Sofa chesterfield: mebel nie tylko klasyczny. GALERIA ZDJĘĆ

2019-07-25 15:53

Sofa chesterfield to klasyk stylu angielskiego i kolonialnego, a także pożądany element wystroju eleganckiego gabinetu, zacisznej biblioteki i dostojnego salonu – ale nie tylko. Jaką historię ma kanapa chesterfield? Co warto wiedzieć o meblach tego rodzaju?

Spis treści

  1. Sofa chesterfield – jaką ma historię?
  2. Warianty wykończeń sofy
  3. Kanapa chesterfield – warianty formy
  4. Sofa chesterfield we wnętrzu
  5. Klasyka plus nowoczesność. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Sofa chesterfield – jedna z ponadczasowych ikon designu – to typ obszernej skórzanej kanapy o niewidocznej konstrukcji i zintegrowanej bryle, na którą składają się: niskie siedzisko tworzone przez dużych rozmiarów płaskie poduchy, prosty zaplecek i masywne, wyokrąglone, wywinięte na zewnątrz podłokietniki tej samej wysokości co oparcie. Najbardziej charakterystycznym rysem sofy chesterfield są głębokie pikowania pokrywające wszystkie części mebla z wyjątkiem poduch siedziska, uzyskane za sprawą regularnie i gęsto rozmieszczonych guzików.

Czytaj też: Klasyczne meble do salonu: 10 pomysłów na salon w stylu klasycznym

Sofa chesterfield – jaką ma historię?

Historycy sztuki stosowanej powstanie sofy chesterfield datują na wiek XVIII i wiążą z osobą Philipa Dormera Stanhope’a, hrabiego Chesterfieldu, który w świetle przekazów miał złożyć zamówienie na sofę dla gentlemana – siedzisko umożliwiające komfortowy wypoczynek w dostojnej pozycji z wyprostowanymi plecami.

W rezultacie powstał mebel naprawdę męski – kanapa o prostej jak na XVIII wiek formie, która za całą ozdobę ma chłodną w dotyku tapicerkę z wyprawianej skóry pikowaną w charakterystyczny, zrygoryzowany sposób. Sofa chesterfield, łącząca w sobie wygodę i powściągliwą elegancję, w krótkim czasie stała się obowiązkowym elementem wyposażenia londyńskich klubów gentlemanów oraz gabinetów mężczyzn z wyższych sfer. Z nimi też kojarzy się do dziś.

Światowe uznanie kanapa chesterfield zyskała w epoce wiktoriańskiej, gdy niezliczeni brytyjscy urzędnicy i oficerowie wysyłani we wszystkie zakątki  „imperium, nad którym nie zachodziło Słońce”, chętnie zabierali z sobą meble – sofy i fotele – w typie chesterfield. W ten sposób właśnie klasyczny atrybut wyróżniający styl angielski stał się częścią charakteryzującą styl kolonialny.

Zobacz też: Ponadczasowa elegancja w mieszkaniu

Warianty wykończeń sofy

Tradycyjna sofa chesterfield wykonana jest z naturalnej skóry licowej w kolorze brązowym lub czarnym. Na przestrzeni dekad i stuleci powstało jednak wiele innych wariantów tego mebla, wypływających albo z twórczej reinterpretacji klasycznego wzorca, albo z gry z konwencją.

Przede wszystkim więc skórzane kanapy chesterfield występują dziś w szerokiej palecie barw. Popularne są m.in. te w odcieniach butelkowej zieleni i głębokiej czerwieni. Oprócz skóry do obijania chesterfield mebli wykorzystuje się też nubuk, alcantarę, aksamit i inne tkaniny, nie tylko jednobarwne.

W klasycznym wzorcu sofy chesterfield guziki obciągnięte są materiałem, z którego wykonana jest tapicerka. Współcześnie jednak do pikowania używa się także guzików o kontrastowej kolorystyce. W stylu glamour święcą zaś triumfy sofy pikowane kryształami Swarovskiego.

Nie przegap: Aranżacja wnętrz w stylu glamour. Eleganckie wnętrza domu

Kanapa chesterfield – warianty formy

Współczesne sofy chesterfield różnią się między sobą także formą. Obok klasycznej, 2-osobowej, znajdziemy też modele 3- lub 4-osobowe. Większość ma dzielone poduchy siedzenia, sygnalizujące przestrzeń przewidzianą dla każdej osoby – ale niektóre mają poduchy zunifikowane.

Tradycyjnym rozwiązaniem jest prosta linia podłokietników i zaplecka, producenci oferują jednak również sofy chesterfield z zapleckiem obniżającym się w centralnej części albo z podłokietnikami rozchylonymi na boki. Niekiedy sofę chesterfield ustawia się na kilkunasto- lub dwudziestoparocentymetrowych (jak w XVIII wieku) albo nawet wyższych nóżkach, dzięki czemu mebel nabiera lekkości.

Uzasadnienie i funkcjonalne, i historyczne mają też sofy chesterfield z wierzchem podłokietników spłaszczonym i usztywnionym tak, by mógł służyć za tacę do ostawienia szklaneczki czy popielniczki albo odłożenia książki.

Sofa chesterfield we wnętrzu

O czym już była mowa, sofy i fotele chesterfield to nieodłączne elementy wystroju wnętrza w stylu angielskim, a także meble pożądane w eleganckim gabinecie konserwatywnego mężczyzny, zacisznej bibliotece – jak ta na zamku w Łańcucie – i w salonie o formalnym charakterze.

Klasyczna kanapa chesterfield, ikona wnętrzarskiego konserwatyzmu, znakomicie wpasowuje się w styl loftowy. Będzie tu w interesujący sposób kontrastować z surową czy minimalistyczną estetyką pozostałych elementów wyposażenia.

Inne niż sofa chesterfield meble, jak wszelkiego typu fotele, pufy, krzesła czy łóżka o tapicerowanych i pikowanych zagłówkach wprowadzić możemy zresztą do niemalże każdego wnętrza i to o dowolnym charakterze. Możliwości wykończenia sofy i innych mebli w typie chesterfield jest tak wiele, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Czytaj też: Styl loftowy: trendy. Meble i dodatki loftowe

Klasyka plus nowoczesność. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Klasyka i nowoczesność prowadzą nieustający dialog we wnętrzach. Z ich miksowania, kreatywnego łączenia powstają zaś oryginalne, efektowne, jedyne w swoim rodzaju aranżacje. Najlepsze dowody znajdziesz w galeriach zdjęć z prawdziwych mieszkań.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE