Styl shabby chic: aranżacja wnętrz. Meble, kolory i dodatki w stylu shabby chic

2020-06-09 10:53

Shabby chic na dobre zadomowił się w aranżacji wnętrz. Jako styl, który łączy w sobie urok finezyjnych form starych mebli z wszelkiego rodzaju przetarciami i wytarciami, wprowadza do aranżacji wnętrz ugładzoną elegancję i iście romantyczny klimat. Czym charakteryzuje się we wnętrzu styl shabby chic i jak się w nim prezentuje? Sprawdźcie sami!

Spis treści

  1. Styl shabby chic: czym się charakteryzuje?
  2. Shabby chic, czyli królestwo białych mebli
  3. Kolory we wnętrzu shabby chic
  4. Wnętrza shabby chic: dodatki i dekoracje
  5. Styl shabby chic we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Meble shabby chic są idealnym rozwiązaniem dla miłośników stylu vintage i retro, którzy pragną otaczać się oryginalnymi przedmiotami z duszą w nowej ich odsłonie. Styl shabby chic wywodzi się z Wielkiej Brytanii. W latach 90. minionego wieku podbił serca wielu Amerykanów. Teraz podbija nasze serca, z upodobaniem zadomawiając się w polskich wnętrzach. Nazwa stylu mówi sama za siebie.  Shabby to m.in. przechodzony, sfatygowany. Chic utożsamiany jest z elegancją. Moda na „ozdabianie" nowoczesnych wnętrz starymi i podniszczonymi meblami nie wydaje się mijać, a wręcz przeciwnie – zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwengo, bo styl shabby chic nadaje się zarówno do aranżacji salonu, kuchni, jak i sypialni.

Zobacz: Czy styl vintage jest ponadczasowy? Na czym polega vintage? >>>

Styl shabby chic: czym się charakteryzuje?

Nurt shabby chic – oprócz idei bielenia mebli z charakterystycznie prześwitującym usłojeniem drewna – wyróżnia się połączeniem niejednorodnych akcentów aranżacji. Najczęściej polega on na zestawieniu nowych przedmiotów z tymi celowo postarzanymi. Pozorny nieporządek w aranżacji wnętrza w stylu shabby chic jest jednak zaplanowany i dopracowany w każdym calu. Stylowe, białe meble cieszą się niesłabnącą popularnością i coraz częściej wybierane są na bohaterów kobiecych aranżacji wnętrz. 

Przeczytaj: Romantyczny salon: piękne, kobiece aranżacje >>>

Shabby chic, czyli królestwo białych mebli

Dzięki aranżacji wnętrz w stylu shabby chic stare meble zyskują nowe życie. Białe meble to swego rodzaju wyznacznik shabby chic. Powinny być drewniane, naznaczone zębem czasu. Jeśli nie mają długiej historii – muszą być postarzone. W cenie są tutaj wszelkiego rodzaju przetarcia, cieniowania czy spękania farby. Shabby chic to także metoda postarzania – może być przeprowadzona metodą decoupage. Zależnie od sposobu możemy użyć do tego farby (zarówno ciemnej, jak i jasnej) oraz woskowych świec, papieru ściernego i lakieru. Najpierw powierzchnię malujemy ciemną farbą akrylową, a po wyschnięciu ranty mebla przeciera się woskiem. Całość pokrywamy jasną warstwą, a kiedy mebel jest już całkowicie suchy, przecieramy go papierem ściernym gruboziarnistym. Końcowym etapem postarzania mebli jest polakierowanie całości.

Inną metodą odnawiania lub postarzania mebli shabby chic jest starcie drewnianych powierzchni mebli na mokro, na przykład pumeksem. W ten sposób możemy także zetrzeć lakier z nowych mebli, które chcemy postarzyć. Po wyschnięciu malujemy mebel białą farbą akrylową, a następnie olejową, np. o lekko szarym lub zielonkawym zabarwieniu. Nada to meblom shabby chic efekt starości i zużycia, a także będzie zgodne z regułą stylu, która wręcz nakazuje, aby warstwy kilku "starych farb" były widoczne.  

W tym miejsce warto zauważyć, że meble utrzymane w stylistyce shabby chic idealnie wkomponują się we wnętrza urządzone w stylu retro oraz vintage. Jednak nie tylko! Świetnie zaprezentują się także w nowoczesnych wnętrzach, gdzie będą stanowiły niepowtarzalny kontrast dla reszty aranżacji.

Sprawdź też: Pokój dla dziecka w stylu shabby chic. Urocza aranżacja pokoju dla dziewczynki >>>

Kolory we wnętrzu shabby chic

Paleta kolorów charakterystyczna dla stylu shabby chic wydaje się nieco ograniczona. Dominują kremowa biel, pudrowy róż, złamane szarości, pastelowe błękity i rozbielone zielenie. Idealnym tłem dla stonowanej kolorystyki będzie ciepły brąz lub grafit. To kolory, które przywodzą na myśl nieco babcine wnętrza, pełne naturalnego uroku i charakterystycznego klimatu. Styl ten z uwagi na dominującą kolorystykę kojarzony jest z romantycznymi i sielskimi, nieco cukierkowymi wnętrzami, które powstają z myślą przede wszystkim o płci pięknej.

Polecamy: Romantyczna sypialnia: pomysły na kobiece aranżacje >>>

Wnętrza shabby chic: dodatki i dekoracje

Shabby chic lubi stylizowane meble i dodatki. Wśród detali dominują oczywiście romantyczne koronki, falbanki i dziergane na szydełku serwetki. Dopełnieniem projektu wnętrz w stylu shabby chic są często motywy różane i ornamenty na wszelkiego rodzaju tkaninach - pościeli, obrusach, poduszkach. Im więcej dodatków z motywem kwiatowym czy roślinnym – tym lepiej. W stylizowanych wnętrzach spotkać możemy ozdobne doniczki, świeczniki i ceramiczne akcesoria w oczywistej kolorystyce.

Sprawdź też: Metody postarzania mebli - patynowanie drwna i bielenie mebli >>>

Styl shabby chic we wnętrzach - GALERIE ZDJĘĆ

Shabby chic przeznaczony jest dla osób, które preferują delikatność w wystroju i aranżacji wnętrz. Pomysły na ładne wnętrza w stylu shabby chic znajdziesz w GALERIACH!

DIY. Bambusowy wachlarz nad łóżko w stylu boho – zrób to sam krok po kroku