Jak urządzić ganek i werandę? Inspiracje

2024-06-16 11:10

Wejście do domu to jego wizytówka, dlatego warto je pięknie zaaranżować. Ganek i weranda stanowią elementy budynku w strefie wejścia - w formie przybudówki z zewnętrznymi schodami. Mogą być obudowane, półotwarte lub otwarte. Jak urządzić ganek i werandę?

Spis treści

  1. Ganek a weranda - czym się różnią?
  2. Jak urządzić ganek?
  3. Jak urządzić werandę? 
  4. Balkon, taras, weranda - inspiracje: GALERIE ZDJĘĆ

Ganek a weranda - czym się różnią?

Ganek i weranda to dwa różne elementy architektoniczne i nie powinny być ze sobą mylone. Ganek, pozostałość po szlacheckich dworkach, to niewielka przybudówka ze schodami, wsparta na kolumnach (lub słupach) i nakryta dachem (najczęściej spadzistym). 

Weranda tym różni się od ganku, że stanowi niejako oddzielne pomieszczenie "dopięte" do domu od strony wejścia. Składa się ze ścian, podłogi oraz dachu. Często jest całkowicie zabudowana, ale może być też otwarta bądź półotwarta. Co ważne, zawsze jest zadaszona, dlatego daje duże możliwości aranżacyjne.

Warto wiedzieć: Pierwotnie, werandy były umiejscowione na tyłach domów, od strony ogrodu i były przeznaczone do spędzania wolnego czasu w ogrodzie w okresie letnim. Obecnie, werandy możemy budować również z przodu budynku, z boku lub na pietrze.

Jak urządzić ganek?

Mały ganek nie daje nam wielkiego pola do popisu, ale drobnymi detalami możemy zupełnie odmienić jego wygląd. Chcąc sprawić, by ganek był bardziej przytulny, należy zwrócić uwagę na jego oświetlenie. Girlandy świateł owinięte wokół słupów nie tylko sprawią, że nasz ganek będzie wyglądał atrakcyjnie, ale też wzmocnią w nas poczucie bezpieczeństwa. Wokół słupów możemy także zasadzić pnące się rośliny (np. bluszcz zwyczajny), to wprowadzi sielski i swojski klimat.

Na ganku także warto jest postawić ławkę lub fotel, by móc w ciepłe dni usiąść w cieniu przed domem. Gdy mamy wystarczająco dużo miejsca, możemy postawić na ganku również duże rośliny doniczkowe lub ustawić inne, ozdoby, które będą pasować do ogólnego wystroju. Pamiętajmy, by zachować umiar, dekorując wejście do domu.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest huśtawka na ganku, ewentualnie bujana ławka lub hamak. Mając zabudowany ganek, możemy wykorzystać go na ustawienie tam niewielkiej sofy i foteli i korzystanie z niego jak z dodatkowego, letniego saloniku. Najważniejsze, by ganek był zadbany i schludny. 

Jak urządzić werandę? 

Ponieważ weranda kojarzy się przede wszystkim z budownictwem wiejskim, najczęściej aranżuje się ją w taki sposób, by sprzyjała wypoczynkowi w sielskiej scenerii. Najlepiej, jeśli elementy konstrukcyjne wykonane są z drewna. W naszym klimacie warto jednak postawić na drewno dobrze radzące sobie z wilgocią, a także w pełni zabezpieczone przed jej szkodliwym oddziaływaniem. Można się też wspomóc płytkami drewnopodobnymi, które zapewnią sielski efekt, a będą o wiele odporniejsze niż drewno.

Kolejna ważna rzecz to meble na werandę. Warto postawić albo na modele drewniane, albo też wykonane z kutego metalu. Jeśli będą pomalowane na biało, uda się wprowadzić klimat prowansalskiego dworku wśród lawendowych pól. Świetnie sprawdzą się też meble wiklinowe oraz rattanowe. Jeśli wybierzemy technorattan, postarajmy się, by były to meble nawiązujące do stylu klasycznego.

Oprócz tego na werandzie powinno być jak najwięcej kwiatów. Rośliny pnące na dachu i ścianach, a do tego mnóstwo doniczek i skrzynek - tym sposobem uzyskamy wspaniały efekt, a weranda będzie sprzyjała wypoczynkowi.

W roli oświetlenia sprawdzą się kinkiety stylizowane na latarenki. Nie zaszkodzi też zamontować jednej lampy centralnej, sufitowej - koniecznie przystosowanej do pracy na zewnątrz. W ciepłe dni i wieczory przydadzą się też lampiony, girlandy "cotton balls" oraz świece.

Nie przegap: Styl prowansalski - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Balkon, taras, weranda - inspiracje: GALERIE ZDJĘĆ

Teoria to jedno - czas na praktykę! W galeriach zdjęć znajdziesz gotowe pomysły do wykorzystania przy aranżacji strefy wejścia, balkonu bądź tarasu.

Rośliny doniczkowe jako naturalne leki. Czy wiesz jakie mają działania lecznicze?

Pytanie 1 z 4
Anginowiec - na co stosować?
Anginowiec
Urządzanie ogrodu: jakie rośliny powinny znaleźć się w ogrodzie
Nasi Partnerzy polecają