Jak malować meble fornirowane?
Meble fornirowane (najczęściej zabytki) warto oddać w profesjonalne ręce, które przywrócą im dawny sznyt, a ubytki forniru uzupełnią w niewidoczny dla oka sposób. Jeśli jednak ubytki są niewielkie, a my mamy smykałkę do domowych napraw i renowacji, możemy spróbować samodzielnie podjęć się subtelnej naprawy sfatygowanych fragmentów mebla. Jak to zrobić?
UWAGA!
Po pierwsze do wszelkich napraw mebli pokrytych warstwą forniru stosujemy naturalne kleje żywiczne (najlepiej tzw. klej perełka). Warunek ten spowodowany jest faktem, iż każda czynność wykonana na meblu z użyciem kleju organicznego jest odwracalna. Jeśli popełnimy błąd lub kompletnie nie wyjdzie nam samodzielna próba renowacji w domu – nasz mebel będzie wciąż miał szansę na prawidłowe odnowienie. Wszystkie kleje sztuczne (w tym popularne kleje do drewna z supermarketów budowlanych) uczynią nasze działania nieodwracalnymi i trwale wnikną w drewno. Pomarszczone na skutek zbyt dużej wilgotności i odstające fragmenty forniru – jeśli decydujemy się na ich pozostawienie, w pierwszej fazie prac delikatnie nasączamy wodą.
Ale uwaga: nie polewamy mebla wodą! Nasączenie uszkodzonego forniru nastąpić musi przez położenie na wybranym fragmencie nawilżonej (wyciśniętej!) bawełnianej ściereczki lub gąbki. Wilgotny materiał należy zostawić na meblu na kilka godzin. Po tym czasie fornir powinien zyskać na plastyczności, co pozwoli nam na doklejenie go we właściwe mu miejsce bez niepotrzebnych zniszczeń oryginalnego fragmentu. Fornir podklejamy rozpuszczonym na ogniu klejem perełka i przyciskamy ciężkim (najlepiej mosiężnym) przedmiotem przez materiał, pozostawiając do wyschnięcia przez minimum dobę.
Zobacz też: Sypialnia z drewnianą ścianą - deski z recyklingu, boazeria, fornir >>>
Odnawianie mebli - pomysły - zobacz GALERIE ZDJĘĆ
Stare meble w aranżacji wnętrz to prawdziwe perełki. Sprawdź, jak je eksponować i odnowić.