Nowoczesna aranżacja wnętrz. Zdjęcia ciekawych mieszkań

2019-09-02 16:35

Każda aranżacja wnętrz wymaga pomysłowości, przemyślenia funkcji wnętrza, dobrego zestawienia materiałów, kolorów oraz faktur. Aranżacje nowoczesnych wnętrz są przy tym bardziej uporządkowane i z mniejszą ilością detali. Niemniej do współczesnych wnętrz coraz śmielej zagląda eklektyzm – stare łączy się z nowym, co przekłada się na niepowtarzalny efekt.

Spis treści

  1. Aranżacja wnętrz w zgodzie ze współczesną funkcjonalnością
  2. Aranżacja wnętrz: kolory i materiały wykończeniowe
  3. Nowoczesna aranżacja wnętrz: najważniejsze informacje

Aranżacja wnętrz wymaga dobrego przemyślenia i zaplanowania nawet drobnych detali. Styl nowoczesny natomiast sprawdzi się zarówno w dużych, jak i mniejszych przestrzeniach. Taka aranżacja wnętrz dobrze wykorzystuje ciekawe formy i kształty – zwłaszcza mebli i dodatków.

Aranżacja wnętrz w zgodzie ze współczesną funkcjonalnością

Współczesne mieszkania nie są duże, dlatego zmieniło się nieco podejście do ich projektowania. Mamy więcej otwartych przestrzeni – salon z kuchnią i jadalnią, sypialnia jako aneks (a nie oddzielne pomieszczenie), przedpokój przechodzący w pokój dzienny. Dzięki temu wnętrza zyskują więcej oddechu, są świeże, lekkie optycznie, ciekawie urządzone.

Miniaturyzacja, świadomość potrzeb i funkcji w aranżacji wnętrz wymaga często stosowania rozwiązań wielofunkcyjnych, takich jak sofa z funkcją spania, stół jadalniany będący jednocześnie miejscem do pracy czy wyspa kuchenna ze zlewozmywakiem i barkiem. Dużą popularnością cieszą się systemy zabudowy – zwłaszcza do przechowywania. To też pozwala maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce z zachowaniem wrażenia pełnego porządku.

Aranżacja wnętrz: kolory i materiały wykończeniowe

Ważną rolę odgrywają kolory oraz materiały wykończeniowe. Mimo że w trendach znajdziemy wiele mocnych barw, wciąż ogromną popularnością cieszy się biel. Dlaczego? Stanowi uniwersalne tło dla wszystkich innych kolorów, rozjaśnia wnętrze, powiększa je optycznie. Podobnie działa delikatna szarość. Dobra alternatywa? Świetnie sprawdzają się chłodne pastele: mięta, pudrowy róż, rozbielony błękit.

Coraz większą popularnością cieszą się wielkoformatowe materiały wykończeniowe: duże płytki gresowe, okazałe murale na fototapetach, szerokie deski na ścianach i podłogach. Jednocześnie wiele materiałów z powodzeniem imituje te inne – dotyczy to zwłaszcza drewna, które nie najlepiej sprawdza się np. w kuchni czy łazience. Alternatywę stanowią panele winylowe albo płytki drewnopodobne, które potrafią z sukcesem naśladować nie tylko wzory i kolorystykę drewna, lecz nawet jego charakterystyczną, niejednorodną fakturę. Płytki gresowe dobrze „udają” także marmur, kamień, beton. Sam beton architektoniczny zaś przestał się kojarzyć wyłącznie ze stylem industrialnym i minimalistycznym. Można go ciekawie wykorzystać nawet w aranżacji wnętrz z dużym udziałem klasyki.

Nowoczesna aranżacja wnętrz: najważniejsze informacje

Jakie tendencje najlepiej widać w nowoczesnych aranżacjach wnętrz? Oto kilka przykładów:

  • Otwarta strefa dzienna: salon, jadalnia, kuchnia.
  • Materiały wykończeniowe w roli dekoracyjnej (rysunek drewna, faktura betonu, wzory naturalnego kamienia).
  • Dyscyplina kolorystyczna – najczęściej dwie-trzy barwy przewodnie. Większą ich liczbę można wprowadzać za pomocą dodatków.
  • Jedna ściana (w salonie za sofą, w sypialni za łóżkiem) wyróżniająca się innym dekorem: płytkami ściennymi, tapetą, panelami (także panelami 3D).
  • Niewiele dodatków – nacisk bardziej na ich rolę praktyczną (dekoracyjne poduszki, tkaniny, lampy).
  • Zwarte zabudowy z gładkimi frontami.
  • Styl nowoczesny z mocnymi kolorami – przełamana dominacja bieli i szarości (więcej granatu, zieleni, różu, fioletu, ale też czerni i antracytowej szarości.