Urządzamy » Kolory wnętrza » Palety kolorów » KOLORY FARB INSPIRACJE: Jasne kolory ścian - dlaczego warto je wybrać JAKIE KOLORY FARB NA ŚCIANIE DOBRZE WYGLĄDAJĄ? JAK DOBRAĆ KOLOR FARB NA ŚCIANIE DO MEBLI I DODATKÓW? JAKIE KOLORY FARB DO ŚCIAN SĄ MODNE I DLACZEGO?

KOLORY FARB INSPIRACJE: Jasne kolory ścian - dlaczego warto je wybrać

Jak wybierać kolor farb do ścian? Ostatnio modne są mocne barwy i kolory ścian. Warto się jednak zastanowić, jak takie kolory zrównoważyć, aby wnętrza nie były męczące. Radzimy jak zestawiać kolory ścian, podłóg i mebli, by łączenie kolorów było harmonijne. Jak malować ściany gładkie i z fakturą.
Neutralne kolory ścian uznaje się za spokojne, wytworne i relaksujące w aranżacji wnętrz.

Malowanie ścian: nie wiesz jaki kolor ścian wybrać, by mieszkanie było wygodne i przyjemne? Na ścianach i posadzkach współczesnych wnętrz często dominują mocne kolory. Aby nie były męczące, warto zastosować je na jednej płaszczyźnie i umiejętnie połączyć z innymi, spokojnymi odcieniami. Neutralne kolory ścian są dobrą bazą dla aranżacji wnętrz w różnych stylach. Porządkują przestrzeń i powiększają optycznie wnętrza.

Jaki kolor ścian

Kolory wnętrz, i szczególnie kolory ścian, mają wpływ na nasze samopoczucie i nastrój - mogą dodać energii albo wyciszyć. Łagodne, stonowane barwy ścian stosujemy, gdy szukamy spokoju, wypoczynku, a zarazem przestrzeni, światła i dalekich perspektyw. Ich siłą jest uniwersalizm - farby w tych odcieniach pasują prawie do każdego wnętrza, z łatwością można je wpisać zarówno w styl minimalistyczny, jak i klasyczny czy art déco. To kolory ścian porządkujące przestrzeń, budujące w nim wrażenie czystości i bezpieczeństwa. Ponieważ powiększają optycznie wnętrza, szczególnie lubimy je w małych mieszkaniach.

Kolory wnętrz: neutralne barwy ścian

Wiele barw, które uchodzą za neutralne ma swoje korzenie w przyrodzie - to barwy kamieni, drewna, ziemi. Naturalne kolory ścian i dodatków to biele, szarości, beże. Do malowania ścian często wybierane są także farby w odcieniach kości słoniowej, miodowym, słomkowym, piaskowym. Za neutralne uznaje się również kolory sztucznych materiałów, tj. szkło, metal czy cement. Należą one do tej samej tonacji kolorystycznej co kolory naturalne, dzięki czemu tworzą ze sobą harmonijne, stonowane i nieagresywne kompozycje. Jakkolwiek byśmy ich nie łączyli, każda z tych barw idealnie pasuje do pozostałych.

Kolory ścian: zadanie dla tła

Rozbielone, delikatne barwy ścian zaznaczają swoją obecność we wnętrzu, ale nie dominują w nim, dlatego budują świetne tło dla mebli i obrazów oraz przedmiotów dekoracyjnych. Neutralne kolory ścian i podłóg sprawdzają się szczególnie we wnętrzach, których wystrój często zmieniamy - unowocześniamy bądź przeciwnie, nadajemy im klasyczny styl. Jest to również najbezpieczniejsza paleta kolorystyczna we wszystkich nowoczesnych i eklektycznych aranżacjach wnętrz. Uniwersalnym tłem dla innych kolorów jest biel w różnych odcieniach. Zastosowana do malowania ścian pozwala w bezpieczny sposób zestawiać różne obiekty zarówno w wymiarze
kolorystycznym, jak i stylistycznym. Białe ściany mogą być również dobrym tłem dla przedmiotów dekoracyjnych - obrazu wiszącego na ścianie, rzeźby, ciekawego kinkietu. Niel jest także najlepszym tłem dla zieleni.

Jasne barwy ścian: więcej światła i przestrzeni

Jasne barwy ścian oddalają je od siebie i odbijają więcej światła, co sprawia, że aranżacja wnętrza nabiera przestronności. Dlatego neutralne kolory ścian warto stosować w małych pokojach, szczególnie wtedy, gdy zależy nam, aby je optycznie powiększyć. Do wnętrz niedoświetlonych, z małymi oknami lub usytuowanymi od północy warto wprowadzić jasne barwy – najlepiej biele, złamane odcieniem wanilii lub kremu, które dodadzą wnętrzu brakującego światła. Największą właściwość rozjaśniania i wywoływania złudzenia przestronności ma kolor biały, zwłaszcza jeśli w jego gamie będzie utrzymany cały wystrój wnętrza. Takie monochromatyczne wnętrze może jednak wydawać się nudne.

Jasne kolory ścian - zalety i wady

Neutralne jasne kolory ścian tolerują bałagan - nawet gdy pokój nie jest zbyt uporządkowany, nie odczuwamy tego tak wyraźnie jak we wnętrzu, gdzie dominują ciemne barwy. Dlatego warto stosować je we wnętrzach, w których nagromadzono wiele przedmiotów. Niedoskonałości ścian łatwiej ukryć pod kolorami lekkimi, o niewielkim nasyceniu lub materiałami z bogatszą strukturą. Charakterystyczne dla barw naturalnych jest również to, że wyglądają dobrze niezależnie od faktury - można więc jako neutralne tło stosować wytłaczane tapety, fakturowane płytki czy farby oraz tynki nakładane technikami malarskimi. Warto też wiedzieć, że na
powierzchniach gładkich kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych, fakturowych - ciemniejszego i mniej intensywnego. Z kolei kolor użyty na powierzchni matowej wyda się cieplejszy, a na polerowanej - zimny, odbijający inne barwy.

Zobacz również
Przeczytaj też:
Czerwony kolor ścian, czerwone meble i dodatki - ZDJĘCIA, INSPIRACJE
Czerwony kolor ścian, czerwone meble i dodatki - ZDJĘCIA, INSPIRACJE

Kolor czerwony to barwa pasji i miłości. Nikt nie przejdzie obok czerwieni ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Odważne aranżacje kuchni i łazienki: feeria barw we wnętrzu
Fioletowa kuchnia, a może różowa łazienka? Coraz częściej rezygnujemy ze stonowanej kolorystyki we wnętrzach i ...
Kolorowa Polska: Dekoral Fashion, czyli jakie kolory lubią Polacy?
Kolorowa Polska to najnowsza akcja Dekoral Fashion, która zbada kolorystyczne preferencje Polaków. Zastanawiasz się jaki ...
Dlaczego delikatny żółty jest jednym z kolorów tego roku? I jakie lubi połączenia kolorystyczne?
Kolejny odcień mianowany na kolor roku 2014. Czy delikatny żółty stanie się kolejnym kolorem ścian ...
Jak dobrać drzwi wewnętrzne w bloku?
Jakie dobrać drzwi wewnętrzne do mieszkania w bloku? Cztery pokoje + WC i łazienka. W kuchni otwartej na przedpokój są białe płytki, w...
Nina Korzec-Molenda Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 11910 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Słoiki na płatki śniadaniowe

  Można przechowywać w nich nie tylko płatki, a zdobić je mogą nie tylko figurki zwierzątek.

 • Walentynkowy domek

  Jakiś czas temu zastanawiałam się czy można zrobić oryginalny upominek za niewielką sumę. Oczywiście miałam na myśli coś co będzie ozdobą każdego domu. I tak będąc w hipermarkecie na stoisku "ogród" wypatrzyłam karmik dla sikorek za niecałe 6 zł. Kupiłam i...

 • Przytulny kącik dla psiaka

  Wiele właścicieli zwierząt zwraca szczególną uwagę na swoje pupile. Robią co mogą, aby uszczęśliwić swojego zwierzaka, poświęcając im bardzo dużo czasu. Ważne jest przytulne, bezpieczne miejsce, w którym mieszka nasz czworonożny członek rodziny.