Zrób to sam: renowacja starego drewna. Renowacja podłóg i mebli

2013-01-02 17:01

Jak odnowić meble drewniane? Nie musisz brać fachowca, bo renowacja drewna nie jest trudna. W cyklu zrób to sam podpowiadamy, jak samodzielnie wykonać renowację drewna i jak odnawiać stare meble.

odnawianie drewna
Autor: Piotr Mastalerz
odnawianie drewna
Autor: Piotr Mastalerz

Stara drewniana podłoga, drzwi, czy drewniane meble mają swój urok i nierzadko ciekawą historię. Zniszczone i stare nie zawsze trzeba wymieniać na nowe. Samodzielnarenowacja podłóg, czy też renowacja drewna w ogóle – to nie są bardzo skomplikowane czynności. Jeśli stare drewno nie ma dużych i bardzo widocznych uszkodzeń, możemy sobie poradzić bez fachowca. W naszym cyklu zrób to sam, radzimy jak odnowić stare drewno.

Renowacja drewna: czyszczenie

Zanim zabierzemy się za renowację drewna trzeba zacząć od przygotowania podłoża. Należy pozbyć się warstw starej farby i lakieru np. z drewnianych mebli, które chcemy odnowić. Warstwy farby można zeszlifować ręcznie (z mniejszych i ozdobnych elementów) lub mechanicznie, np. jeśli zamierzamy wykonać renowacje drewnianej podłogi. Zaczynamy od papieru o mniejszej granulacji (np. 180), drugi raz szlifujemy drobniejszym i gęściej uziarnionym (minimum 220). Potem powierzchnie trzeba bardzo dokładnie odpylić, najlepiej przetrzeć na mokro i poczekać, aż wyschnie. Można też użyć środka chemicznego – nakłada się go na farbę, która mięknie i pęcznieje, wtedy łatwo ja usunąć szpachlą. Minusy: preparat ma mocny zapach i jest toksyczny, a potem powierzchnię i tak należy przeszlifować drobnoziarnistym papierem.

Renowacja drewnianych podłóg: uzupełniamy ubytki

Uzupełnianie ubytków. Mniejsze dziury i pęknięcia można uzupełnić specjalną szpachlówką w kolorze drewna lub zostawić, będą wyglądały stylowo. Większe należy wypełnić drewnianymi „plombami” (to robota dla fachowca!).

Zrób to sam: lakierowanie drewna

Lakierowanie. Jeśli mają być widoczne sęki, ale też ubytki i cała „historia” drewna, polecamy lakier bezbarwny. Jeśli zależy nam na bardziej jednolitym efekcie (zwłaszcza gdy były łatane ubytki), lepiej wybrać o ton, dwa ciemniejszy od koloru drewna. Renowacja podłóg oraz renowacja drewna może być bardzo przyjemnym zajęciem, a efekty pracy ucieszą nas bardziej niż gdybyśmy zlecili ją fachowcowi.

CZYTAJ WIĘCEJ: czym odnowić stare meble >>>