Jasne kolory farb do ścian: poznaj zalety jasnych kolorów w pokoju

2017-02-23 11:55

Jak wybierać kolory farb do ścian? Ostatnio modne są mocne barwy i kolory ścian. Warto się jednak zastanowić, jak je zrównoważyć. Najlepiej sprawdzą się jasne kolory farb. Radzimy, jak zestawiać kolory ścian, podłóg i mebli, by całość była harmonijna.

Spis treści

  1. Kolory farb do ścian: jak wybierać?
  2. Farby: neutralne kolory. Piaskowy, słomkowy, kość słoniowa
  3. Kolory farb do ścian: zadanie dla tła
  4. Jasne farby do ścian: więcej światła i przestrzeni
  5. Jasne kolory farb: zalety i wady
  6. Jasne farby: białe ściany
  7. Kolory farb: łączenie kolorów w pokoju
  8. Malowanie ścian bez tajemnic
  9. Jak malować ściany z fakturą?
  10. Jak namalować pasy na ścianie - porady WIDEO
  11. Jasne kolory we wnętrzach - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Nie wiesz, jaki kolor ścian wybrać, by mieszkanie było wygodne i przyjemne? Na ścianach i posadzkach współczesnych wnętrz często dominują mocne kolory. Aby nie były męczące, warto zastosować je na jednej płaszczyźnie i umiejętnie połączyć z innymi, spokojnymi odcieniami. Neutralne, jasne kolory ścian są dobrą bazą dla aranżacji wnętrz w różnych stylach. Porządkują przestrzeń i powiększają optycznie wnętrza.

Zobacz też: Modne pastelowe kolory ścian - inspiracje >>>

Kolory farb do ścian: jak wybierać?

Kolory wnętrz, i szczególnie kolory ścian, mają wpływ na nasze samopoczucie i nastrój - mogą dodać energii albo wyciszyć. Łagodne, stonowane barwy ścian stosujemy, gdy szukamy spokoju, wypoczynku, a zarazem przestrzeni, światła i dalekich perspektyw. Ich siłą jest uniwersalizm - farby w tych odcieniach pasują prawie do każdego wnętrza, z łatwością można je wpisać zarówno w styl minimalistyczny, jak i klasyczny czy art déco. To kolory ścian porządkujące przestrzeń, budujące w nim wrażenie czystości i bezpieczeństwa. Ponieważ powiększają optycznie wnętrza, szczególnie lubimy je w małych mieszkaniach.

Farby: neutralne kolory. Piaskowy, słomkowy, kość słoniowa

Wiele barw, które uchodzą za neutralne, ma swoje korzenie w przyrodzie - to barwy kamieni, drewna, ziemi. Naturalne kolory ścian i dodatków to biele, szarości, beże. Do malowania ścian często wybierane są także farby w odcieniach kości słoniowej, miodowym, słomkowym, piaskowym. Za neutralne uznaje się również kolory sztucznych materiałów, tj. szkło, metal czy cement. Należą one do tej samej tonacji kolorystycznej co kolory naturalne, dzięki czemu tworzą ze sobą harmonijne, stonowane i nieagresywne kompozycje. Jakkolwiek byśmy je łączyli, każda z tych barw idealnie pasuje do pozostałych.

Kolory farb do ścian: zadanie dla tła

Rozbielone, delikatne barwy ścian zaznaczają swoją obecność we wnętrzu, ale nie dominują w nim, dlatego budują świetne tło dla mebli i obrazów oraz przedmiotów dekoracyjnych. Neutralne kolory ścian i podłóg sprawdzają się szczególnie we wnętrzach, których wystrój często zmieniamy - unowocześniamy bądź przeciwnie, nadajemy im klasyczny styl. Jest to również najbezpieczniejsza paleta kolorystyczna we wszystkich nowoczesnych i eklektycznych aranżacjach wnętrz. Uniwersalnym tłem dla innych kolorów jest biel w różnych odcieniach. Zastosowana do malowania ścian pozwala w bezpieczny sposób zestawiać różne obiekty zarówno w wymiarze kolorystycznym, jak i stylistycznym. Białe ściany mogą być również dobrym tłem dla przedmiotów dekoracyjnych - obrazu wiszącego na ścianie, rzeźby, ciekawego kinkietu. Biel jest także najlepszym tłem dla zieleni.

Nie przegap: Styl nowoczesny - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jasne farby do ścian: więcej światła i przestrzeni

Jasne barwy ścian oddalają je od siebie i odbijają więcej światła, co sprawia, że aranżacja wnętrza nabiera przestronności. Dlatego neutralne kolory ścian warto stosować w małych pokojach, szczególnie wtedy, gdy zależy nam, aby je optycznie powiększyć. Do wnętrz niedoświetlonych, z małymi oknami lub usytuowanymi od północy warto wprowadzić jasne barwy – najlepiej biele, złamane odcieniem wanilii lub kremu, które dodadzą wnętrzu brakującego światła. Największą właściwość rozjaśniania i wywoływania złudzenia przestronności ma kolor biały, zwłaszcza jeśli w jego gamie będzie utrzymany cały wystrój wnętrza. Takie monochromatyczne wnętrze może jednak wydawać się nudne.

Jasne kolory farb: zalety i wady

Neutralne jasne kolory ścian tolerują bałagan - nawet gdy pokój nie jest zbyt uporządkowany, nie odczuwamy tego tak wyraźnie jak we wnętrzu, gdzie dominują ciemne barwy. Dlatego warto stosować je we wnętrzach, w których nagromadzono wiele przedmiotów. Niedoskonałości ścian łatwiej ukryć pod kolorami lekkimi, o niewielkim nasyceniu lub materiałami z bogatszą strukturą. Charakterystyczne dla barw naturalnych jest również to, że wyglądają dobrze niezależnie od faktury - można więc jako neutralne tło stosować wytłaczane tapety, fakturowane płytki czy farby oraz tynki nakładane technikami malarskimi. Warto też wiedzieć, że na powierzchniach gładkich kolor będzie sprawiał wrażenie jaśniejszego, a na chropowatych, fakturowych - ciemniejszego i mniej intensywnego. Z kolei kolor użyty na powierzchni matowej wyda się cieplejszy, a na polerowanej - zimny, odbijający inne barwy.

Jasne farby: białe ściany

Biały kolor ścian budzi skojarzenia z porządkiem i równowagą. Niekiedy jednak zastosowanie czystej bieli w całym wnętrzu na zbyt dużych powierzchniach stwarza wrażenie zimna, chłodu i braku przytulności. Biały kolor ścian kontrastuje wtedy z meblami i podłogą, wyostrza nasze postrzeganie kształtu i jakości elementów we wnętrzu. Chłodna biel to dobre tło dla nowoczesnych mebli i wyposażenia w krzykliwych, jaskrawych kolorach. Jednak w większości domów mamy do czynienia z drewnianymi meblami, stonowanymi obiciami kanap, naturalnym kamieniem czy przypominającym kamień gresem. W takich wnętrzach złamanie innym kolorem bieli ścian jest konieczne, bo inaczej gryzie się ona z wyposażeniem i z innymi powierzchniami w stonowanych kolorach.

Warto wiedzieć, że u niektórych producentów farb podstawowa biel nie jest wcale śnieżnobiała, czysta i chemiczna - i taką właśnie lepiej zastosować. Czystą, chłodną biel warto wykorzystywać jako dodatek dla uzyskania kontrastu, wydobywający rzeczywisty kolor elementu aranżacji. Biel jest bowiem idealnym partnerem dla pozostałych kolorów. Dobre wizualnie efekty dają białe pasy – pionowe i poziome – rozdzielające różne kolory lub zbyt zlewające się odcienie. Biel sprawia wówczas, iż różne odcienie kolorów idealnie ze sobą współgrają.

Ciekawą kompozycję i wrażenie spójności tworzy we wnętrzu powiązanie białych płaszczyzn z układem sufitów podwieszanych lub podłóg. Zasady te dotyczą również sufitu. Jasny daje wrażenie przestronności, podwyższa pomieszczenie - taki efekt jest pożądany w reprezentacyjnych wnętrzach. Jednak śnieżnobiały sufit będzie nieprzyjemnie kontrastował ze stonowanymi kolorami ścian. Jego biel powinna być złamana, wtedy szlachetny odcień zapewni mu światło odbite od ścian.

Kolory farb: łączenie kolorów w pokoju

Neutralne kolory ścian uznaje się za spokojne, wytworne i relaksujące, niekiedy mogą wydawać się jednak mdłe i monotonne - zwłaszcza na dużych powierzchniach ścian czy podłóg. By przełamać to wrażenie, wprowadza się kolorystyczne akcenty, które dodadzą pomieszczeniu wyrazistości. Odrobina innego koloru odświeża neutralne barwy i zwiększa wrażenie obecności światła. Jeśli decydujemy się na dużą wyrazistą plamę kolorystyczną, musi to być bardzo starannie przemyślane pod względem barwy, rysunku oraz faktury. Nie używajmy koloru podstawowego i akcentującego w tych samych proporcjach.

Generalnie powinniśmy się kierować zasadą, że im barwa jest ciemniejsza, tym mniej powinno być jej we wnętrzu. Jeżeli ustalamy całą tonację na piaskowopustynną, wystarczy dodać kilka elementów w tym samym kolorze, ale w ciemniejszym odcieniu. Jednobarwność ożywiona akcentami jest zawsze atrakcyjna. Na podłodze należy jednak unikać kontrastów w postaci dużych, przenikających się plam.

Bardzo dobry efekt zyskamy, stosując czystą biel w roli akcentu kolorystycznego. Czerń jako akcent kolorystyczny przyciąga, pomaga też zaznaczyć granice przestrzenne, co jest istotne, gdy neutralna w kolorze przestrzeń „zlewa się”. Biel dodaje wnętrzu szlachetności, czerń głębi. Zestawienie bieli z czernią uszlachetnia wnętrze, podkreśla prostotę formy.

Zobacz też: Kolor czarny we wnętrzach - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Malowanie ścian bez tajemnic

Ponieważ we wnętrzach mamy kilka dużych płaszczyzn – ściany, podłogę, okna – w aranżacji trudno użyć tylko jednego koloru. Najlepiej wybrać najpierw kolor ścian wiodący, a potem postępować w zależności od przyjętej koncepcji wnętrza – szukać kontrastów, jeśli kolorów wiodących jest więcej, lub przeciwnie – odcieni koloru wiodącego. Kolory wnętrz wiodące powinny mieć podobne nasycenie i być z tej samej palety. Warto zastosować spójną gamę kolorystyczną we wszystkich wnętrzach. Jeśli płynnie przechodzą i przenikają się kolory ścian, podłóg, mebli – przestrzeń nabiera głębi. Meble w kolorze ścian lub podłogi wtapiają się w nie i nie tworzą osobnych elementów przyciągających uwagę. Wrażenie to może wzmocnić jednolita posadzka.

Taki sam materiał i faktura w sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach zacierają między nimi granice i ułatwiają harmonijne kompozycje. W dużych pomieszczeniach lepiej wyglądają podłogi ciemne, a w mniejszych jasne. Na jasnej podłodze ciemne meble mogą sprawiać wrażenie zawieszonych nad posadzką. Dobry efekt przyniesie natomiast połączenie ciemnej podłogi z ciemnymi meblami i jasnymi ścianami. Aby wnętrze nie straciło spójności, najlepiej ograniczyć się do jednego koloru mebli.

Jak malować ściany z fakturą?

Dodatkowym środkiem wyrazu może być faktura. Ściana z wyraźną fakturą będzie robiła wrażenie przestrzennej, doda wnętrzu przytulności. Jest również doskonałą bazą do wykreowania wnętrza stylowego, o charakterze historycznym. Ciekawe efekty osiąga się, zestawiając kontrastowo fragmenty ścian gładkich z fakturowanymi: obie powierzchnie zyskują wtedy na sile. Takie wykończenie ścian pozwala ukryć nierówności i zabrudzenia, jest również trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak namalować pasy na ścianie - porady WIDEO

Jasne kolory we wnętrzach - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Jasne kolory farb to rozwiązanie bezpieczne i uniwersalne. Jasne ściany powiększają optycznie wnętrze, a także wprowadzają do niego więcej światła. Zobacz gotowe realizacje w galeriach zdjęć.

Jaki kolor ścian wybrać do salonu?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany