Wyspa kuchenna: wymiary, projekty, zdjęcia. Robimy wyspę kuchenną - przewodnik architektów wnętrz

2020-06-25 11:47

Wyspa kuchenna to funkcjonalne i modne rozwiązanie dla osób mających dużą kuchnię. Wyspa kuchenna: wymiary i projekty, zobacz jak ją zaprojektować bez błędów. W zależności od upodobań, wyspa kuchenna może stanowić blat roboczy, miejsce do przechowywania, zmywania, gotowania albo jedzenia. Będąc elementem architektury kuchennego wnętrza, organizuje ona przestrzeń, tym samym wyznaczając granicę pomiędzy strefami w otwartych pomieszczeniach.

Spis treści

  1. Wyspa kuchenna projekt
  2. Wyspa kuchenna z funkcją pełnowartościowej kuchni
  3. Funkcjonalny okap bohaterem wyspy kuchennej
  4. Wyspa kuchenna wymiary
  5. Wyspa kuchenna zalety
  6. Wyspa kuchenna nie jest dobra, jeśli
  7. W kuchni z wyspą obowiązuje inny styl pracy
  8. Wyspa kuchenna: wyspa z instalacjami
  9. Wyspa kuchenna: funkcjonalnie zagospodarowana kuchnia z wyspą
  10. Wyspa kuchenna i wymagania techniczne: o czym warto pamiętać?
  11. Galerie zdjęć: wyspa kuchenna inspiracje

Wyspa kuchenna to funkcjonalny blat usytuowany poza ciągiem mebli kuchennych. Gdzie się sprawdzi? Wyspa kuchenna stanowi idealne rozwiązanie w dużych i przestronnych wnętrzach. Dobrze zaprojektowana i rozbudowana, może pełnić rolę całej kuchni.

Wyspa kuchenna prostopadłościenna, w formie stołu, o jednej lub dwu wysokościach blatu – będzie idealnym zagospodarowaniem kuchennego metrażu i łącznikiem. Nie tylko poszczególnych stref, ale także łącznikiem miejsc i ludzi. Zobacz przewodnik architektów po wnętrzach kuchni z wyspą w roli głównej!

Wyspa kuchenna projekt

Układ kuchni, gdzie wszystkie sprzęty i meble kuchenne ustawione są pod ścianą powoli odchodzi do przeszłości. Projektowanie kuchni coraz częściej przynajmniej jeden fragment zabudowy odsuwa od brzegu ścian i ustawia pośrodku kuchni. Modna jest wyspa kuchenna. Sprawdź, czy taki projekt kuchni będzie dobry do twojego wnętrza!

Sprawdź też: oświetlenie kuchni

Wyspa kuchenna to nic innego jak wolno stojące stanowisko pracy nie związane z ciągiem zabudowy kuchennej przy ścianie. Projekt kuchni zazwyczaj uwzględnia wyspę kuchenną z płytą obudowaną blatem, zlewozmywakiem albo tylko blatem roboczym umieszczony na stelażu lub wbudowany w szafki.

Na wyspie w kuchni można urządzić miejsce do jedzenia, uzupełniając ją o wyższy barek kuchenny lub niższy stolik śniadaniowy. Możliwości jest wiele, ale warto wiedzieć, że na takie kuchnie można sobie pozwolić tylko w określonych warunkach. Wyspa jest bardzo wymagająca! Jak na teatralnej scenie.

Wyspa kuchenna z funkcją pełnowartościowej kuchni

Najnowsze trendy wnętrzarskie sytuują wyspę kuchenną na pozycji przejmującej funkcje całej kuchni. Wówczas, zamiast tradycyjnej zabudowy kuchennej – w centrum wnętrza umieszcza się multifunkcjonalny mebel.

Architektka, Agnieszka Stefańska wyjaśnia, że aktualne systemy i możliwości techniczne umożliwiają schowanie wszystkich sprzętów typowo kuchennych tak, aby nie były one widoczne na projektowaniej wyspie w kuchni. W tym celu najczęściej wykorzystuje się okapy i łamane baterie chowane w blacie czy płyty grzewcze zlicowane z blatem. Takie rozwiązanie pozwala na zlokalizowanie wyspy kuchennej w centrum pokoju dziennego, nie ujmując jej aranżacji szyku i stylu.

Coraz popularniejsze staje się wykorzystywanie dość nowoczesnych materiałów do wykończenia wyspy kuchennej, takich jak kamień, szkło czy skały granitowe, które idealnie spisują się w roli zamiennika tradycyjnych frontów szafek kuchennych. Architekci mają także idealne rozwiązanie dla osób z nieco mniejszą przestrzenią kuchenną, uniemożliwiającą zaprojektowanie oddzielnej jadalni. W takim wnętrzach, można połączyć zarówno funkcję wyspy, jak i funkcję jadalną. W tym wypadku, do stołu o tradycyjnej wysokości możemy dobudować elementy nieco podwyższone, np. blat ze zlewozmywakiem. Najlepiej tutaj zaprezentują się zestawienie różnorodnych materiałów.

Funkcjonalny okap bohaterem wyspy kuchennej

Najczęściej okap dostosowywany jest do wyspy kuchennej pod względem funkcjonalności, ale także pod względem jego estetyki. Do wyboru mamy okapy zabudowane - w przypadku górnych szafek nad wyspą, ale także wolno stojące. Projektanci coraz częściej stawiają na okapy montowane w suficie. Projektując wyspę kuchenną, należy zadbać o doskonałe doświetlenie tej sfery.

Warto pamiętać, że okap wyposażony jest dodatkowo w źródło światła i tym samym często może pełnić również rolę lampy. Na rynku dostępnych jest wiele modeli okapów, które estetyką przypominają dekoracyjną oprawę oświetlenia. Według architektów, Anny i Marka Lorens, nad wyspami, w których zamontowany jest jedynie zlew, dopuszcza się zastosowanie ozdobnych lampy, które mają za zadanie oświetlenie całego pomieszczenia. Pamiętajmy jednak, że przy blacie roboczym najlepiej zaprezentuje się intensywne skupione światło, natomiast dekoracyjne modele oświetlenia - wyznaczą strefę jadalnianą.

Wyspa kuchenna wymiary

Wyspa kuchenna nie musi być duża, za to wokół niej potrzeba sporo miejsca. Jeśli dysponujemy kuchnią przypominającą wąską kiszkę, zapomnijmy o zabudowie na wyspie. Między nią a ścianami lub przyścienną zabudową musi być zachowany odpowiedni odstęp – przy wyspie i szafkach kuchennych musimy wygodnie się przemieszczać, ale także swobodnie poruszać: obracać się, schylać, sięgać po naczynia i produkty. Minimalna odległość wyspy od szafek lub ścian wynosi 90 cm, ale będzie wygodniej, jeśli będzie ona większa.

Jeśli kuchnia jest zamknięta, jej powierzchnia nie może być mniejsza niż 20 m2. Na większą swobodę można sobie pozwolić w wypadku kuchni otwartej. Wyspa może stanowić wtedy granicę między kuchnią a salonem: wówczas pomieszczenie kuchenne nie musi być tak obszerne, jak w przypadku kuchni zamkniętej. Znacznie ważniejszy jest wtedy kształt: powinno być ono otwarte wzdłuż dłuższego boku.

Wyspa kuchenna zalety

Wyspa kuchenna to idealne rozwiązanie dla osób kochających gotowanie, ceniących towarzystwo i lubiących designerskie wnętrza. Ten modny i funkcjonalny element aranżacji kuchni stawia tylko jeden warunek: potrzebuje przestrzeni. Minimum miejsca na sam mebel (czyli wyspę kuchenną) to 120x100 cm. Do tego trzeba doliczyć wolną przestrzeń umożliwiającą nieograniczony dostęp do wolno stojącej wyspy kuchennej z każdej ze stron.

Jeśli zastanawiamy się nad wyspą kuchenną, decyzję warto podjąć na początku projektowania kuchni – radzą architekci Anna i Marek Lorens. Wyspa w kuchni często wymaga poprowadzenia pod posadzką instalacji doprowadzających wodę, prąd czy gaz.

Wyspa kuchenna nie jest dobra, jeśli

...nie lubimy gotować lub traktujemy tę czynność jako przykry obowiązek wart ukrycia. Wyspa zmienia sposób użytkowania kuchni i na taką zmianę musimy być przygotowani.

W kuchni o tradycyjnej przyściennej zabudowie wszystkie czynności wykonujemy, stojąc przodem do ściany i tyłem do domowników. Wyspa odwraca nas od ściany. Tutaj przestawiamy nie tylko sprzęt, ale przede wszystkim sami wychodzimy z kąta i pośrodku kuchni, jak na scenie odgrywamy swój kuchenny spektakl.

W kuchni z wyspą obowiązuje inny styl pracy

Na wyspie kuchennej styl pracy związany jest również ze zmianą dostępu do sprzętów. Gdy kuchenne sprzęty - płyta grzewcza i zlewozmywak - są połączone ze sobą blatami i stoją pod ścianą, trudno pracować przy nich dwóm osobom jednocześnie. Do wyspy można mieć dostęp z kilku stron, dlatego nawet kilka osób może uczestniczyć w gotowaniu obiadu. Do wspólnego przygotowania potraw możemy wciągnąć rodzinę i przyjaciół. Nawet zwykłe siekanie cebuli do sałatki może się stać zajęciem towarzyskim.

Wyspa kuchenna: wyspa z instalacjami

By wyspa w kuchni była wyposażona w zlew lub płytę grzewczą, należy zamontować w niej odpowiedni rodzaj instalacji. Instalacja kanalizacyjna jest konieczna, gdy na wyspie chcesz umieścić zlewozmywak czy zmywarkę. Jej przewody mają średnicę największą spośród potrzebnych instalacji, do tego muszą być prowadzone ze spadkiem zapewniającym ściekom grawitacyjny odpływ, więc najtrudniej je ukryć. Taką instalację można przeprowadzić przez strop z pomieszczenia znajdującego się pod kuchnią lub od najbliższego pionu instalacyjnego w specjalnym kanale pod posadzką. Doprowadzenie instalacji gazowej do kuchenki na wyspie jest zadaniem dość skomplikowanym z powodu wielu wymogów technicznych.

Łatwiejszym wyjściem jest ustawienie butli z propanem-butanem w szafce pod kuchenką. Instalacja elektryczna jest niezbędna do zasilenia płyty ceramicznej (230 lub 400 V) czy piekarnika (230 V) na wyspie kuchennej. Wyspę z tego typu instalacją warto zaopatrzyć także w gniazda do podłączenia drobnego przenośnego AGD. Kable można ułożyć w bruździe w gładzi betonowej pod posadzką albo w suficie podwieszanym w pomieszczeniu poniżej – wtedy nie trzeba kuć bruzdy, tylko przebić się przez strop w okolicy wyspy.

Wyspa kuchenna: funkcjonalnie zagospodarowana kuchnia z wyspą

Zagospodarowanie wyspy kuchennej powinno wynikać z indywidualnych potrzeb i preferencji. Nie ma znaczenia tutaj czy wyspa kuchenna została zaplanowana w otartej, czy też zamkniętej kuchni. Pomysłów na aranżację wyspy w kuchni jest kilka.

  • Płyta kuchenna plus miejsca do jedzenia. Dzięki temu zarówno ci, którzy jedzą, jak też pani domu są zawsze razem. Wyspa kuchenna, od strony gotującego, często jest wyposażona w szafkę z miejscem na zastawę, natomiast pod płytą kuchenną można zamontować piekarnik. Jeśli rozmiar wyspy kuchennej na to pozwali, w tym samym blacie można umieścić zlewozmywak – przyda się podczas przygotowywania posiłków, jak też do opłukania naczyń po jedzeniu. Nad tak zagospodarowaną wyspą musi znaleźć się wyspowy wyciąg – powieszony nad nią, zamontowany albo blatowy, tuż za płytą lub obok niej.
  • Miejsce do jedzenia i blat roboczy. W takiej sytuacji nie trzeba montować żadnych urządzeń, wystarczy, gdy z jednej strony znajdą się praktyczne półki (np. otwarte) na zastawę.
  • Miejsce do jedzenia oraz zlewozmywak lub zmywarkapod blatem. To usprawnia uporządkowanie naczyń, bez wynoszenia ich do innego pomieszczenia. Wariantów jest wiele i to one decydują o tym, jakie instalacje należy do wyspy doprowadzić.

Wyspa kuchenna i wymagania techniczne: o czym warto pamiętać?

Decydując się na wyspę kuchenną, która ma być czymś więcej niż tylko blatem roboczym, musimy pamiętać o niezbędnych instalacjach. Doprowadzenie wody i odprowadzenie ścieków, czyli instalacja wodno-kanalizacyjna będą niezbędne, jeśli na wyspie ma się znaleźć zlewozmywak lub zmywarka. Ta ostatnia będzie potrzebowała również energii elektrycznej, podobnie jak płyta grzewcza, piekarnik czy okap. Wodę doprowadzimy na wyspę bez większego problemu – rurami biegnącymi w podłodze, gdyż są one stosunkowo cienkie i można układać je poziomo.

Jeśli jednak wyspa kuchenna znajdzie się za daleko od tzw. pionów, odpływ kanalizacji od zlewozmywaka czy też zmywarki trzeba będzie przeprowadzić w podłodze, pamiętając, że rura odpływowa musi być ułożona ze spadkiem (4–5 proc.) w kierunku pionu. Istotna jest też instalacja elektryczna. Trzeba ją będzie doprowadzić do piekarnika, zmywarki, młynka pod zlewem oraz do płyty kuchennej (jeśli te urządzenia znajdą się na wyspie). Osobna sprawa, to pochłaniacz, a zwłaszcza wyciąg, który poza instalacją elektryczną potrzebuje odprowadzenia powietrza do komina wentylacyjnego. Elastyczną rurę o średnicy ok. 10 cm można jednak ukryć w suficie podwieszonym. Poziomy odcinek przewodu wentylacyjnego nie powinien być zbyt długi (do 4–5 m) i nie powinien mieć „zakrętów", najlepiej też, by został ułożony nie poziomo, ale lekko ku górze (w stronę komina).

Warto pamiętać, że na wyspie kuchennej czy na półwyspie zawsze przydają się gniazda elektryczne. Sprawa komplikuje się w momencie, kiedy chcemy mieć na wyspie płytę gazową. Zgodnie z przepisami, przewody gazowe nie mogą być schowane ani osłonięte, a to znaczy, że musimy poprowadzić je po suficie. Będą, zatem widoczne, co, niestety, nie jest zbyt estetyczne. Wprawdzie fachowcy twierdzą, że można je umieścić w wentylowanym kanale w podłodze, jednak wiąże się to z większymi kosztami i nie zawsze jest możliwe.

Galerie zdjęć: wyspa kuchenna inspiracje

Zobacz aranżacje, w których zastosowano wyspy kuchenne - inspiracje z prawdziwych mieszkań, rozwiązania polskich projektantów.

Blat kuchenny. Webinar: Jak zaplanować niedużą kuchnię