Gres polerowany i szkliwiony: WADY i ZALETY eleganckich płytek podłogowych

2022-04-26 12:26

Gres szkliwiony i gres polerowany to popularne płytki podłogowe. Poznaj ich wady i zalety i sprawdź, do jakich wnętrz są przeznaczone. Opisujemy właściwości gresu szkliwionego, a także ograniczenia gresu polerowanego. Dowiesz się również, czym są tzw. gresy pocieniane.

Spis treści

  1. Gres polerowany: wady i zalety
  2. Gres szkliwiony: wady i zalety
  3. Gresy pocieniane: nowość w świecie płytek
  4. Podłogi solidne i efektowne - różne materiały w GALERIACH ZDJĘĆ

Zdaniem wielu osób gres polerowany to najbardziej elegancki spośród wszystkich gresów. Te gresowe płytki podłogowe chętnie wybierane są do wykończenia wnętrz reprezentacyjnych. Co to znaczy, że gres jest polerowany? Taki gres powstaje przez wypolerowanie płytki po jej wypaleniu – daje to połysk porównywalny z połyskiem polerowanego kamienia naturalnego, ale również wpływa na zmianę właściwości użytkowych.

Gres polerowany: wady i zalety

Ważnym aspektem, o którym często się zapomina, jest śliskość posadzki ułożonej z polerowanych płyt gresowych – za każdym razem, gdy zostanie ona zmoczona, wzrasta ryzyko poślizgnięcia się. Polerowanie pogarsza również odporność płytki na plamienie. W procesie tym następuje otwarcie mikroporów znajdujących się w gresie. Dlatego gresy polerowane trzeba impregnować - zastosowanie impregnatu przedłuża trwałość płytki i ułatwia utrzymanie jej w czystości.

Nie przegap: Płytki drewnopodobne - poznaj ich właściwości >>>

Część płytek polerowanych dostępnych na rynku jest impregnowana fabrycznie. Jeśli jest inaczej, warto to zrobić przed rozpoczęciem użytkowania. Gres po polerowaniu staje się również bardziej podatny na zarysowania powierzchni, nie nadaje się więc do użycia tam, gdzie zakłada się intensywny ruch (ułożony w takim miejscu szybko zmatowieje i uwidoczni nieestetyczne rysy). Warto za to układać gres polerowany na podłodze we wnętrzach, w których najważniejszy jest efekt estetyczny, na przykład w salonie.

Zobacz też: Salon - inspiracje - GALERIE ZDJĘĆ >>>

Gres szkliwiony: wady i zalety

Gres szkliwiony: w tym przypadku po uformowaniu czerepu płytki (jest on mniej sprasowany i ma większą porowatość niż gres techniczny i polerowany) na jej powierzchnię nanoszona jest ozdobna warstwa barwników i szkliwa, która podwyższa walory estetyczne płytek. Warto jednak pamiętać, że cienka warstwa wierzchnia może się z czasem wytrzeć, dlatego gres szkliwiony poleca się do miejsc o umiarkowanym ruchu (doskonale sprawdzają się we wnętrzach mieszkania i domu: pokojach, kuchniach, łazienkach). Gres szkliwiony sprawia też problemy, gdy dojdzie do uszczerbienia jego powierzchni w trakcie użytkowania, na przykład po upadku ciężkiego lub szklanego przedmiotu. Jeżeli spadający przedmiot spowoduje odpryśnięcie fragmentu płytki, w miejscu uszkodzenia widoczny jest czerep płytki, zwykle ukryty pod warstwą szkliwa. Gdy uszkodzenie jest rozległe, może się okazać, że konieczna będzie wymiana całej płytki.

Płytki gresu szkliwionego mają bogatą gamę kolorystyczną i najciekawsze ze wszystkich gresów wzornictwo. Przy obecnym zaawansowaniu technologicznym (wydruk cyfrowy) granice wyznacza jedynie wyobraźnia projektantów oraz rachunek ekonomiczny. Płytki z gresu szkliwionego są też bardzo odporne na złamanie i praktycznie nienasiąkliwe, co oznacza, że nie wymagają impregnacji.

Gresy pocieniane: nowość w świecie płytek

Nowością są wielkoformatowe gresy pocieniane, które pojawiły się na rynku w ostatnich latach. Od typowych płytek gresowych różni je grubość – najcieńsze mają zaledwie 3 mm. Dzięki temu możliwe jest produkowanie formatów większych niż zwykle – największe płyty mają 1 metr szerokości i 3 metry długości.

Gresy pocieniane są oferowane w wersji bez wzmocnienia (nadają się wyłącznie do wykładania na ścianach we wnętrzach) oraz ze wzmocnieniem w postaci siatki z włókna szklanego (nadają się do zastosowania na ścianach zewnętrznych oraz na podłogach użytkowanych przez niewielkie grono osób).

Podłogi solidne i efektowne - różne materiały w GALERIACH ZDJĘĆ

Gres szkliwiony, gres polerowany, a może płytki ceramiczne lub cementowe? Zobacz, jak prezentują się różne płytki podłogowe.

Sonda
Jaki materiał wybrałbyś na posadzki w swoim domu?
Podłoga z żywicy. Jak wygląda? Ile kosztuje?