Styl marynistyczny we wnętrzach: meble, dodatki, dekoracje i kolory KROK PO KROKU

2017-07-11 18:17

Styl marynistyczny to sposób na urządzenie nie tylko letniego domu, lecz także mieszkania w mieście, gdy zechcemy na co dzień czuć się jak na wakacjach. Znakiem rozpoznawczym wnętrz w stylu marynistycznym są świeże barwy - głównie biel, błękit, odcienie piasku i łagodne brązy. A w dodatkach i dekoracjach królują motywy związane z życiem w rytm fal!

Spis treści

  1. Styl marynistyczny krok po kroku
  2. Styl marynistyczny: dodatki i motywy dekoracyjne
  3. Styl marynistyczny w różnych pomieszczeniach
  4. Marynistyczne inspiracje: GALERIE ZDJĘĆ

Wprowadźmy do domu trochę wakacyjnego luzu oraz kolorów pożyczonych od nieba i wody. Styl marynistyczny ma tak wiele odmian, że będziemy mieć przednią zabawę, wybierając dekoracje pasujące do naszego wnętrza. Koniecznie zaprośmy morską faunę, florę i kilka mew!

Styl marynistyczny krok po kroku

Warto mieć schowanych kilka dekoracji lub tkanin, po które sięgniemy przed sezonem, by wprowadzić do domu pożądany przez nas relaksujący nastrój. Białe, kremowe lub szare ściany ułatwią sytuację, bo idealnie pasują do naszego stylu. Przed dokuczliwym upałem najlepiej skryć się w pokoju klimatyzowanym albo… w zimnych kolorach, więc gamę barw rozszerzamy o kilka jakby spranych czy spłowiałych niebieskości i szarości, zestawiając je ze złamaną bielą. Czasem, w razie potrzeby, dodajemy trochę ekscytującego granatu czy kroplę czerwieni. Sprawdzą się także odcienie turkusu nawiązujące do barwy południowych mórz. Do nich daj koralowe dodatki – w kolorze i kształcie.

Nie przegap: Kolor granatowy we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Styl marynistyczny: dodatki i motywy dekoracyjne

Styl marynistyczny ma kilka odmian. Można pójść w stronę Hampton, czyli wyrafinowanej elegancji przełamanej pewną dozą plażowej beztroski, albo skromniejszej wersji, która także miewa rozmaite przejawy, bardziej dosłownie lub luźno nawiązujące do morskiej tematyki. W każdym przypadku zależy nam na wrażeniu świeżości i lekkości. Zasłony i poduszki w biało-granatowe pasy są tak bardzo charakterystyczne, że nie potrzeba już wiele więcej. Oczywiście przydadzą się niewielkie dekoracje podkreślające nasze marynarskie intencje.

.. Marynistyczne DIY: zajrzyj do galerii po inspiracje i samodzielnie wykonaj dodatki do wnętrza

Miłośnikom natury polecamy kolekcje kamieni lub muszli, np. w dużych szklanych słojach, albo kawał drewna wysmaganego wiatrem, przywieziony z urlopu. Będzie jak najpiękniejsza rzeźba. Cudownie wygląda przezroczyste jasne szkło. Słoje i butle można przerobić na podstawy lamp albo ustawić z nich kompozycję.

Jeśli twoja kanapa niezbyt pasuje do wakacyjnego nastroju, ubierz ją w gładkie lub pasiaste płótno. Zszyj kilka brytów materiału w dużą płachtę i narzuć ją na sofę. Nadmiar tkaniny zwiąż w dekoracyjne węzły. Nie muszą być marynarskie. Jeśli nie chcesz utonąć w mglistych odcieniach, zastosuj wesołe akcenty. Proporczyki, poduszki i zasłony w granacie i czerwieni, w paski łączone z bielą ożywią wnętrze.

Tapeta w biało-niebieskie pasy w stylu marynistycznym

Autor: materiały prasowe

Niesamowita tapeta w stylu marynistycznym, mat. prasowe: ardeco.pl

Wnętrza w stylu marynistycznym w pigułce

Kolory stylu marynistycznego: biel, różne odcienie niebieskiego (błękit, turkus, granat, navy blue), beż, jasne brązy.

Dekoracje w stylu marynistycznym: okręty, liny marynarskie, stery, kotwice, muszle, bulaje, kompasy, busole.

Meble w stylu marynistycznym: białe, lekkie komody i regały, plecione krzesła i fotele, skrzynie oraz kufry do przechowywania (zamiast szafek).

Motywy zdobnicze: biało-niebieskie pasy, fauna morska (ryby, rozgwiazdy, ośmiornice), statki, oznaczenia portowe i okrętowe, mapy, symbole pirackie.

Styl marynistyczny w różnych pomieszczeniach

Dodatki do domu w stylu marynistycznym pojawiają się w sklepach zazwyczaj w wiosennych i letnich kolekcjach. Możemy wtedy kupić pościel do sypialni z wzorem muszli i rozgwiazd, porcelanę stołową z kotwicami, falami i sylwetkami ryb w kolorze niebieskim. Do pokoju dziennego zawsze warto zwrócić uwagę na poszewki na poduszki z motywami morskimi. Świetnie sprawdzą się też wazony podobnie dekorowane.

Nie przegap: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

W pokoju chłopca możemy zawiesić drewniane półki na linach marynarskich, a na nich ustawić modele statków, ramki z wzorami węzłów marynarskich lub okrągłe ramki na zdjęcia przypominające bulaje. Formy tych ostatnich odnajdą się również w łazience jako okrągłe lustra nad umywalkami. Taką biało-niebieską kolorystykę dobrze jest przełamać kroplą czerwieni. Nie zapominajmy też oczywiście o dodatkach z rozbielonego drewna (wyglądają, jakby długo moczyły się w morzu) albo prawdziwego driftwoodu, czyli drewna wyrzuconego przez morze. Często wykorzystuje się je jako podstawę lampy stołowej bądź stolika kawowego.

Marynistyczne inspiracje: GALERIE ZDJĘĆ

10 pięknych aranżacji salonu