Kolory ścian: beż. Pomysły na kolor beżowy we wnętrzach

2017-02-18 21:50

Beż to uniwersalny kolor ścian - miły dla oka, naturalny, nie drażni i nie zwraca na siebie zbytnio uwagi. Kolor beżowy na ścianie, użyty w odpowiednich proporcjach, wprowadza do wnętrza harmonię i spokój. Sprawdź, jak prezentują się beżowe ściany i co zrobić, żeby aranżacja z nimi nie była monotonna.

Spis treści

  1. Beż na ścianie: kolor beżowy we wnętrzu
  2. Beż na ścianie: jak zestawiać kolory?
  3. Kolor beżowy na ścianie dobrze komponuje się z:
  4. Beż na ścianie: najczęściej popełniane błędy
  5. Kolor beżowy - malowanie ścian - porady WIDEO
  6. Kolor beżowy we wnętrzach - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Beżowe ściany są neutralne i pastelowe. Kolor beżowy sam w sobie nie zaskakuje, ale w połączeniu z innymi barwami trudno się bez niego obejść. Beżowy kolor ścian wraz z białym, kremowym czy jasnoszarym odcieniem na ścianie stanowią doskonałe, bezpieczne tło dla mebli we wnętrzu. Jednak wybór konkretnego odcienia beżowego do wnętrza odgrywa kluczową rolę, o czym nie powinniśmy zapominać. Beż na ścianie dobrze sprawdzi się w większości wnętrz, zarówno w salonie, sypialni, jak i w pokoju dziecięcym. Czyste oraz ciemniejsze odcienie beżowego pomogą stworzyć przytulny klimat w kawiarni czy restauracji - wszędzie tam, gdzie zależy nam na zatopieniu się w atmosferze danego miejsca, odprężeniu w samotności lub w towarzystwie przyjaciół. Kolor beżowy jest niedoceniany, a w wielu przypadkach potrafi on uratować wnętrze przed kolorowym przepychem.

Beż na ścianie: kolor beżowy we wnętrzu

Czysty odcień beżowego nie należy do bardzo jasnych barw, dlatego w tej postaci sprawdzi się na ścianach przede wszystkim we wnętrzach z białymi lub kremowymi meblami. W innych przypadkach należałoby wziąć pod uwagę wielkość wnętrza, jego orientację względem stron świata (doświetlenie światłem dziennym), zaplanowane punkty oświetlenia, kolory mebli oraz podłogi. Może się okazać, że należałoby dobrać jaśniejszy odcień beżowego (bardziej rozbielony) bądź zestawić go z innym kolorem, aby efekt końcowy nie był zbyt monotonny.

Beż na ścianie: jak zestawiać kolory?

Zazwyczaj beżowe kolory ścian określamy jako jasne (rozbielone), ciemne, „czyste” (neutralne), ciepłe (z domieszką żółtego) oraz chłodne (z domieszką szarości). Warto byłoby dobierać kolory ścian według wzornika kolorów NCS, kupić kilka próbek, przetestować na ścianie w konkretnym wnętrzu (najlepiej na kilku fragmentach) i wybrać ulubiony.

Nie przegap: Najpiękniejsze aranżacje salonów - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Odcienie beżowego dobrze sprawdzają się użyte na ścianach, stanowiąc uniwersalną bazę do wyeksponowania innych elementów wystroju wnętrza (ich formę, kolor, fakturę, styl, charakter, treść). W szczególności tyczy się to mebli, dzieł sztuki czy fotografii. Beżowe kolory ścian z wdzięcznością towarzyszą barwom zarówno ciepłym, jak i zimnym, podkreślając miękko ich głębię wyrazu, ekspresję i moc.

Kolor beżowy na ścianie dobrze komponuje się z:

  • barwami ziemi (m.in. pastelowe odcienie zielonego, brązowego, pomarańczowego, szarego, żółtego),
  • intensywnymi kolorami (mocny fioletowy, czerwony, niebieski, amarantowy),
  • zawsze mile widziane z klasyką: bielą, szarością i czernią.

W zależności od wyboru dodatkowego jednego czy kilku kolorów, beżowy kolor ścian (w szczególności jego jasne odcienie) doda światła i lekkości wnętrzu. Charakter takiego wnętrza będzie się zmieniał wraz ze zmianą akcentów kolorystycznych. Zastosowanie w aranżacji wnętrza beżowych dekoracji pozwoli uspokoić całą kompozycję oraz pomoże uzyskać równowagę w kolorach. Warto stosować stopniowanie odcieni kolorów, od jaśniejszego do ciemniejszego.

Zainteresuje Cię też: Kolor brązowy we wnętrzach - galerie zdjęć >>>

Beż na ścianie: najczęściej popełniane błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów w aranżacji wnętrz z użyciem koloru beżowego jest zestawienie go z podobnym odcieniem beżu na meblach i dodatkach. Kiedy wszystko jest w podobnej tonacji, może sprawiać wrażenie zlewania się ze sobą. Istnieje ryzyko optycznego spłaszczenia wnętrzna - nic nie zaskakuje i nie wyróżnia się.

Kolor beżowy - malowanie ścian - porady WIDEO

Kolor beżowy we wnętrzach - zobacz GALERIE ZDJĘĆ

Beż to barwa elegancka i stonowana. Sprawdź, jak prezentuje się kolor beżowy w różnych aranżacjach.

Kolory ścian - beżowy
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE