Jak czyścić tapicerkę: sposoby na czyszczenie bawełny

Jeżeli tapicerka jest bawełniana, najprostszym sposobem na to jak czyścić tapicerkę będzie zastosowanie specjalnej pianki dedykowanej do czyszczenia tapicerki. Upewnijmy się wcześniej, że materiał dobrze na nią zareaguje (konieczna będzie wstępna próba na niewielkim fragmencie, w mało widocznym miejscu mebla). Po odkurzeniu tapicerki odkurzaczem, nałożeniu środka i odczekaniu ok. 1 godziny, usuwamy go białą ściereczką do momentu, aż ściereczka przestanie się brudzić. Przy nakładaniu preparatu należy pamiętać, aby nie zamoczyć wypełnienia mebla (gąbki, trawy morskiej). Jeżeli już dopuściliśmy do takiego stanu, należy letnim strumieniem suszarki osuszyć nasiąknięte miejsce.

Jak czyścić tapicerkę: aksamity i welury

Przy tapicerce aksamitnej (delikatniejszej) materiał czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa roztworem zimnej wody (1 litr ) i 2 łyżek amoniaku. Mieszankę należy wcierać delikatnie w aksamit i zostawić na ok. 1 godzinę. Potem miękką szczoteczką czeszemy włosie, a sklejone włoski delikatnie osuszamy suszarką do włosów.

Jak czyścić tapicerkę z weluru? Najlepiej nadaje się do tego preparat Prestone Stain Remover. Po wstępnym oczyszczeniu tapicerki odkurzaczem, nakładamy preparat (wg. zaleceń producenta środka) i czekamy, aż się wchłonie. Czas oczekiwania jest zależny od stanu zabrudzenia (przy odświeżaniu wystarczy 1-2 godziny, a przy większych zabrudzeniach i plamach ok. 3-5 godzin).

Jak czyścić tapicerkę: skórzane wyjątki

Czyszcząc tapicerkę mebli skórzanych zaczynamy od pozbycia się zgromadzonego nań tłuszczu - absolutnie NIE mydłem (i niczym wysoko alkalicznym). Do czyszczenia tapicerki skórzanej można użyć roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń lub preparatu przeznaczonego do pielęgnacji skór (sztucznych lub naturalnych). Tapicerkę skórzaną czyścimy partiami, zaczynając od siedziska. Okrężnymi ruchami nanosimy niewielką ilość preparatu na czystej ściereczce. Po zakończeniu czyszczenia przecieramy tapicerkę starym ręcznikiem frotte, lub innym miękkim materiałem.

Jak czyścić tapicerkę: wykończenie prac

Dodatkowym zabiegiem wieńczącym pracę nad meblem, może być wydobycie piękna z drewnianego szkieletu krzesła lub taboretu. Wystarczy przetrzeć drewniane elementy czystą szmatką nasączoną preparatem do czyszczenia politury (dostępny w każdym sklepie konserwatorskim jako umiejętnie rozrobiona mieszanka benzyny i olejków), pozostawić do odparowania a następnie kolistymi ruchami telikatnie natrzeć umyte drewno cienką warstwą oleju lnianego lub preparatu dedykowanego (np. Cyprys, Kiwi).