Boazeria w nowym wydaniu - czyli deski znów są na topie

Chociaż dla wielu boazeria jest symbolem minionej epoki, deski na ścianie wcale nie muszą kojarzyć się z nudą. Boazeria powróciła w nowym wydaniu będąc połączeniem tradycji z nowoczesnością. Co zrobić, aby stara boazeria pasowała do nowego wystroju wnętrza?

Wnętrze domu całe w boazerii
Deski na ścianie w sypialni
Deski na ścianie w salonie
Boazeria w salonie
Biała boazeria w kuchni

Odnowiona boazeria może nadać pomieszczeniu nowego, ciekawego wyrazu oraz ocieplić (dosłownie) wnętrze. Boazeria łatwa w czyszczeniu, jest także dobrym materiałem izolującym. Odpowiednio impregnowana i pielęgnowana zachowa swoje walory estetyczne przez długi czas.

Boazeria: nowy trend czy przeżytek w dekoracji ścian?

Boazeria - znana juz w starożytności, często stosowana w renesansie i klasycyźmie. Dawniej deski na ścianie były lakierowane, pozłacane lub ozdabiane polichromią, boazeria gościła często we wnętrzach nadając im ciężkiego charakteru. Boazeria służyła najczęściej do pokrycia ścian oraz sufitów. W starym budownictwie do dziś możemy spotkać się z jej obecnością; często w postaci lamperii - na klatkach schodowych lub korytarzach budynków użyteczności publicznej.

Czytaj też: jak samodzielnie odnowić boazerię >>>

Najczęściej dziedziczona wraz z mieszkaniem po babci, staromodna boazeria pamięta jeszcze czasy PRL-u. Taka dekoracja ściany wielu spędza sen z powiek, bowiem marzenie o remoncie to niemały koszt wiążący się z jej usunięciem. Obecnie deski na ścianie powracają do łask. Coraz więcej osób decyduje się nie tylko na odnowienie boazerii, a uwzglednienie jej w nowo powstającym projekcie wnętrza. Drewniana okładzina ścian powróciła po latach, w nowym stylu. Lecz nie była ona tak całkiem nieobecna. Boazeria uważana w Polsce za przeżytek, w Skandynawii gra pierwsze skrzypce. W krajach skandynawskich boazeria w domach jest niemalże nieodzownym elementem wystroju wnętrza, elementem kultury.

Boazeria: jak tchnąć w nią nowe życie?

Zanim podejmiemy decyzję o usunięciu boazerii z naszego mieszkania, warto zastanowić się dwa razy. Odnowienie boazerii wiąże się z kosztem o wiele mniejszym, wymagającym mniejszego nakładu pracy niż jej usunięcie. Nie należy pochopnie spisywać jej na straty. Deski na ścianie przemalowane na jasny kolor z pewnością nadadzą wnętrzu nowego, ciepłego wyrazu i będą oryginalną ozdobą. Jedyne w co musimy się zaopatrzyć to papier ścierny (w celu dokładnego zeszlifowania powierzchi) oraz farba w wybranym przez nas kolorze i możemy przystąpić do działania. 

Czytaj też: świetne pomysły na dekoracje ścian >>>

Bardzo ważne jest, aby dokładnie przemyśleć sposób ułożenia boazerii oraz kolor. Jeżeli nie chcemy optycznie zmniejszyć pomieszczenia, a za sposób układania wybraliśmy lamperię - kolor ściany nad taką boazerią powinniśmy pomalować na kolor zbliżony do koloru desek bądź jaśniejszy. Podobna zasada dotyczy boazerii położonej na całej wysokości ściany - jeżeli nie chcemy otrzymać efektu ciężkości w aranżacji wnętrza - należy pomalować ją na biały bądź jasny kolor. Przebywanie przez dłuższy czas w pomieszczeniu wysadzanym ciemną boazerią aż po sam sufit, może przytłoczyć. Wybierając lakier w kolorze białym nie tylko pokryjemy deski na ścianie pożądanym kolorem, również dodatkowo je zabezpieczymy. Subtelnie podkreśli on także rysunek drewna.

Boazeria: z czym ją połączyć?

Boazeria idealnie wpiszę się w styl skandynawski, którego główną domeną są jasne barwy, prostota i naturalne materiały. Dobrze skomponuje się z jasnymi, tradycyjnymi meblami lub przecieranymi, w stylu rustykalnym. Taka drewniana dekoracja ściany odnajdzie się również w stylu prowansalskim, klasycznym czy angielskim.

boazeria
camera

BOAZERIA. stylowa dekoracja ścian. 7 ZDJĘĆ

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Anna Szeweluk Zdjęcia: 081 Architekci

POLECANE ARTYKUŁY