Jakie panele podłogowe wybrać? Kolory pasujące do jasnej i ciemnej podłogi

2018-07-18 13:37

Solidna i piękna podłoga to zawsze wybór na lata, musi więc być poprzedzony długim namysłem! Jakie panele wybrać? Przede wszystkim należy zainwestować w trwały materiał – dotyczy to zarówno paneli, jak i drewnianego parkietu czy żywicy. Radzimy i pokazujemy, jaką podłogę dobrać do stylu wnętrza i jak dopasować listwy, drzwi oraz kolor ścian.

Spis treści

  1. Jakie panele - plusy i minusy ciemnej podłogi
  2. Jasne panele - plusy i minusy
  3. Pomysły na ładne podłogi - GALERIE ZDJĘĆ

Podłoga ciemna czy jasna? Który efekt lepszy? Zastanówmy się przede wszystkim, do jakiego wystroju pasuje każda z nich. Może pstrokata okaże się strzałem w dziesiątkę! Do wyboru mamy dzisiaj kilkadziesiąt gatunków drewna o różnych barwach i deseniach, egzotycznych oraz europejskich. Więc jaka podłoga będzie najlepsza?

Jakie panele - plusy i minusy ciemnej podłogi

Egzotyczne gatunki drewna są efektowne i reprezentacyjne, ale mają swoje wymagania. Drewniana podłoga lubi towarzystwo szlachetnych materiałów i wysoki połysk. Świetnie prezentuje się na dużych powierzchniach zestawiona ze szkłem, metalem lub kamieniem. W takim wnętrzu najlepszą dekoracją są gładkie płaszczyzny samych materiałów. Proponujemy oszczędnie dobrać meble o geometrycznych, prostych formach, okładziny fornirowe korespondujące barwą i usłojeniem z podłogą, choć niekoniecznie z tego samego gatunku drewna. Uważajmy, aby projekt mieszkania nie zawierał zbyt wielu ozdób. Wybierzmy jedną rzecz, nawet ekstrawagancką, ale doskonałą.

Jeżeli chodzi o barwy, ciemna podłoga jest tolerancyjna. Ryzykowny kontrast stanowi jedynie zestawienie ścian w czystej, niezłamanej bieli z bardzo ciemnym odcieniem drewnianej podłogi. Codzienne przebywanie w takim pomieszczeniu może męczyć, więc jak zawsze projekt mieszkania trzeba dobrze przemyśleć. Bezpieczniej jest zdecydować się na ciepłe beże i écru. Warto też pokusić się o głęboki, mocny kolor na jednej lub dwóch ścianach. Odpowiednio skierowany punktowy strumień światła w teatralny sposób wydobędzie z tła wybrany detal.

..  Jakie panele podłogowe są najtrwalsze? Poradnik zakupowy >>>

Jasne panele - plusy i minusy

Jasne podłogi powiększają optycznie pomieszczenia. Dają wrażenie naturalności i prostoty. Taka podłoga nie narzuca się, bo jest "świadoma", że stanowi tło. Mało wybredne co do stylu – zgodzą się niemal z każdym, nadając mu jednocześnie oryginalną interpretację. Wnętrze nowoczesne? Wstawmy proste, lekkie meble, dodajmy srebrzysty metal i kilka oryginalnych dodatków.

Możemy urządzić się też rustykalnie za pomocą wikliny i patynowanego drewna. W stylu szwedzkim – dodając kolorowe akcenty; klasycznym – tworząc chłodną kompozycję z delikatnymi akcentami złota. Wystrzegać się należy tylko przeładowania.

..  Poznaj zalety jasnych kolorów we wnętrzach >>>

Meble mogą być białe, jasne lub ciemne. Białe i jasne potrzebują zwykle dodatku żywego koloru na zasłonach, narzutach czy poduszkach, natomiast ciemne nie mogą być masywne, bo wokół nich będzie nam się optycznie „zapadać” podłoga. Ciemne meble na jasnej podłodze powinny być lekkie, niemal ażurowe, kreślone subtelną linią.

Takie podłogi mogą zagrać w duecie zarówno z jasną, jak i z ciemną ścianą. Pierwsze zestawienie jest idealne do wnętrz słabo oświetlonych, ponieważ powiększa i rozświetla  przestrzeń. Z kolei połączenie jasne-ciemne jest wyraziste i nadaje pomieszczeniu zdecydowany charakter. Do jasnych podłóg najlepiej pasują tkaniny z naturalnych włókien.

Pomysły na ładne podłogi - GALERIE ZDJĘĆ

Panele podłogowe przyjęły się szczególnie w salonach i sypialniach. A że są coraz solidniejsze, śmielej wkraczają również do przedpokoju, kuchni, a nawet łazienki. Jednak poza panelami mamy mnóstwo innych materiałów wykończeniowych, które pięknie dekorują dom oraz mają znakomite walory praktyczne. Obejrzyj różne propozycje w naszych galeriach zdjęć.

Jaką podłogę wybrać? Parkiet kontra panele podłogowe.