Sofa chesterfield: mebel nie tylko klasyczny. GALERIA ZDJĘĆ

2019-07-25 15:53

Sofa chesterfield to klasyk stylu angielskiego i kolonialnego, a także pożądany element wystroju eleganckiego gabinetu, zacisznej biblioteki i dostojnego salonu – ale nie tylko. Jaką historię ma kanapa chesterfield? Co warto wiedzieć o meblach tego rodzaju?

Sofa chesterfield – jedna z ponadczasowych ikon designu – to typ obszernej skórzanej kanapy o niewidocznej konstrukcji i zintegrowanej bryle, na którą składają się: niskie siedzisko tworzone przez dużych rozmiarów płaskie poduchy, prosty zaplecek i masywne, wyokrąglone, wywinięte na zewnątrz podłokietniki tej samej wysokości co oparcie. Najbardziej charakterystycznym rysem sofy chesterfield są głębokie pikowania pokrywające wszystkie części mebla z wyjątkiem poduch siedziska, uzyskane za sprawą regularnie i gęsto rozmieszczonych guzików.

Czytaj też: Klasyczne meble do salonu: 10 pomysłów na salon w stylu klasycznym

Sofa chesterfield – jaką ma historię?

Historycy sztuki stosowanej powstanie sofy chesterfield datują na wiek XVIII i wiążą z osobą Philipa Dormera Stanhope’a, hrabiego Chesterfieldu, który w świetle przekazów miał złożyć zamówienie na sofę dla gentlemana – siedzisko umożliwiające komfortowy wypoczynek w dostojnej pozycji z wyprostowanymi plecami.

W rezultacie powstał mebel naprawdę męski – kanapa o prostej jak na XVIII wiek formie, która za całą ozdobę ma chłodną w dotyku tapicerkę z wyprawianej skóry pikowaną w charakterystyczny, zrygoryzowany sposób. Sofa chesterfield, łącząca w sobie wygodę i powściągliwą elegancję, w krótkim czasie stała się obowiązkowym elementem wyposażenia londyńskich klubów gentlemanów oraz gabinetów mężczyzn z wyższych sfer. Z nimi też kojarzy się do dziś.

Światowe uznanie kanapa chesterfield zyskała w epoce wiktoriańskiej, gdy niezliczeni brytyjscy urzędnicy i oficerowie wysyłani we wszystkie zakątki  „imperium, nad którym nie zachodziło Słońce”, chętnie zabierali z sobą meble – sofy i fotele – w typie chesterfield. W ten sposób właśnie klasyczny atrybut wyróżniający styl angielski stał się częścią charakteryzującą styl kolonialny.

Zobacz też: Ponadczasowa elegancja w mieszkaniu

Warianty wykończeń sofy

Tradycyjna sofa chesterfield wykonana jest z naturalnej skóry licowej w kolorze brązowym lub czarnym. Na przestrzeni dekad i stuleci powstało jednak wiele innych wariantów tego mebla, wypływających albo z twórczej reinterpretacji klasycznego wzorca, albo z gry z konwencją.

Przede wszystkim więc skórzane kanapy chesterfield występują dziś w szerokiej palecie barw. Popularne są m.in. te w odcieniach butelkowej zieleni i głębokiej czerwieni. Oprócz skóry do obijania chesterfield mebli wykorzystuje się też nubuk, alcantarę, aksamit i inne tkaniny, nie tylko jednobarwne.

W klasycznym wzorcu sofy chesterfield guziki obciągnięte są materiałem, z którego wykonana jest tapicerka. Współcześnie jednak do pikowania używa się także guzików o kontrastowej kolorystyce. W stylu glamour święcą zaś triumfy sofy pikowane kryształami Swarovskiego.

Nie przegap: Aranżacja wnętrz w stylu glamour. Eleganckie wnętrza domu

Kanapa chesterfield – warianty formy

Współczesne sofy chesterfield różnią się między sobą także formą. Obok klasycznej, 2-osobowej, znajdziemy też modele 3- lub 4-osobowe. Większość ma dzielone poduchy siedzenia, sygnalizujące przestrzeń przewidzianą dla każdej osoby – ale niektóre mają poduchy zunifikowane.

Tradycyjnym rozwiązaniem jest prosta linia podłokietników i zaplecka, producenci oferują jednak również sofy chesterfield z zapleckiem obniżającym się w centralnej części albo z podłokietnikami rozchylonymi na boki. Niekiedy sofę chesterfield ustawia się na kilkunasto- lub dwudziestoparocentymetrowych (jak w XVIII wieku) albo nawet wyższych nóżkach, dzięki czemu mebel nabiera lekkości.

Uzasadnienie i funkcjonalne, i historyczne mają też sofy chesterfield z wierzchem podłokietników spłaszczonym i usztywnionym tak, by mógł służyć za tacę do ostawienia szklaneczki czy popielniczki albo odłożenia książki.

Sofa chesterfield we wnętrzu

O czym już była mowa, sofy i fotele chesterfield to nieodłączne elementy wystroju wnętrza w stylu angielskim, a także meble pożądane w eleganckim gabinecie konserwatywnego mężczyzny, zacisznej bibliotece – jak ta na zamku w Łańcucie – i w salonie o formalnym charakterze.

Klasyczna kanapa chesterfield, ikona wnętrzarskiego konserwatyzmu, znakomicie wpasowuje się w styl loftowy. Będzie tu w interesujący sposób kontrastować z surową czy minimalistyczną estetyką pozostałych elementów wyposażenia.

Inne niż sofa chesterfield meble, jak wszelkiego typu fotele, pufy, krzesła czy łóżka o tapicerowanych i pikowanych zagłówkach wprowadzić możemy zresztą do niemalże każdego wnętrza i to o dowolnym charakterze. Możliwości wykończenia sofy i innych mebli w typie chesterfield jest tak wiele, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Czytaj też: Styl loftowy: trendy. Meble i dodatki loftowe

Klasyka plus nowoczesność. Zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Klasyka i nowoczesność prowadzą nieustający dialog we wnętrzach. Z ich miksowania, kreatywnego łączenia powstają zaś oryginalne, efektowne, jedyne w swoim rodzaju aranżacje. Najlepsze dowody znajdziesz w galeriach zdjęć z prawdziwych mieszkań.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

Wakacyjny, kolorowy, radosny. Taki jest lipcowy numer „M jak Mieszkanie” . Prezentujemy w nim inspirujące zestawy mebli oraz dodatków na balkon i taras - w różnych stylach, na każdy metraż.

Kup dostęp od 1 zł
M jak Mieszkanie - Lipiec 2021