby modne złote lampy, ramy mebli i dodatki dekoracyjne.

..  Styl amerykański we wnętrzach >>>

Różne pomieszczenia w stylu hampton

Salon w stylu hampton. Wnętrza z Long Island zachwycają przede wszystkim wygodą. Dlatego centrum salonu powinna stanowić okazała, przepastna sofa (albo narożnik) – biała, kremowa, beżowa. To podstawowe kolory mebli w stylu hampton. Jeśli chcemy wprowadzić błękit lub granat, najlepiej zrobić to za pomocą dodatkowych mebli – np. foteli (całych granatowych bądź w biało-granatowe pasy marynarskie). Stoliki? Najlepiej białe albo w naturalnych odcieniach drewna. Podobnie postępujemy z komodami, regałami, szafkami, choć tu zalecana jest przede wszystkim biel w całej palecie odcieni.

Kuchnia w stylu hampton. Jest bardzo „amerykańska”, a więc mocno osadzona w klasyce (frezowane fronty szafek kuchennych, dekoracyjne uchwyty) i koniecznie z wyspą kuchenną. Zabudowa? Najlepiej biała, wyróżniające się mogą być uchwyty szafek. Zabudowane meble warto przeplatać z witrynami, które posłużą do ekspozycji naczyń. Mile widziane są też eleganckie materiały wykończeniowe – zwłaszcza biały marmur (lub dobre jakościowo imitacje). Wyspa może się również odróżniać barwą od zabudowy. To dobra okazja, by „podarować” jej odrobinę błękitu, turkusu, granatu albo mniej zasadniczo – szmaragdowej zieleni.

Sypialnia w stylu hampton. Pomieszczenie służy do relaksu i wypoczynku, a to jednoznacznie kojarzy się ze stylem hampton. Nic zatem dziwnego, że właśnie w sypialni doskonale można nim grać i go twórczo rozwijać. Podstawę stanowi wygodne, okazałe łóżko – najlepiej z miękkim zagłówkiem (białym, beżowym, kremowym, szarym, niebieskim). Dobrze sprawdzi się też łóżko z baldachimem, które można ozdobić zwiewnymi tkaninami. Puszystych, miękkich materiałów może być jak najwięcej, tak by solidnie zadbać o komfort. W detalach – takich jak lampki nocne – warto przemycić nieco stylu glamour.

Łazienka w stylu hampton. Barwa podstawowa? Biel! Dzięki temu nawet bardzo małe pomieszczenie optycznie zyska więcej centymetrów. Dobrze sprawdzą się też szklane oraz chromowane akcenty, a także drewniane i plecione. Urządzając łazienkę w stylu hampton, myślmy o niej w kategoriach domowego SPA. Lepsza więc będzie wanna zamiast prysznica (albo wanna z prysznicem!), najlepiej wolnostojąca, jeśli pozwala na to metraż.

Przedpokój w stylu hampton. Pomieszczenie niekiedy zaniedbywane, a przecież stanowi zaproszenie do mieszkania czy domu. Warto więc i tam wprowadzić nieco elementów w stylu hampton. Znów koncentrujemy się na bieli, tym bardziej że ładnie doświetli pomieszczenie (zwykle jest w nim mało światła). Jeśli decydujesz się na szafę do zabudowy, wybierz tę całkowicie przeszkloną bądź z białym frontem. Dodatkowe meble i akcesoria (szafka na buty, konsola, lustro, wieszak, półki) również powinny być białe albo kremowe, beżowe, błękitne czy w naturalnych odcieniach drewna. W detalach świetnie wypadnie granat albo kolor morski.

Sonda
Najlepsza podłoga w domu to...
Elegancka kuchnia w bieli, architekci WZ Studio