Urządzamy » Kolory wnętrza » Palety kolorów » KOLORY FARB INSPIRACJE: Jasne kolory ścian - dlaczego warto je wybrać JAKIE KOLORY FARB NA ŚCIANIE DOBRZE WYGLĄDAJĄ? JAK DOBRAĆ KOLOR FARB NA ŚCIANIE DO MEBLI I DODATKÓW? JAKIE KOLORY FARB DO ŚCIAN SĄ MODNE I DLACZEGO?
Biały kolor ścian budzi skojarzenia z porządkiem i równowagą. Jasne barwy ścian oddalają je od siebie i odbijają więcej światła, co sprawia, że aranżacja wnętrza nabiera przestronności.
Jak wybierać kolor farb do ścian? Ostatnio modne są mocne barwy i kolory ścian. Warto się jednak zastanowić, jak takie kolory zrównoważyć, aby wnętrza nie były męczące. Radzimy jak zestawiać kolory ścian, podłóg i mebli, by łączenie kolorów było harmonijne. Jak malować ściany gładkie i z fakturą.

Malowanie ścian: nie wiesz jaki kolor ścian wybrać, by mieszkanie było wygodne i przyjemne? Na ścianach i posadzkach współczesnych wnętrz często dominują mocne kolory. Aby nie były męczące, warto zastosować je na jednej płaszczyźnie i umiejętnie połączyć z innymi, spokojnymi odcieniami. Neutralne kolory ścian są dobrą bazą dla aranżacji wnętrz w różnych stylach. Porządkują przestrzeń i powiększają optycznie wnętrza.

Jaki kolor ścian

Kolory wnętrz, i szczególnie kolory ścian, mają wpływ na nasze samopoczucie i nastrój - mogą dodać energii albo wyciszyć. Łagodne, stonowane barwy ścian stosujemy, gdy szukamy spokoju, wypoczynku, a zarazem przestrzeni, światła i dalekich perspektyw. Ich siłą jest uniwersalizm - farby w tych odcieniach pasują prawie do każdego wnętrza, z łatwością można je wpisać zarówno w styl minimalistyczny, jak i klasyczny czy art déco. To kolory ścian porządkujące przestrzeń, budujące w nim wrażenie czystości i bezpieczeństwa. Ponieważ powiększają optycznie wnętrza, szczególnie lubimy je w małych mieszkaniach.

Kolory wnętrz: neutralne barwy ścian

Wiele barw, które uchodzą za neutralne ma swoje korzenie w przyrodzie - to barwy kamieni, drewna, ziemi. Naturalne kolory ścian i dodatków to biele, szarości, beże. Do malowania ścian często wybierane są także farby w odcieniach kości słoniowej, miodowym, słomkowym, piaskowym. Za neutralne uznaje się również kolory sztucznych materiałów, tj. szkło, metal czy cement. Należą one do tej samej tonacji kolorystycznej co kolory naturalne, dzięki czemu tworzą ze sobą harmonijne, stonowane i nieagresywne kompozycje. Jakkolwiek byśmy ich nie łączyli, każda z tych barw idealnie pasuje do pozostałych.

Kolory ścian: zadanie dla tła

Rozbielone, delikatne barwy ścian zaznaczają swoją obecność we wnętrzu, ale nie dominują w nim, dlatego budują świetne tło dla mebli i obrazów oraz przedmiotów dekoracyjnych. Neutralne kolory ścian i podłóg sprawdzają się szczególnie we wnętrzach, których wystrój często zmieniamy - unowocześniamy bądź przeciwnie, nadajemy im klasyczny styl. Jest to również najbezpieczniejsza paleta kolorystyczna we wszystkich nowoczesnych i eklektycznych aranżacjach wnętrz. Uniwersalnym tłem dla innych kolorów jest biel w różnych odcieniach. Zastosowana do malowania ścian pozwala w bezpieczny sposób zestawiać różne obiekty zarówno w wymiarze
kolorystycznym, jak i stylistycznym. Białe ściany mogą być również dobrym tłem dla przedmiotów dekoracyjnych - obrazu wiszącego na ścianie, rzeźby, ciekawego kinkietu. Niel jest także najlepszym tłem dla zieleni.

Jasne barwy ścian: więcej światła i przestrzeni

Jasne barwy ścian oddalają je od siebie i odbijają więcej światła, co sprawia, że aranżacja wnętrza nabiera przestronności. Dlatego neutralne kolory ścian warto stosować w małych pokojach, szczególnie wtedy, gdy zależy nam, aby je optycznie powiększyć. Do wnętrz niedoświetlonych, z małymi oknami lub usytuowanymi od północy warto wprowadzić jasne barwy – najlepiej biele, złamane odcieniem wanilii lub kremu, które dodadzą wnętrzu brakującego światła. Największą właściwość rozjaśniania i wywoływania złudzenia przestronności ma kolor biały, zwłaszcza jeśli w jego gamie będzie utrzymany cały wystrój wnętrza. Takie monochromatyczne wnętrze może jednak wydawać się nudne.

Jasne kolory ścian - zalety i wady

Neutralne jasne kolory ścian tolerują bałagan - nawet gdy pokój nie jest zbyt uporządkowany, nie odczuwamy tego tak wyraźnie jak we wnętrzu, gdzie dominują ciemne barwy. Dlatego warto stosować je we wnętrzach, w których nagromadzono wiele przedmiotów. Niedoskonałości ścian łatwiej ukryć pod kolorami lekkimi, o niewielkim nasyceniu lub materiałami z bogatszą strukturą. Charakterystyczne dla barw naturalnych jest również to, że wyglądają dobrze niezależnie od faktury - można więc jako neutralne tło stosować wytłaczane tapety, fakturowane płytki czy farby oraz tynki nakładane technikami malarskimi. Warto też wiedzieć, że na
powierzchniach gładkich kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych, fakturowych - ciemniejszego i mniej intensywnego. Z kolei kolor użyty na powierzchni matowej wyda się cieplejszy, a na polerowanej - zimny, odbijający inne barwy.

Białe ściany

Biały kolor ścian budzi skojarzenia z porządkiem i równowagą. Niekiedy jednak zastosowanie czystej bieli w całym wnętrzu na zbyt dużych powierzchniach stwarza wrażenie zimna, chłodu i braku przytulności. Biały kolor ścian kontrastuje wtedy z meblami i podłogą, wyostrza nasze postrzeganie kształtu i jakości elementów we wnętrzu. Chłodna biel to dobre tło dla nowoczesnych mebli i wyposażenia w krzykliwych, jaskrawych kolorach. Jednak w większości domów mamy do czynienia z drewnianymi meblami, stonowanymi obiciami kanap, naturalnym kamieniem czy przypominającym kamień gresem. W takich wnętrzach złamanie innym kolorem bieli ścian jest konieczne, bo inaczej gryzie się ona z wyposażeniem i z innymi powierzchniami w stonowanych kolorach. Warto wiedzieć, że u niektórych producentów farb podstawowa biel nie jest wcale śnieżnobiała, czysta i chemiczna - i taką właśnie lepiej zastosować. Czystą, chłodną biel warto wykorzystywać jako dodatek dla uzyskania kontrastu, wydobywający rzeczywisty kolor elementu aranżacji. Biel jest bowiem idealnym partnerem dla pozostałych kolorów. Dobre wizualnie efekty dają białe pasy – pionowe i poziome – rozdzielające różne kolory lub zbyt zlewające się odcienie. Biel sprawia wówczas, iż różne odcienie kolorów idealnie ze sobą współgrają. Ciekawą kompozycję i wrażenie spójności tworzy we wnętrzu powiązanie białych płaszczyzn z układem sufitów podwieszanych lub podłóg. Zasady te dotyczą również sufitu. Jasny daje wrażenie przestronności, podwyższa
pomieszczenie - taki efekt jest pożądany w reprezentacyjnych wnętrzach. Jednak śnieżnobiały sufit będzie nieprzyjemnie kontrastował ze stonowanymi kolorami ścian. Jego biel powinna być złamana, wtedy szlachetny odcień zapewni mu światło odbite od ścian.

Łączenie kolorów

Neutralne kolory ścian uznaje się za spokojne, wytworne i relaksujące, niekiedy mogą wydawać się jednak mdłe i monotonne - zwłaszcza na dużych powierzchniach ścian czy podłóg. By przełamać to wrażenie, wprowadza się kolorystyczne akcenty, które dodadzą pomieszczeniu wyrazistości. Odrobina innego koloru odświeża neutralne barwy i zwiększa wrażenie obecności światła. Jeśli decydujemy się na dużą wyrazistą plamę kolorystyczną, musi to być bardzo starannie przemyślane pod względem barwy, rysunku oraz faktury. Nie używajmy koloru podstawowego i akcentującego w tych samych proporcjach. Generalnie powinniśmy się kierować zasadą, że im barwa jest ciemniejsza, tym mniej powinno być jej we wnętrzu. Jeżeli ustalamy całą tonację na piaskowopustynną, wystarczy dodać kilka elementów w tym samym kolorze, ale w ciemniejszym odcieniu. Jednobarwność ożywiona akcentami jest zawsze atrakcyjna. Na podłodze należy jednak unikać kontrastów w postaci dużych, przenikających się plam. Bardzo dobry efekt zyskamy, stosując czystą biel w roli akcentu kolorystycznego. Czerń jako akcent kolorystyczny przyciąga, pomaga też zaznaczyć granice przestrzenne, co jest istotne, gdy neutralna w kolorze przestrzeń „zlewa się”. Biel dodaje wnętrzu szlachetności, czerń głębi. Zestawienie bieli z czernią uszlachetnia wnętrze, podkreśla prostotę formy.

Malowanie ścian bez tajemnic

Ponieważ we wnętrzach mamy kilka dużych płaszczyzn – ściany, podłogę, okna – w aranżacji trudno użyć tylko jednego koloru. Najlepiej wybrać najpierw kolor ścian wiodący, a potem postępować w zależności od przyjętej koncepcji wnętrza – szukać kontrastów, jeśli kolorów wiodących jest więcej, lub przeciwnie – odcieni koloru wiodącego. Kolory wnętrz wiodące powinny mieć podobne nasycenie i być z tej samej palety. Warto zastosować spójną gamę kolorystyczną we wszystkich wnętrzach. Jeśli płynnie przechodzą i przenikają się kolory ścian, podłóg, mebli – przestrzeń nabiera głębi. Meble w kolorze ścian lub podłogi wtapiają się w nie i nie tworzą osobnych elementów przyciągających uwagę. Wrażenie to może wzmocnić jednolita posadzka. Taki sam materiał i faktura w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach zacierają między nimi granice i ułatwiają harmonijne kompozycje. W dużych pomieszczeniach lepiej wyglądają podłogi ciemne, a w mniejszych jasne. Na jasnej podłodze ciemne meble mogą sprawiać wrażenie zawieszonych nad posadzką. Dobry efekt przyniesie natomiast połączenie ciemnej podłogi z ciemnymi meblami i jasnymi ścianami. Aby wnętrze nie straciło spójności, najlepiej ograniczyć się do jednego koloru mebli.

Jak malować ściany z fakturą

Dodatkowym środkiem wyrazu może być faktura. Ściana z wyraźną fakturą będzie robiła wrażenie przestrzennej, doda wnętrzu przytulności. Jest również doskonałą bazą do wykreowania wnętrza stylowego, o charakterze historycznym. Ciekawe efekty osiąga się, zestawiając kontrastowo fragmenty ścian gładkich z fakturowanymi: obie powierzchnie zyskują wtedy na sile. Takie wykończenie ścian pozwala ukryć nierówności i zabrudzenia, jest również trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Zobacz również

A jakie kolory ścian dobrać do wnętrza luksusowej rezydencji, aby stworzyć ciekawe i dopasowane wnętrze? http://tsinvest.pl

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Jakie piękne wille! Sama bym w takiej zamieszkała. I jeszcze ta lokalizacja w okolicach Gdyni. Zdecydowanie polecałabym jasne kolory np. beże. Polecam zajrzeć na http://tsinvest.pl i zobaczyć to na własne oczy!

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Jaki kolor ścian ma być do mebli "kość słoniowa"

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

cytat cytat

Komentarz został usuniety

zgadzam się w 100% takie ciepłe barwy sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne i sprzyja wypoczynkowi :) warto zakupić próbki wybranych kolorów, wtedy jest najmniejsze ryzyko, że będziemy niezadowoleni z efektu...

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

A jak jasne kolory na ścianie to najlepiej malować farbą odporną na mycie - u siebie malowałam Flutex 10 Fluggera - producent przewidział sprzedaż próbek więc można dobrać kolor 'na spokojnie' :)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Czerwony kolor ścian, czerwone meble i dodatki - ZDJĘCIA, INSPIRACJE
Czerwony kolor ścian, czerwone meble i dodatki - ZDJĘCIA, INSPIRACJE

Kolor czerwony to barwa pasji i miłości. Nikt nie przejdzie obok czerwieni ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Mała Toskania
Z miłości można przenosić góry, a także przenieść skrawek Toskanii do Polski. Udało się to ...
Kolory ścian: czarna ściana w kuchni
Kolory ścian to nie detal, a istota aranżacji. Czarna kuchnia brzmi jak z horroru. Czarna ...
Przechowywanie żywności: wybieramy akcesoria kuchenne i pojemniki do przechowywania żywności
Aranżując kuchnię powinniśmy przewidzieć dużo miejsca do przechowywania żywności. Tej codziennej i suchych zapasów. Dobrze ...
Jaki kolor ścian i dodatków do aranżacji salonu z czarną sofą?
Jaki kolor ścian i dodatków powinnam wybrać do salonu z czarną kanapą i białym stołem? Myślałam o turkusowych zasłonach. Poduszkach w...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14567 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...